Odpolední túra na Vermunt Pass v pohoří Silvretta

Odpolední túra na Vermunt Pass v pohoří Silvretta
Petr Kostka stoupá po ledovci Vermuntgletscher, Silvretta.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

SKI GUIDE Skialpinisté, kteří jdou na chatu Wiesbadener Hütte, obvykle míří na trojici nejvyšších hor Piz Buin, Dreilanderspitze a Silvrettahorn. Na chatu dorazí k polednímu a mají celé odpoledne volno. Jako aklimatizační cíl přichází v úvahu sedélko Vermunt Pass (Vermunt Joch).

Odpolední túra na Vermunt Pass v pohoří Silvretta
Bivakovací bouda v sedle Vermunt Pass.
Autor snímku Mates

Krátký odpolední výstup na Vermunt Pass (2798 m) od chaty Wiesbadener Hütte (2443 m) je ideální, pokud chcete ověřit své síly, odzkoušet vybavení k zítřejšímu výstupu na velkou horu a ještě si ukrátit dlouhou chvíli do večeře.

Na sedlo se stoupá nepřerušovaným mírným svahem bez nebezpečí lavin či ledovcových trhlin. Na sedélku stojí bivakovací bouda. Sjezd je bezpečný tak akorát na rozlyžování.

Vermunt  Pass ovšem slouží také jako důležitý lyžařský přechod z Rakouska do Švýcarska. Mezi Piz Buin a Dreilenderspitze je to nejsjízdnější sedlo v hlavním hřebenu Silvretty. Přechází se tudy mezi chatami Wiesbadener Hütte (2443 m) a Chamana Tuoi (2250 m), neboli mezi údolími Montafon a  Engadin.

Sedlo je proto součástí vícedenních skialpinistických okruhů po celém pohoří Silvretta.

Vermunt, Silvretta.

Popis lyžařské túry

Nejjednodušší cesta začíná v Partenen (1051 m). Osobní kabinová lanovka Vermuntbahn nás vyveze do výšky 1700 m. Na horní stanici lanovky již čeká mikrobus a skrze dlouhé tunely nás doveze na hráz přehrady Silvretta-Stausee v sedle Bielerhöhe (2037 m). Cesta lanovkou a mikrobusem tam i zpět stojí 30 E. 

Bezplatně se dá přijít na přehradu z Galtüru po uzavřené silnici Silvrettastrasse, ale je to tak daleko a vysoko, že to téměř nikdo nezkouší.

Vermunt, Silvretta.

Přes zamrzlou přehradu se dostaneme k ústí údolí Ochsental. Zimní cesta skrze Ochsental vede podél potoka a bývá projetá rolbou nebo skútrem. V nadmořské výšce přibližně 2250 m cesta uhne doleva do svahu a za chvíli uvidíme chatu Wiesbadener Hütte (2443 m).

Na chatě jsme od mikrobusu za necelé tři hodiny i s přestávkami na odpočinek.

Vermunt, Silvretta.

Od chaty Wiesbadener Hütte se stoupá širokým údolí stále na jiho-jiho-východ. Začátek trasy je stejný jako zimní cesta na Piz Buin (uhýbá doprava) a Ochsenscharte, případně dále na Dreilanderspitze (uhýbá doleva). Necháváme potok pod námi po pravé ruce. V nadmořské výšce 2650 m vstoupíme na ledovec Vermuntgletscher a po něm vystoupáme až na sedlo Vermun Pass (2798 m). Sjezd vede stejným směrem jako výstup.

Od chaty jsme na sedle za hodinu rychlé chůze. I s odpočinkem bychom měli celou túru od chaty k chatě zvládnout za dvě hodiny.

Ledovec je v lyžařské sezoně od března do května bez trhlin. 

Vermunt, Silvretta.

Pozor na názvosloví

Situace místních toponym je tristní. Jinak řečeno: Dejte si bacha, jak se co jmenuje a kde to je. Že něco má podobný název, ještě neznamená, že to najdete vedle sebe!

Sedlo Vermunt Pass prolamuje hlavní hřeben vysoko mezi skalními vrcholky Piz Mon a Wiesbadener Grätle, neboli mezi velikány Dreilanderspitze a Piz Buin. Pod sedly Vermunt Pass a Ochsenscharte se rozlévá ledovec Vermuntgletscher. Hluboko pod ním, těsně nad chatou Wiesbadener Hütte se vypíná hora Vermuntkopf. A aby toho nebylo málo, tak pod označením Vermunt se rozumí hory a údolí v širokém okolí soustavy přehrad Silvretta-Stausee a Vermunt-Stausee na sedle Bielerhöhe.

