Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě
Hrad Maškovec (Kotek) a horolezecká skála pod ním. Hlavní masiv pod zříceninou a Vodní stěna vlevo u hladiny.
Autor snímku Jihočeská centrála cestovního ruchu
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Vltava je lemována většími či menšími skálami, po kterých lezou horolezci. Na svém toku se totiž zařezává do skalnatých údolí. Jedna z malých lezeckých oblastí je Kotek pod zříceninou hradu Maškovec.

Rulová skála Kotek se nachází na horním toku Vltavy v jižních Čechách. Nejlépe ji vidí vodáci, když plují ze Zlaté Koruny do Českých Budějovic

Spadá strmou stěnou až k hladině na pravém břehu meandru pod Dívčím kamenem. Západně od Kamenného Újezdu.

Výška stěny je 30 m. Hlavní masiv spadá přímo pod zbytky středověkých hradeb. Vodní stěna je nižší a nachází se 25 m po proudu řeky.

Leze se tu po lištách a oblinách. Rula je bohužel dosti lámavá.

Cesty jsou osazeny borháky a nýty. Ve většině cest je nutné se dojistit vklíněnci nebo friendy.

Přístup je od autobusové zastávky Kamenný Újezd po zelené turistické značce do vesničky Hvízdalka a dále pak po modré na hrad Maškovec. Anebo mo modré turistické značce od Zátkova mlýna, kde je konečná českobudějovické městské hromadné dopravy pod jménem Boršov - Březí. Obě cesty jsou dlouhé shodně 2,5 km.

Kotek.

KOTEK horolezecký průvodce 

Hlavní masiv

NATAŽENÝ PANTOFLE, 4, 2013, Marie Brůžková. Nástup vpravo od Vodní stěny ve výrazném koutu. Položeným koutem a pak plotnou přes 4 borháky ke slaňovacímu řetezu.

MOKRÝ PANTOFLE, 3, 1998, Mára, Pexa. Plotnou vlevo od koutu v horní levé části Hlavního masivu.

PEXYMÁRY, 7-, 1998, Mára, Pexa. Vpravo od koutu v horní levé části hlavní skály přes 3 nýty a friend č.4 ke slaňění (2 borháky a řetěz).

SLAMĚNÝ VDOVEC, 6, Dvořák. Stěnkou ze strže přes spárku a nýt k řetězu.

RUMBURAK, 4 boulder, 1998, Mára sólo. Stěnkou vlevo od strže na velkou polici.

KLASICKÁ, 3+, 1967, K. Volena, J. Duchoň. V levé části stěny, vlevo od kouta položenou stěnou lehce až ke slanění (2 borháky a řetěz).

IKARUS, 7 (UIAA), 1999, Dvořák. V levé části stěny vzhůru k nýtu a dále přes další nýt až pod převis (borhák). Zleva přes převis a krátkým koutkem k borháku. Překrok doleva a převislou hranou, výše zprava k řetězu. Exponované.

CESTA HLADOVÝCH POŠTOLEK, 6+, 1985, P. Dvořák, Kubík. V levé části stěny, vpravo od koutu, stěnou do velké díry. Přímo nahoru přes převis (hodiny) a stěnou mírně šikmo doprava k řetězu.

BIVAKOVÁ, 6-, 1967, K. Volena, V. Kortán – první průstup stěny. Stěnou do díry a traverz doprava (nýty a staré skoby) až pod převis (slaňák). Při prvovýstupu lezci v díře bivakovali.

ČÁDOVA CESTA, 6+ (UIAA), 1998, Dvořák, Pexa, Hnízdil. Stěnou přes nýt na šikmou rampu. Vpravo (friend) k nýtu a přímo, výše mírně doleva (7 nýtů) k řetězu. Cesta věnována kamarádovi, který zahynul při sestupu z Galerie Ganku ve Vysokých Tatrách v zimě 1998.

PRVNÍ JARNÍ, 6 (UIAA), 1999, Dvořák, Dvořáková, Havrda. Nástup jako Čádova cesta, šikmo doleva do velké díry a zprava vzhůru přes dva borháky. Výše doprava nebo doleva na vrchol.

ČERTÍKOVA CESTA, 8 (UIAA), 1998, 1. RP Matucha. Vlevo od mokré jeskyně pod velký převis. Přes něj velmi těžce výše stěnou ke slaňáku. Nad převisem se jistí frendy.

ĎÁBLÍK, 8- (UIAA), 2002, Brodský. Vlevo od mokré jeskyně stěnou pod velký převis. Zleva (nýty) ke slaňáku.

