Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě
Hrad Maškovec (Kotek) a horolezecká skála pod ním. Hlavní masiv pod zříceninou a Vodní stěna vlevo u hladiny.
Autor snímku Jihočeská centrála cestovního ruchu
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Vltava je lemována většími či menšími skálami, po kterých lezou horolezci. Na svém toku se totiž zařezává do skalnatých údolí. Jedna z malých lezeckých oblastí je Kotek pod zříceninou hradu Maškovec.

Rulová skála Kotek se nachází na horním toku Vltavy v jižních Čechách. Nejlépe ji vidí vodáci, když plují ze Zlaté Koruny do Českých Budějovic

Spadá strmou stěnou až k hladině na pravém břehu meandru pod Dívčím kamenem. Západně od Kamenného Újezdu.

Výška stěny je 30 m. Hlavní masiv spadá přímo pod zbytky středověkých hradeb. Vodní stěna je nižší a nachází se 25 m po proudu řeky.

Leze se tu po lištách a oblinách. Rula je bohužel dosti lámavá.

Cesty jsou osazeny borháky a nýty. Ve většině cest je nutné se dojistit vklíněnci nebo friendy.

Přístup je od autobusové zastávky Kamenný Újezd po zelené turistické značce do vesničky Hvízdalka a dále pak po modré na hrad Maškovec. Anebo mo modré turistické značce od Zátkova mlýna, kde je konečná českobudějovické městské hromadné dopravy pod jménem Boršov - Březí. Obě cesty jsou dlouhé shodně 2,5 km.

Kotek.

KOTEK horolezecký průvodce 

Hlavní masiv

NATAŽENÝ PANTOFLE, 4, 2013, Marie Brůžková. Nástup vpravo od Vodní stěny ve výrazném koutu. Položeným koutem a pak plotnou přes 4 borháky ke slaňovacímu řetezu.

MOKRÝ PANTOFLE, 3, 1998, Mára, Pexa. Plotnou vlevo od koutu v horní levé části Hlavního masivu.

PEXYMÁRY, 7-, 1998, Mára, Pexa. Vpravo od koutu v horní levé části hlavní skály přes 3 nýty a friend č.4 ke slaňění (2 borháky a řetěz).

SLAMĚNÝ VDOVEC, 6, Dvořák. Stěnkou ze strže přes spárku a nýt k řetězu.

RUMBURAK, 4 boulder, 1998, Mára sólo. Stěnkou vlevo od strže na velkou polici.

KLASICKÁ, 3+, 1967, K. Volena, J. Duchoň. V levé části stěny, vlevo od kouta položenou stěnou lehce až ke slanění (2 borháky a řetěz).

IKARUS, 7 (UIAA), 1999, Dvořák. V levé části stěny vzhůru k nýtu a dále přes další nýt až pod převis (borhák). Zleva přes převis a krátkým koutkem k borháku. Překrok doleva a převislou hranou, výše zprava k řetězu. Exponované.

CESTA HLADOVÝCH POŠTOLEK, 6+, 1985, P. Dvořák, Kubík. V levé části stěny, vpravo od koutu, stěnou do velké díry. Přímo nahoru přes převis (hodiny) a stěnou mírně šikmo doprava k řetězu.

BIVAKOVÁ, 6-, 1967, K. Volena, V. Kortán – první průstup stěny. Stěnou do díry a traverz doprava (nýty a staré skoby) až pod převis (slaňák). Při prvovýstupu lezci v díře bivakovali.

ČÁDOVA CESTA, 6+ (UIAA), 1998, Dvořák, Pexa, Hnízdil. Stěnou přes nýt na šikmou rampu. Vpravo (friend) k nýtu a přímo, výše mírně doleva (7 nýtů) k řetězu. Cesta věnována kamarádovi, který zahynul při sestupu z Galerie Ganku ve Vysokých Tatrách v zimě 1998.

PRVNÍ JARNÍ, 6 (UIAA), 1999, Dvořák, Dvořáková, Havrda. Nástup jako Čádova cesta, šikmo doleva do velké díry a zprava vzhůru přes dva borháky. Výše doprava nebo doleva na vrchol.