Podobný zmatek zde vládne u jmen odvozených od Ochse (vůl). Dlouhé údolí Ochsental začíná u přehrady na Bielerhöhe a stoupá až k Piz Buin. V horní části ho pokrývá ledovec Ochsentaler Gletscher. Zpod ledovce vytéká potok Ochsentaler Bach. Jenže významné sedlo Obere Ochsenscharte prolamuje boční hřeben ve vedlejším údolí mezi Dreilanderspitze a Ochsenkopf nad ledovcem Vermuntgletscher. Pokud byste hledali Niedere Ochsenscharte, tak žádné takové sedlo neexistuje. 

Vermunt, Silvretta.

Horská obec Partenen, odkud se vyráží na Piz Buin, patří do oblíbené rekreační oblasti Montafon. Najděte si nejlepší ubytování:

Booking.com  

Doporučené vybavení

Lavinové vybavení (vyhledávačsondalopata) - nezapomeňte se předem informovat na lavinou situaci!
Skialpinistická výbava (lyže, pásy, hole, boty, přilbalyžařské brýle), turistický cepín.
Turistická výbava (batoh 45 l, zapalovač, čelovka, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil, opalovací krém, tmavé brýle, bivakovací pytelchatový pytel).
Teplé oblečení (čepicekalhoty a bundanávleky na boty2 páry rukavicfunkční prádloponožky, fleece nebo softshell).
* Peníze, doklady, pojištění, fotoaparát nebo kamera.
* Horké pití v termosce (Marschtee je v ceně snídaně) a jídlo na oběd a svačiny.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

 

 


Horydoly.cz
 SKI GUIDE skialpinismus a skitouring

Rakousko

Allalinhorn (4027) Armkarwand (2200) Augstenspitze (3228) Bliggspitze (3453) Dachstein (2997) Dreiländerspitze (3197) Gammerspitze (2537) Grossglockner (3798) Grossvenediger (3678) Hoher Zinken (2222) Hochschwab (2277) Hochvernagtwand (3390) Piz Buin (3312) Radurschl Scharte (2870) Sexegertenspitze (3350) Silleskogel (2418) Sonnblick (3106) Sonnenwand (3091) Vennspitze (2390) Vermunt Pass (2798) Wannetjoch (3110) Wildspitze (3770)

Itálie

Marmolada (3344) Monte Breva (3104) Passo Colbricon (1908) Passo Valletta (2699) Sobretta (3296)

Švýcarsko

Aletschhorn (4195) Jungfrau (4158) Mönch (4099) Monte Rosa (4609) Wetterhorn (3701)

Německo

Watzmann (2714)

Česko

Kotel (1435) Lysá hora (1344 m) Sněžka (1602)

Slovensko

Baranec (2184) Bystré sedlo (2314) Gerlach (2655) Guľatý kopec (2125) Hincovo pleso (1946) Kopské sedlo (1750) Kozí štít (2116) Kriváň (2494) Kupoľa (2414) Lomnický štít (2634) Satanovo sedlo (2300) Svišťový štít (2383) Tupá (2284) Západný Železný štít (2360) Ždiarska Vidla (2146) Žeruchovky (2230)

Slovenské hřebenovky: Slovenské Rudohorie Nizké Tatry - východ (Králova hola) Nizké Tatry - centrální část (Ďumbier a Chopok) Nizké Tatry - západ (Chopok) Malá Fatra - hřeben na těžko Malá Fatra - centrální část Malá Fatra na jaře Malá Fatra - Belské lúky Velká Fatra - Rakytovský hřeben na těžko Velká Fatra - Rakytovský hřeben s přespáním na chatách Velká Fatra - Rakytovský hřeben na lehko Velká Fatra - Klačianský hřeben Velká Fatra - Krížňanský hřeben na sněžnicích Velká Fatra - Křížňanský hřeben Roháče

Svět

Jebel Toubkal Maroko (4167) Hoverla Ukrajina (2061) Rawka Polsko (1307)

Přechody: Krkonoše Vysoké Tatry Téry Expres Tatarkův lyžařský okruh Hoch Tirol Haute Route Nockberge Trail

