Odpolední túra na Vermunt Pass v pohoří Silvretta

Odpolední túra na Vermunt Pass v pohoří Silvretta
Petr Kostka stoupá po ledovci Vermuntgletscher, Silvretta.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

SKI GUIDE Skialpinisté, kteří jdou na chatu Wiesbadener Hütte, obvykle míří na trojici nejvyšších hor Piz Buin, Dreilanderspitze a Silvrettahorn. Na chatu dorazí k polednímu a mají celé odpoledne volno. Jako aklimatizační cíl přichází v úvahu sedélko Vermunt Pass (Vermunt Joch).

Odpolední túra na Vermunt Pass v pohoří Silvretta
Bivakovací bouda v sedle Vermunt Pass.
Autor snímku Mates

Krátký odpolední výstup na Vermunt Pass (2798 m) od chaty Wiesbadener Hütte (2443 m) je ideální, pokud chcete ověřit své síly, odzkoušet vybavení k zítřejšímu výstupu na velkou horu a ještě si ukrátit dlouhou chvíli do večeře.

Na sedlo se stoupá nepřerušovaným mírným svahem bez nebezpečí lavin či ledovcových trhlin. Na sedélku stojí bivakovací bouda. Sjezd je bezpečný tak akorát na rozlyžování.

Vermunt  Pass ovšem slouží také jako důležitý lyžařský přechod z Rakouska do Švýcarska. Mezi Piz Buin a Dreilenderspitze je to nejsjízdnější sedlo v hlavním hřebenu Silvretty. Přechází se tudy mezi chatami Wiesbadener Hütte (2443 m) a Chamana Tuoi (2250 m), neboli mezi údolími Montafon a  Engadin.

Sedlo je proto součástí vícedenních skialpinistických okruhů po celém pohoří Silvretta.

Vermunt, Silvretta.

Popis lyžařské túry

Nejjednodušší cesta začíná v Partenen (1051 m). Osobní kabinová lanovka Vermuntbahn nás vyveze do výšky 1700 m. Na horní stanici lanovky již čeká mikrobus a skrze dlouhé tunely nás doveze na hráz přehrady Silvretta-Stausee v sedle Bielerhöhe (2037 m). Cesta lanovkou a mikrobusem tam i zpět stojí 30 E. 

Bezplatně se dá přijít na přehradu z Galtüru po uzavřené silnici Silvrettastrasse, ale je to tak daleko a vysoko, že to téměř nikdo nezkouší.

Vermunt, Silvretta.

Přes zamrzlou přehradu se dostaneme k ústí údolí Ochsental. Zimní cesta skrze Ochsental vede podél potoka a bývá projetá rolbou nebo skútrem. V nadmořské výšce přibližně 2250 m cesta uhne doleva do svahu a za chvíli uvidíme chatu Wiesbadener Hütte (2443 m).

Na chatě jsme od mikrobusu za necelé tři hodiny i s přestávkami na odpočinek.

Vermunt, Silvretta.

Od chaty Wiesbadener Hütte se stoupá širokým údolí stále na jiho-jiho-východ. Začátek trasy je stejný jako zimní cesta na Piz Buin (uhýbá doprava) a Ochsenscharte, případně dále na Dreilanderspitze (uhýbá doleva). Necháváme potok pod námi po pravé ruce. V nadmořské výšce 2650 m vstoupíme na ledovec Vermuntgletscher a po něm vystoupáme až na sedlo Vermun Pass (2798 m). Sjezd vede stejným směrem jako výstup.

Od chaty jsme na sedle za hodinu rychlé chůze. I s odpočinkem bychom měli celou túru od chaty k chatě zvládnout za dvě hodiny.

Ledovec je v lyžařské sezoně od března do května bez trhlin. 

Vermunt, Silvretta.

Pozor na názvosloví

Situace místních toponym je tristní. Jinak řečeno: Dejte si bacha, jak se co jmenuje a kde to je. Že něco má podobný název, ještě neznamená, že to najdete vedle sebe!

Sedlo Vermunt Pass prolamuje hlavní hřeben vysoko mezi skalními vrcholky Piz Mon a Wiesbadener Grätle, neboli mezi velikány Dreilanderspitze a Piz Buin. Pod sedly Vermunt Pass a Ochsenscharte se rozlévá ledovec Vermuntgletscher. Hluboko pod ním, těsně nad chatou Wiesbadener Hütte se vypíná hora Vermuntkopf. A aby toho nebylo málo, tak pod označením Vermunt se rozumí hory a údolí v širokém okolí soustavy přehrad Silvretta-Stausee a Vermunt-Stausee na sedle Bielerhöhe.