ČERTÍKOVA CESTA, 8 (UIAA), 1998, 1. RP Matucha. Vlevo od mokré jeskyně pod velký převis. Přes něj velmi těžce výše stěnou ke slaňáku. Nad převisem se jistí frendy.

ĎÁBLÍK, 8- (UIAA), 2002, Brodský. Vlevo od mokré jeskyně stěnou pod velký převis. Zleva (nýty) ke slaňáku.

ZAPRÁŠENÁ, 6- (UIAA), 1997, 1.RP Dvořák. Vlevo od mokré jeskyně stěnou,pod převisem šikmo doprava k nýtu a stěnou přes další nýt pod velký převis (řetěz).

SUPI UŽ JDOU SEM, 6- (UIAA), 1998, Dvořák, Hynštová. Vlevo od mokré jeskyně šikmou rampou doleva až do velké díry. Travers doleva a vzhůru pod převis (borhák). Traverz vpravo a doprava přes převis na římsu k nýtu z Poštolek. Šikmo doleva pod vrchol (borhák).

HASTRMANÍ TANEC, 7/7+ (UIAA), 5.9.2014, Škabrada Martin, Dvořák Jan. Nástup vlevo od cesty Kokotek. Spárou (borhák, friendy) k druhému nýtu do cesty Kokotek.  

KOKOTÍ KŮŽE, 7- (UIAA), 2003, Dvořák. Přes převis stejně jako cesta Kokotek. Dále přímo přes další nýt k borháku (slanění).

KOKOTEK, 7- (UIAA), 1998, Dvořák, Pexa. Stěnkou pod převis (nýt-řetěz) a kolem něj na polici. Stěnou přes dva nýty ke slaňáku.

ROZLÁMANÁ, 5+ (UIAA), Zachariáš. Lámavou stěnou na polici,výše jako cesta Kokotek.

HADÍ KŮŽE, 4 (UIAA), 1999, Dvořák, Dvořáková. Nástup je v pravé části stěny. Koutkem vzhůru, výše doleva položenou plotnou na polici. Přímo, nebo snadněji zprava kolem nýtu ke slaňovacímu borháku.

Vodní stěna

TERMIT, 8+ (UIAA), 2000, Brodský, Smrž. Převislou stěnou vlevo ve svahu (3 borháky).

SISYFOS, 7+ (UIAA), 1. RP Dvořák. Vpravo od převislé hrany stěnkou na skloněnou plotnu a přes převis k slaňovacímu borháku (3 borháky).

ZMIJE, 7- (UIAA), 3. 10. 2001, J. Urban, J. Maxa. Vpravo od cesty Sysyfos středem stěny (přímo od vody) klikatícími se spárkami přes dva borháky ke slanění (borhák).

ARIBA ITALIA, 7- (UIAA) 3. 10. 2001, J. Urban, J. Maxa. Pravou částí stěnky nad vodou (borhák, vklíněnec) ke slaňovacímu borháku.

Doporučené vybavení

Sedací a hrudní úvazeklano 50 m (raději dvojité), lezecký batoh7 expresek, 3 karabiny se zámkem, jistítko, lezečky, helma, smyčky, vklíněnce a friendy, šťáradlo, magnézium, outdoorový mobillékárnička, kompaktní fotoaparát, mapa, jídlo a pití, pojištění.

 

Horydoly.czSROVNÁVACÍ TABULKA: Obtížnost skalního lezení

Horydoly.cz Skály pro horolezce

Babka Bílý kříž 

Bořeň Dvojspára Západní hřebenovka Doporučené výstupy

Černá skála u Řevnic 

Černolice Podzimní lahůdka Černolice Podzimní panika v Černolicích Panikář Severní převis Severní komín Tři převisy Dagova zpráva o nevidomých na skále Nevidomé Černolice V pohorkách na skalách Slepucha u Černolic Slepucha Kvílení

Českosaské Švýcarsko Falkenstein Schusterweg Falkenstein Kotzwand Gans Gühnekamin Lokomotive Hunskirche Alter Weg Mönch Uferweg Oybin PolensprungPevnostRauhe Zine Blockweg Talwächter Schusterweg