ZAPRÁŠENÁ, 6- (UIAA), 1997, 1.RP Dvořák. Vlevo od mokré jeskyně stěnou,pod převisem šikmo doprava k nýtu a stěnou přes další nýt pod velký převis (řetěz).

SUPI UŽ JDOU SEM, 6- (UIAA), 1998, Dvořák, Hynštová. Vlevo od mokré jeskyně šikmou rampou doleva až do velké díry. Travers doleva a vzhůru pod převis (borhák). Traverz vpravo a doprava přes převis na římsu k nýtu z Poštolek. Šikmo doleva pod vrchol (borhák).

HASTRMANÍ TANEC, 7/7+ (UIAA), 5.9.2014, Škabrada Martin, Dvořák Jan. Nástup vlevo od cesty Kokotek. Spárou (borhák, friendy) k druhému nýtu do cesty Kokotek.  

KOKOTÍ KŮŽE, 7- (UIAA), 2003, Dvořák. Přes převis stejně jako cesta Kokotek. Dále přímo přes další nýt k borháku (slanění).

KOKOTEK, 7- (UIAA), 1998, Dvořák, Pexa. Stěnkou pod převis (nýt-řetěz) a kolem něj na polici. Stěnou přes dva nýty ke slaňáku.

ROZLÁMANÁ, 5+ (UIAA), Zachariáš. Lámavou stěnou na polici,výše jako cesta Kokotek.

HADÍ KŮŽE, 4 (UIAA), 1999, Dvořák, Dvořáková. Nástup je v pravé části stěny. Koutkem vzhůru, výše doleva položenou plotnou na polici. Přímo, nebo snadněji zprava kolem nýtu ke slaňovacímu borháku.

Vodní stěna

TERMIT, 8+ (UIAA), 2000, Brodský, Smrž. Převislou stěnou vlevo ve svahu (3 borháky).

SISYFOS, 7+ (UIAA), 1. RP Dvořák. Vpravo od převislé hrany stěnkou na skloněnou plotnu a přes převis k slaňovacímu borháku (3 borháky).

ZMIJE, 7- (UIAA), 3. 10. 2001, J. Urban, J. Maxa. Vpravo od cesty Sysyfos středem stěny (přímo od vody) klikatícími se spárkami přes dva borháky ke slanění (borhák).

ARIBA ITALIA, 7- (UIAA) 3. 10. 2001, J. Urban, J. Maxa. Pravou částí stěnky nad vodou (borhák, vklíněnec) ke slaňovacímu borháku.

Doporučené vybavení

Sedací a hrudní úvazeklano 50 m (raději dvojité), lezecký batoh7 expresek, 3 karabiny se zámkem, jistítko, lezečky, helma, smyčky, vklíněnce a friendy, šťáradlo, magnézium, outdoorový mobillékárnička, kompaktní fotoaparát, mapa, jídlo a pití, pojištění.

 

Horydoly.czSROVNÁVACÍ TABULKA: Obtížnost skalního lezení

Horydoly.cz Skály pro horolezce

Babka Bílý kříž 

Bořeň Dvojspára Západní hřebenovka Doporučené výstupy

Černá skála u Řevnic 

Černolice Podzimní lahůdka Černolice Podzimní panika v Černolicích Panikář Severní převis Severní komín Tři převisy Dagova zpráva o nevidomých na skále Nevidomé Černolice V pohorkách na skalách Slepucha u Černolic Slepucha Kvílení

Českosaské Švýcarsko Falkenstein Schusterweg Falkenstein Kotzwand Gans Gühnekamin Lokomotive Hunskirche Alter Weg Mönch Uferweg Oybin PolensprungPevnostRauhe Zine Blockweg Talwächter Schusterweg

Český ráj Hruboskalsko III Hruboskalsko Daliborka Suché skály hřebenovka

Dyleň Godula Goethovy skály Haltravské hory Choustník

Jizerské hory Černá Studnice Zvon Severní cesta Paličník Kohoutí hřeben Žabí kůň Údolní cesta Červené skály Maria Theresia Uhlířova čapka Dříčský komín Kozlí jehla Stará cesta Kulička na Tišině Normální cesta Stojka Východní spára Zahradní věž Údolní cesta Divá Maří Normální cesta Malá Maří Strážce Divé Maří Jeskynní věž Normální cesty Věž Grálu Normální cesta Ostrý roh Frýdlantská cesta Čechuň Sedlo Vnitřní komín Krucze skaly Skalky na Ještědu Pelikán

