Westwandrampe Rote Flüh: horské lezení než napadne první sníh

Westwandrampe Rote Flüh: horské lezení než napadne první sníh
Rote Flüh. Poslední délka Westwandrampe končí na ferátě Friedberger Klettersteig.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Krásná klasická horolezecká túra bez velkých obtíží vede na Rote Flüh. Poslední výběžek Algavských Alp se tady jmenuje Tannheimer Berge a dosahuje dvoutisícových výšek. Horolezcům nabízí kvalitní vápenec, bezpečné jištění a kratší cesty vhodné na jaro či na podzim.

Westwandrampe Rote Flüh: horské lezení než napadne první sníh
Rote Flüh, Westwandrampe je vybavena na každém stanovišti dvěma borháky.
Autor snímku Hana Suchá

Westwandrampe na Rote Flüh má pět lezeckých délek vyrovnané obtížnosti 3 UIAA. Místy je vidět staré značení na skále, ale orientujeme se především podle borháků z roku 1997.

Rampa v západní stěně je vyborhákovaná akorát pro lezce čtyřek a pětek. Pro koho jsou horské trojky maximum, ten by s sebou měl vzít základní sadu větších friendů, aby se dojistil mezi stabilními jištěními.

Nejhezčí úsek vede kupodivu komínem. Dvě trojkové délky překonávají strmý, pevný, čistý, suchý a chytovatý pilíř, který jakoby zázrakem vyrůstá uvnitř vlhkého komína.

WESTWANDRAMPE ROTE FLÜH 

2111 m n.m.

Tannheimer Berge, Allgäuer Alpen

Obtížnost: 3 UIAA. 150 výškových metrů. Pět lanových délek v konstantní obtížnosti. Na každém stanovišti dva borháky. Mezijištění borháky v dostatečné vzdálenosti pro lezce, kteří mají nad cestou převahu. Ostatní mohou zakládat vklíněnce i středně velké friendy. Lezení 2 hod, přístup od Gimpelhaus 1 hod, sestup na Gimpelhaus 1:30 hod - vše včetně přestávek na odpočinek.

Rote Flüh, Tannheimer Berge.

Sestup

Lezecké obtíže končí na severozápadním hřebeni, po kterém stoupá zleva od Gelbe Scharte feráta Friedberger Klettersteig. Stoupáme po ní doprava (obtížnost A, v rokli pod vrcholem B) na Rote Flüh k vrcholovému kříži.

Scházíme po značené Normální cestě k Judenscharte (ferátový úsek A) na severovýchod. Pod sedlem zamíříme přímo dolů na jih, strmým svahem se strženými trávami i suťovými poli rovnou do Gimpelkar. Bezpečné jen za sucha! Nebo jdeme stále po značce k východu a obejdeme Gimpelkar pod jižními stěnami hory Gimpel. Krátce sestoupíme lesem na chatu Gimpelhaus.

Sestoupit a následně slanit 2x45 m k nástupu je možné roklí, která ústí po vrcholem Rote Flüh a výstupová feráta ji traverzuje napříč. Orientačně to není úplně jednoduché!

Rote Flüh, Tannheimer Berge.

Příjezd

Autem z Prahy po dálnici do Mnichova. Poté buď po místních silnicích přes Landsberg am Lech a Kempten do Nesselwängle (5:30 h) nebo po dálnici přes Garmisch-Partenkirchen a místní silnicí přes Ehrwald a Reutte do Nesselwängle (6:00 h). Placené parkoviště (automat bere jen mince) je u nákladních lanovek (1150 m).

Po značené cestě pěšky 1:30 hod na chatu Gimpelhaus (1659 m) nebo o kousek dál na chatu Tannheimer Hütte (1713 m), která se roku 2022 rekonstruuje. 

Přístup

Po značce do Gimpelkar a ke kříži nad občasným plesem. Neznačenou ale výraznou stezkou na západ pod skalami Hochwiesler a Thomaswändle pod jižní stěnu Rote Flüh. Poslední mohutné žebro se táhne dolů přes stezku (cca 1850 m). Vpravo od něj je vidět výrazný skalní kotel a nad ním hluboký šikmý komín. Zde je nástup označený písmeny WR a borhákem.