Podobný zmatek zde vládne u jmen odvozených od Ochse (vůl). Dlouhé údolí Ochsental začíná u přehrady na Bielerhöhe a stoupá až k Piz Buin. V horní části ho pokrývá ledovec Ochsentaler Gletscher. Zpod ledovce vytéká potok Ochsentaler Bach. Jenže významné sedlo Obere Ochsenscharte prolamuje boční hřeben ve vedlejším údolí mezi Dreilanderspitze a Ochsenkopf nad ledovcem Vermuntgletscher. Pokud byste hledali Niedere Ochsenscharte, tak žádné takové sedlo neexistuje. 

Vermunt, Silvretta.

Horská obec Partenen, odkud se vyráží na Piz Buin, patří do oblíbené rekreační oblasti Montafon. Najděte si nejlepší ubytování:

Booking.com  

Doporučené vybavení

Lavinové vybavení (vyhledávačsondalopata) - nezapomeňte se předem informovat na lavinou situaci!
Skialpinistická výbava (lyže, pásy, hole, boty, přilbalyžařské brýle), turistický cepín.
Turistická výbava (batoh 45 l, zapalovač, čelovka, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil, opalovací krém, tmavé brýle, bivakovací pytelchatový pytel).
Teplé oblečení (čepicekalhoty a bundanávleky na boty2 páry rukavicfunkční prádloponožky, fleece nebo softshell).
* Peníze, doklady, pojištění, fotoaparát nebo kamera.
* Horké pití v termosce (Marschtee je v ceně snídaně) a jídlo na oběd a svačiny.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

 

 


Horydoly.cz
 SKI GUIDE skialpinismus a skitouring

Rakousko

Allalinhorn (4027) Armkarwand (2200) Augstenspitze (3228) Bliggspitze (3453) Dachstein (2997) Dreiländerspitze (3197) Gammerspitze (2537) Grossglockner (3798) Grossvenediger (3678) Hoher Zinken (2222) Hochschwab (2277) Hochvernagtwand (3390) Piz Buin (3312) Radurschl Scharte (2870) Sexegertenspitze (3350) Silleskogel (2418) Sonnblick (3106) Sonnenwand (3091) Vennspitze (2390) Vermunt Pass (2798) Wannetjoch (3110) Wildspitze (3770)

Itálie

Marmolada (3344) Monte Breva (3104) Passo Colbricon (1908) Passo Valletta (2699) Sobretta (3296)

Švýcarsko

Aletschhorn (4195) Jungfrau (4158) Mönch (4099) Monte Rosa (4609) Wetterhorn (3701)

Německo

Watzmann (2714)

Česko

Kotel (1435) Lysá hora (1344 m) Sněžka (1602)

Slovensko

Baranec (2184) Bystré sedlo (2314) Gerlach (2655) Guľatý kopec (2125) Hincovo pleso (1946) Kopské sedlo (1750) Kozí štít (2116) Kriváň (2494) Kupoľa (2414) Lomnický štít (2634) Satanovo sedlo (2300) Svišťový štít (2383) Tupá (2284) Západný Železný štít (2360) Ždiarska Vidla (2146) Žeruchovky (2230)

Slovenské hřebenovky: Slovenské Rudohorie Nizké Tatry - východ (Králova hola) Nizké Tatry - centrální část (Ďumbier a Chopok) Nizké Tatry - západ (Chopok) Malá Fatra - hřeben na těžko Malá Fatra - centrální část Malá Fatra na jaře Malá Fatra - Belské lúky Velká Fatra - Rakytovský hřeben na těžko Velká Fatra - Rakytovský hřeben s přespáním na chatách Velká Fatra - Rakytovský hřeben na lehko Velká Fatra - Klačianský hřeben Velká Fatra - Krížňanský hřeben na sněžnicích Velká Fatra - Křížňanský hřeben Roháče

Svět

Jebel Toubkal Maroko (4167) Hoverla Ukrajina (2061) Rawka Polsko (1307)

Přechody: Krkonoše Vysoké Tatry Téry Expres Tatarkův lyžařský okruh Hoch Tirol Haute Route Nockberge Trail

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Pozor lavina! Situace v Alpách se přiostřila

Pozor lavina! Situace v Alpách se přiostřila

V některých horských oblastech ve Východních Alpách dosáhla lavinová situace 4. stupně.... celý článek

Norské aerolinky Flyr zbankrotovaly

Vysočina AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Grónsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 6.2. 19:00
Siam - diashow Havlíčkův Brod, knihovna Přednáší David Hainall  6.2. 18:00
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.

Diskuse

Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19