Káčov Klepec Klobouček Kokořínsko U Nedvězí Konstatntinovy lázně Kotek Kozelka spárokomíny Kreutzberk Luž Mrtnická skála

Praha Bílá skála v Libni Branické skály Červ Dobyvatel Dalejské údolí Děšťovka Divoká Šárka Divoká Šárka Dívčí skok Divoká Šárka Jižní rys Divoká Šárka Hřeben Černých věží Divoká Šárka Gotické okno Divoká Šárka Brenta Holý vrch a Kozí hřbety Holý vrch Holý vrch Hostivařská skalka Hlubočepy Hlubočepy Kozí hřbety Lojzovka u Středokluk Na požárech Opatov Wall Prokopské údolí Rohožník

Paní skála u Želivy Pašinka Pikovická jehla Poříčí nad Sázavou Přílepy

Řež Řež 5. masiv U přívozu Velká Stolice Strmá Zábavný koutek Řež tradiční lezení Catching the Train

Strašín u Rokytky Stripsenjoch Wilder Kaiser Svatošské skály Švédské skály Zbořený Kostelec Hurychov Zbořený Kostelec Trojúhelník

Vltavská žula Bílá skála Mařenka jako na horách Mařenka Mařenka Direttissima Mařenka prvovýstup Direttissima Mařenka Komín Roviště Psí léta na Rovišti Pakosta Malá skalka u Kamenné Čarovná hrana ve Velké Velká Jickovice Sluneční stěna Županovice

Labské pískovce Bielatal V-VII Bieletal IV-V Rájec Blíženci Západní spára Tisá Solivá

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

AKTUALIZACE Když v Čechách neprší, tak je největší sucho pod Krušnými horami a ve Středohoří. Přesto tudy protéká Ohře, která má dost vody po celý rok. Její střední tok zná každý vodák,
KTM Macina Race - elektrický trailbike

KTM Macina Race - elektrický trailbike

TEST Elektrokolo KTM Macina Race je příjemný stroj na projížďky krajinou bez ohledu, zda jedete po rozbité asfaltce, vesnické polňačce, nebo jste si vybrali strmou lesní pěšinu do kopce či
Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Pro snazší zvládnutí horského terénu křižují nejvyšší české hory Krkonošské cyklobusy, resp. turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších, a otevírají tak širší možnost, jak si užít cykloturistiku v horských partiích, s využitím lanových drah,
Poznat kulturu a naučit se jazyk? Au pair je jasná volba

Poznat kulturu a naučit se jazyk? Au pair je jasná volba

Zdokonalit se v cizím jazyce, procestovat kus světa a ještě si při tom vydělat slušné peníze je snem mnoha studentů. I proto se vedle pracovních pobytů v zahraničí drží na předních příčkách v oblíbenosti také
Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

CLIMBING GUIDE Vltava je lemována většími či menšími skálami, po kterých lezou horolezci. Na svém toku se totiž zařezává do skalnatých údolí. Jedna z malých lezeckých oblastí je Kotek pod zříceninou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Procházka po městě s kocourkem Švarcíkem Mělník, Regionální muzeum 10.8. 09:30
Kozí mejdan Milkovice 11.-14.8. Kulturně společenský festival 11.8.
Chodské slavnosti Domažlice 12.-14.8. 12.8.
Pojizerský Pacifik - nostalgické vlaky Martinice 13.-14.8. 13.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
O vodňanského kapra Vodňany Koloběžky 13.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 13.8.
Sraz packrafterů
České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.

Diskuse

INU re Kuba Turek Šlojíř, 10.8.2022 15:29, 9 příspěvků
RE hONZA, 10.8.2022 9:41, 9 příspěvků
INU re Kuba Turek učitelka češtiny, 9.8.2022 23:00, 9 příspěvků
INU re Kuba Turek Kuba Turek, 9.8.2022 22:55, 9 příspěvků
INU re Kuba Turek Honza, 9.8.2022 22:03, 9 příspěvků
INU Kuba Turek, 9.8.2022 12:44, 9 příspěvků
INU Jirka, 9.8.2022 11:59, 9 příspěvků
INU Kuba Turek, 9.8.2022 11:27, 9 příspěvků
INU Pišišvor, 9.8.2022 11:24, 2 příspěvky
INU Honza, 9.8.2022 10:25, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53
Kozí mejdan v Milkovicích Horydoly Open, 7.7.2022 18:41