Pokud jste se lámavou mizející pěšinou dostali až k nelezitelné rokli, vraťte se asi o 150 metrů zpět.

Výstup

1. Do nástupového kotle lezeme nejprve výšvihem zleva, poté ho překřížíme lehčím terénem doprava a další výšvih vede zase vzhůru. 3- UIAA (45 m)

2. Okolo stromů, položenou spárou pod zářez, který vede do strmého komína nad námi. 3 UIAA (30 m)

3. Do komína se dostaneme zleva. Samotný komín má v sobě úzký pilíř, po kterém lezeme. Nejhlubší mokrý a lámavý zářez necháváme po pravé ruce. 3 UIAA (30 m)

4. Pilířem přímo vzhůru na lámavou rampu a po ní pěšky několik metrů ke štandu v západní stěně. 3 UIAA (30 m)

5. Strmou stěnkou do položeného terénu, kterým uhýbáme mírně doprava až na ferátu. 3- UIAA (25 m)

STRAVA.com: Lezení a sestup Rote Flüh a přístup na Gimpelhaus

Rote Flüh, Tannheimer Berge. 

Doporučené vybavení

Přilbahrudní a sedací úvazek3 karabiny se zámkem, 7 expresek, jistítko, dvojité nebo jednoduché lano 50 m, základní sada smyček, základní sada vklíněnců, pro trojkaře několik středních friendůlezečky, trekové boty, nepromokavá bunda, funkční prádlo, ponožky a čepice, batoh 30 l, mobil, TOPO a slovní popis, jídlo a pití na celý den, tmavé brýle, krém proti slunci, lékárnička, kompaktní fotoaparát, pojištění. Vřele doporučujeme teleskopické trekové hole na sestup.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz INSPIRACE: Dlouhé skalní cesty v Alpách

Allgäu: Westwandrampe Rote Flüh 3 

Bergell: Cassin Badile 6+Plotny Enrichetta 6Molteni Badile 5Fiorelli Dente della Vecchia 5Nordkante Badile 4+Marimonti Sertori 4Východní stěna Porcellizzo 3

Berner Oberland: Septumania 6a+ Eldorado

Dachstein: Schmetterling Dachstein 6Windlegergrat Torstein 5 A0, Steinerweg Dachstein 5-, Pichl Dachstein 4Westgrat Dirndl 3+Drasch Mitterspitz 3+Chatový pilíř Schöberl 3Normální cesta na Dachstein 2výstupy okolo Adámkovy chaty 3-6

Gesäuse: Ödsteinkante Ödstein 4+Schmitt and Co. Ödsteinkarturm 4-Pelikan - Riebe Kalbling 4-Jahn-Zimmer Hochtor 3+Hlavní hřeben Gesäuse 3+Nordwestgrat Kalbling 3Rossschweif Hochtor 3Pichl Planspitze 3Westgrat Buchstein 3Dachlgrat Hochtor 2+Peternpfad Peterscharte 2

Gosaukamm: Quo Vadis Grosswandeck 5-Severozápadní hrana Vordere Kopfwand 4Jižní strž Bischofsmütze 3

Grossglockner: Stüdlgrat Grossglockner 4-

Hohe Tauern: Jižní pilíř Hochalmspitze 5

Hochschwab: Fledermausgrat Griesmauer 4Südgrat Schartenspitze 4-Baumgartnerweg Hochschwab 3Westgrat Pfaffenstein 3 

Höllental: Himmelsleiter Grossofen 6+Richterova cesta Stadelwand 5-Wiener Neustädter Weg 4

Julské Alpy: Skalaška smer Triglav 5+Direktna smer Rušica 5+Skalaška smer Špik 5Cesta Dr. Dolgara Malá Mojstrovka 5Striptýz Prisojnik 5Jižní hřeben Dolkova špica 4+ 

Kalkalpen: Vegetarierkante Kampermauer 5-

Karwendel: MaMa Kante Kreuzwand 5+Herzogova hrana Lalidererspitze 5-Südwestgrat Viererspitze 4+Luftige Kante Kreuzwand 4

