Z Mělníka do Neratovic po cyklostezce podél Labe

Z Mělníka do Neratovic po cyklostezce podél Labe
Historická radnice v Mělníku. Koloběžka Crussis Urban 4.1.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Mám pracovní povinnosti v Mělníku. Beru s sebou koloběžku do vlaku a jedu do staroslavného města na Labi. Fotím vánoční výstavu na radnici. Padne tma a vlak do Prahy je fuč. "Žádný problém, vezmu to podél Labe po cyklostezce do Neratovic na hlavní trať," pomyslím si a šlápnu na stupátko.

Z Mělníka do Neratovic po cyklostezce podél Labe
Na koloběžce Crussis Urban 4.1 do města i do přírody.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 15 km
Čas výletu: 2 h
Náročnost: lehká
Terén: cyklostezka
Highlights: soutok Labe a Vltavy
STRAVA.com: Mělník - Neratovice

Noční jízda je rychlá, byť několikrát trochu pobloudím. Za hodinu přijíždím na neratovické nádraží.

Koloběžka Crussis Urban 4.1.

Z vlakového nádraží Mělník, které stojí mimo město, projedu parkem okolo autobusového nádraží a vystoupám na historické Náměstí Míru.

Mělník, Pšov, Canburg?

Jako všude v Polabí tvoří nejstarší jádro města kopec z pevné horniny vyvýšený nad placaté bažiny u řeky. Je tu všechno - studna, zámek, kostel, radnice a náměstí.

Chodila tu nejspíš už kněžna Ludmila z kmene Pšovanů (Mělník se jmenoval Pšov), která se vdala 874 nebo 875 za Bořivoje, prvního známého Přemyslovce. Možná se tu dokonce ubránili Češi armádě Karla Velikého (Pšov nemá jazykově daleko k Canburgu) roku 805.

Mělník.

Vinice nad soutokem

Svatováclavskou ulicí po modré turistické značce sjedu na vinice nad soutokem Labe s Vltavou. Jedu po rovině proti toku Labe po zelené značce. Vinice skončí a vystřídají je sady Na Polabí. Za tenisovým areálem odbočuje z turistické značky strmě doprava dolů k řece cyklostezka č. 2 Labská.

Kdo nesleduje pozorně mapu jako já, objede park u domu dětí a mládeže, kde objeví cyklostezku a napojí se na její trasu. 

Mělník.

Noční labské mysterium

Noční atmosféra na Labi je mysteriozní. Tmu trochu prosvěcuje mohutný cukrovar Mělník. Cukr se v něm už nevaří, po roce 2000 byla výroba přesunuta do Dobrovíze, ale funguje jako obrovská balírna cukru. Proto je mimo provoz přístaviště, které dříve sloužilo výhradně pro cukrovar. 

Nefunguje už ani zdymadlo Hadík, okolo kterého projíždím za pár minut. V 70. letech minulého století bylo přesunuto o 4 kilometry výše do Obříství, protože plavební komora byla příliš malá.  

Mělník, Labe.

Vjíždím do tmavého lesa. Na cyklostezku se snáší první sníh této zimy.

Labe opouštím ve vesnici Kly. Je pozdě, smutně se poohlédnu po zavřené hospodě U Martina, která nás napájí při našich polabských výletech na kole i koloběžce.

Cyklotrasa mě vede po rozbité polňačce do Větrušic a pak po silnici do Tuhaně. Tady jsem rád, že mám nové baterky v bílém světle na řídítkách a v červené blikačce na batohu. Je to jediný kilometr, kdy se na celé trase jede po frekventované silnici.

V Tuhani okolo návsi zase chvilku bloudím. Myslím, že si správnou pamatuju, ale ukazuje se, že v noci se kličkuje mezi mezi domky úplně jinak než ve dne.

Projedu lužní les, míjím vesnické fotbalové hřiště, šlapu po protipovodňové hrázi a nakonec jsem znovu u Labe. Po mělnickém cukrovaru sleduje na protějším břehu řeky další mysteriozní stavba. Neratovická Spolana má nejen obrovské výrobní provozy, ale také vlastní elektrárnu, teplárnu, most přes řeku, nádraží, vodojem a další nezbytnosti velké chemičky.

Neratovice, Labe.