Český ráj Hruboskalsko III Hruboskalsko Daliborka Suché skály hřebenovka

Dyleň Godula Goethovy skály Haltravské hory Choustník

Jizerské hory Černá Studnice Zvon Severní cesta Paličník Kohoutí hřeben Žabí kůň Údolní cesta Červené skály Maria Theresia Uhlířova čapka Dříčský komín Kozlí jehla Stará cesta Kulička na Tišině Normální cesta Stojka Východní spára Zahradní věž Údolní cesta Divá Maří Normální cesta Malá Maří Strážce Divé Maří Jeskynní věž Normální cesty Věž Grálu Normální cesta Ostrý roh Frýdlantská cesta Čechuň Sedlo Vnitřní komín Krucze skaly Skalky na Ještědu Pelikán

Káčov Klepec Klobouček Kokořínsko U Nedvězí Konstatntinovy lázně Kotek Kozelka spárokomíny Kreutzberk Luž Mrtnická skála

Praha Bílá skála v Libni Branické skály Červ Dobyvatel Dalejské údolí Děšťovka Divoká Šárka Divoká Šárka Dívčí skok Divoká Šárka Jižní rys Divoká Šárka Hřeben Černých věží Divoká Šárka Gotické okno Divoká Šárka Brenta Holý vrch a Kozí hřbety Holý vrch Holý vrch Hostivařská skalka Hlubočepy Hlubočepy Kozí hřbety Lojzovka u Středokluk Na požárech Opatov Wall Prokopské údolí Rohožník

Paní skála u Želivy Pašinka Pikovická jehla Poříčí nad Sázavou Přílepy

Řež Řež 5. masiv U přívozu Velká Stolice Strmá Zábavný koutek Řež tradiční lezení Catching the Train

Strašín u Rokytky Stripsenjoch Wilder Kaiser Svatošské skály Švédské skály Zbořený Kostelec Hurychov Zbořený Kostelec Trojúhelník

Vltavská žula Bílá skála Mařenka jako na horách Mařenka Mařenka Direttissima Mařenka prvovýstup Direttissima Mařenka Komín Roviště Psí léta na Rovišti Pakosta Malá skalka u Kamenné Čarovná hrana ve Velké Velká Jickovice Sluneční stěna Županovice

Labské pískovce Bielatal V-VII Bieletal IV-V Rájec Blíženci Západní spára Tisá Solivá

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

V roce 1924 byla na olympijských hrách poprvé představena kanoistika. Na počest této události dopádloval do Paříže český sportovec Emerich Rath. Jeho cesta v kajaku po Seině činila 400 km.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Sedláček zemřel při sestupu z Lhotse před 12 lety, letos bylo nalezeno jeho tělo

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života lidí, kteří chtějí kombinovat práci s cestováním. Pro dobrodruhy může být zpracování zakázky z dodávky skvělým jobem, protože nabízí flexibilitu a svobodu. Je to jejich životní
Jak vybrat správné výživové doplňky

Jak vybrat správné výživové doplňky

V posledních letech se zájem o zdravý životní styl výrazně zvýšil. Lidé se více zaměřují na prevenci a hledají optimální způsoby, jak podpořit své zdraví a vitalitu. V tomto kontextu hrají výživové doplňky klíčovou roli.
Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Ve spoustě koktejlových receptur se objevují sirupy. Nejčastěji ten základní, z cukru a bez další příchuti, ale některé koktejly můžete oživit i ochucenými sirupy. Pokud rádi dotahujete své mixologické umění do posledního detailu
TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

Kotníčkové barefootové boty Xero Scrambler Mid dobře poslouží jako pohorky ve středních horách typu Fagaráš, Vysoké Tatry nebo Severní Vápencové Alpy, a také jako obuv pro volný čas v chladnějším jaru či
Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Představte si, jaký to je pocit, když stojíte na okraji letadla, cítíte adrenalin proudící celým tělem a vítr se vám opírá do tváře. A pak najednou vyrazíte volným pádem vstříc oblakům.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Pohár povodí Ohře Doubí Vodácký maraton 27.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
High Jump Hřiměždice 2.-3.8. Skoky do vody 2.8.

Diskuse

ejhwjuxd order, 23.7.2024 2:53, 118 příspěvků
купить септик для частног... AaronRhync, 23.7.2024 2:45, 15 příspěvků
fvcjhvox tablets, 23.7.2024 0:06, 118 příspěvků
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38