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


3D tisk na zakázku pro projektanty, architekty, konstruktéry a návrháře

3D tisk na zakázku pro projektanty, architekty, konstruktéry a návrháře

Vyrábíte, designujete, stavíte, projektujete, navrhujete, konstruujete? Ve vaší práci vždy nastane okamžik, kdy se myšlenky zhmotňují. Kdy už nestačí nákres na papíře ani virtuální realita na obrazovce počítače. Je potřeba... celý článek

Jaro začne ve středu před půlnocí

Vodák se utopil, když splouval Otavu na Pálavě

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Bardejovské Kúpele, Bardejov a Svidník v zime ponúkajú wellness, históriu a bežky

Bardejovské Kúpele, Bardejov a Svidník v zime ponúkajú wellness, históriu a bežky

Región severovýchodného Slovenska je atraktívny pre cestovný ruch aj v zime. Popri kúpeľných a wellness pobytoch a skvostoch histórie sú tu aj zaujímavé, udržiavané i neudržiavané terény pre bežky.
Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Alpine Crossing - jeden z nejkrásnějších treků planety. Jak se na něj připravit, co očekávat? Jak funguje parkování a shuttle bus?
Skialpové lyže v mém životě

Skialpové lyže v mém životě

AKTUALIZACE Skialpová sága pokračuje. Věnuji tichou vzpomínku deseti párům lyží, které se mnou prožily 27 let na skialpinistických túrách. První skialpové radosti jsem si užil v roce 1992. Tehdy se mi
Sportovní letiště Most pro parašutisty, větroně a ultralighty

Sportovní letiště Most pro parašutisty, větroně a ultralighty

Letiště Most slouží především amatérským sportovcům. Startují odtud ultralehká letadla, malá soukromá letadélka, větroně a hodně se tady skáče padákem. Parašutismus je zde provozován také komerčně v tandemu.
Jaro začne ve středu před půlnocí

Jaro začne ve středu před půlnocí

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Cape Epic - etapový cyklomaraton Jihoafrická republika 17.-24.3. 17.3.
Šestitisícovky bez lana - diashow Praha, Vnitroblock Přednáší Kateřina Krejčová a Petr Ptáčník 19.3. 20:00
Mackenzie - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Milan Pachlopnik 21.3. 18:30
Hledání jara Praha, Toulcův dvůr Vycházka 21.3. 16:00
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 21.-23.3. Skialpinismus 21.3.
Zanzibar a Tanzánie - diashow Pardubice, Východočeské muzeum Přednáší Pavel Chlum a Petr Kvarda 21.3. 18:00
Balaton Supermarathon Maďarsko, Badacsonytomaj Běh 21.-24.3. 21.3.
Írán - diashow Košice, Úsmev Přednáší Whisky 21.3. 19:00
Sibiř - diashow Praha, Vnitroblock 21.3. 19:45
Festival cestování - veletrh Pardubice, Ideon 22.-23.3. 22.3.

Diskuse

Neumax Plecko, 19.3.2019 14:31, 5 příspěvků
Koloběžka Lenka, 19.3.2019 11:18, 8 příspěvků
imunita Daniela, 19.3.2019 10:37, 14 příspěvků
Koloběžky Kuba Turek, 18.3.2019 22:59, 8 příspěvků
Krkonošský survival Horydoly , 18.3.2019 22:03, 2 příspěvky
Krkonošský survival Krupka, 18.3.2019 21:04, 2 příspěvky
Koloběžky Karel, 18.3.2019 15:36, 8 příspěvků
Průdušky Karolina, 15.3.2019 13:26, 6 příspěvků
imunita Martina, 14.3.2019 12:55, 14 příspěvků
Klouby Adam, 13.3.2019 11:27, 32 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Chytremapy.cz Horydoly , 16.3.2019 12:54
Katastrofa, zvaná vnitřní... milan šupa, 15.3.2019 19:21
Rokytnice Horydoly , 14.3.2019 15:03
ROKYTNICE NAD JIZEROU NAB... Horydoly , 14.3.2019 14:15
Re: Skialp v Alpách Horydoly , 5.3.2019 18:23
Re: Skialp v Alpách Kuba Turek, 5.3.2019 15:14
Re: Skialp v Alpách Horydoly Open, 5.3.2019 15:12
Re: Skialp v Alpách Kuba Turek, 5.3.2019 15:09