Mont Blanc: Le solleil avec la lune Grépon 6a+/6bŠvýcarská cesta Kapucín 7Salluard Pointe Adophe Rey 5+Normální cesta Dent du Géant 5Východní hřeben Pyramide du Tacul 4+

Ötztalské Alpy: Wazegrat Watzespitze 4

Paklenica: Velebitaški Aniča Kuk 7-

Salzkammergut: Wer putzt der findet Traunstein 6+Platteneuphorie Hoher Nock 5+Juniperus Plombergstein 5-Irma la Douce Plombergstein 4, Nordwestgrat Brunnkogel 3

Stubaiské Alpy: Ostgrat Wilde Leck 4

Tennengebirge: Fun in the Sun Fieberhorn 6+/4+A0Krabbelstube Hiefler 5Jižní rampa Hochthron 4+

Totes Gebirge: Hochkarweg Spitzmauer 4Jihovýchodní hřeben Grimming 2- 

Verwall: Severovýchodní hřeben Patteriol 4+

Wallis: Normální cesta Zinalrothorn 3-Hörnligrat Matterhorn 3, Liongrat Matterhorn 3

Watzmann: Berchtesgadenská cesta Watzmann 3-4

Wetterstein: Wetterstoanerweg Kaiserkopf 64er-Weg Östlicher Schosskopf 5+Nordkante Höllentorkopf 5-Südgrat Sonnenspitze 5-,  Fahrradlkante Oberreintalturm 5- 

Wilder Kaiser: Severní hrana Predigtstuhl 4Ellmauer Tor Tour 3+, Führerweg Totenkirchl 3, Severní hřeben Fleischbank 3

Zillertal: Stille Wasser 5Nordkante Lärmstange 4+

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vyberte si z desítek pěkných horolezecký cest!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Kladno bruslí pod oblohou i střechou

Kladno bruslí pod oblohou i střechou

AKTUALIZACE Městský zimní stadion Kladno, kde hrají hokejoví Rytíři, otevřel bruslení pod střechou pro veřejnost po loňské rekonstrukci. Město nabízí také zdarma kluziště pro veřejné bruslení na Náměstí starosty Pavla. Na... celý článek

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

Než napadne sníh: na kole okolo Sedlčan

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.
Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Chcete-li investovat se ziskem, nakupujte, když jsou ceny nízké, a prodávejte, když jsou ceny vysoké.
TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

Zima je sympatické roční období. I když se vám to nelíbí a je vám chladno, správná bunda vás zahřeje nejen v teple, ale i v pohodlí. A hlavně v ní budete vypadat skvěle. Představujeme náš top
Jak vsadit Fantom (FTM)?

Jak vsadit Fantom (FTM)?

Fantom je alternativou k Ethereu a představuje blockchain první vrstvy, na kterém můžete vsadit Fantom (FTM) a vydělávat pasivní příjem z kryptoměn.
Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Když jsme mladí, máme pocit, že jsme všemocní. Můžeme běhat, skákat a věnovat se i dalším aktivním činnostem. Vlivem různých faktorů, mezi které patří i stárnutí, se ale u mnoha z nás v průběhu času vyskytnou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční výstava řemesel Vysoké Mýto, Regionální muzeum 23.10.-19.2. 23.10.
Ježíškova stezka Žatec, Regionální muzeum 11.11.-23.12. 11.11.
Vánoční výstava Litomyšl, zámek 13.11.-18.12. 13.11.
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Vánoční výstava Tábor, Galerie 140 24.11.-8.1. 24.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 25.11.-1.1. 25.11.
Vánoční výstava Znojmo, Dům umění 25.11.-22.1. 25.11.

Diskuse

zima Kuba Turek, 4.12.2022 0:33, 2 příspěvky
INU Kuba Turek, 3.12.2022 20:37, 3 příspěvky
INU Honza, 3.12.2022 17:18, 3 příspěvky
zima Jana Bokšová, 2.12.2022 17:55, 2 příspěvky
tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 3 příspěvky
Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38