Frčím po cyklostezce k železničnímu mostu v Neratovicích. Pod ním opouštím cyklotrasu č.2 Labská, vynesu koloběžku po schodech na mostovku a po cyklicko-pěším pruhu přejedu Labe do Neratovic. Poslední kilometr jedu Nádražní ulicí k nádraží v Neratovicích. Odtud jezdí vlaky do Prahy dost často. Čekání zpříjemňuje nádražní hospoda proti hlavnímu vstupu.

Koloběžka Crussis Urban 4.1.

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistický batoh, cyklistické rukavice, helma, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovka, chytré hodinkyoutdoorový mobil, lékárnička, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera, nářadí a lepení, pumpičkazámek na kolo. V zimě teplé prádlo, nepromokavé boty a bunda, která neprofoukne a nepromokne. 


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Trojský most (Praha), Z Kladna k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Koukolova hora a Kobyla (Beroun), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Podél Labe z Mělníka (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Sobotka - Mnichovo Hradiště - Krnsko (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice a Lom Kojetice (Neratovice), Pískovna Konětopy (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Manětín a Nečtiny (Plzeňsko), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Oppidum Stradonice (Nižbor), Přes Brdy od Litavky ke Klabavě (Rokycany), Z Brd do Zdic (Jince), Podél Ploučnice (Děčín) Podél Dyje (Znojmo) Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Viničná cesta (Hejnice), Praděd a Dlouhé stráně (Jeseníky), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

 

 

Horydoly.cz Mělník na Horydoly

TURISTÉ Mělník má největší kostnici v Čechách

TURISTÉ Pražská brána v Mělníce je lahůdka pro všechny smysly

TURISTÉ Mělník je podkopaný chodbami a sklepy

UMĚNÍ Krajinář Týma vystavuje v Mělníku

UMĚNÍ Betlém letí už osm století v Mělníku

VÍNO Vinařství Chateu Mělník znovu nabírá sílu

CYKLISTÉ Vltavská cesta provede cykloturisty od pramene k Mělníku

KOUPÁNÍ Koupání mezi Mělníkem a Roudnicí

VODÁCI Příjemná jarní plavba po dolní Vltavě

VODÁCI Vltavský okruh po vodě

VODÁCI Vraňansko-hořínský plavební kanál u Mělníka

VODÁCI Kick&kayak na dolním Labi

VODÁCI Zimní výlet po Labi na kajaku

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Cyklonovinky 2024

Cyklonovinky 2024

ŠELA MARATON Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Neumětely: Horymír a Šemík sem utekli před Křesomyslem

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Z Jizerských hor do Českého ráje na koloběžkách

Z Jizerských hor do Českého ráje na koloběžkách

FOOTBIKE GUIDE Brzy po ránu nasedáme do vlaku z Prahy do Jizerek. Dopoledne vystupujeme v Kořenově. Skáčeme na stupátka koloběžek. Svištíme dolů podél Kamenice a Jizery. K večeru zastavujeme v malé vesnici u Mnichova Hradiště v Českém ráji. 
Cyklonovinky 2024

Cyklonovinky 2024

ŠELA MARATON Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Maraton Banská Bystrica Banská Bystrica Běh, inline, koloběžky 8.6.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.
Letní slunovrat Česko 20.6.
ISPO China - veletrh Čína, Shanghai 28.-30.6. 28.6.

Diskuse

mpgpware pills, 25.5.2024 14:58, 117 příspěvků
tyatbfrz prescription, 25.5.2024 14:38, 1 příspěvek
Everest Horydoly - Kuba Turek, 25.5.2024 13:28, 2 příspěvky
INU Honza, 25.5.2024 13:00, 1 příspěvek
Everest Katka H, 25.5.2024 9:49, 2 příspěvky
Outdoorový obchod OUTDPRO, s. r. o., 22.5.2024 20:49, 59 příspěvků
OMYL !!! Vlastimil, 22.5.2024 16:23, 2 příspěvky
Online hazardní hry danielsherry, 22.5.2024 14:57, 4 příspěvky
Pro každého je vrcholový ... Lukas B., 21.5.2024 18:39, 6 příspěvků
Pro každého je vrcholový ... Michael Beranek, 21.5.2024 9:07, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37