Jaro: čas na lyžařské túry do vysokých hor

Jaro: čas na lyžařské túry do vysokých hor
Hanka a Kuba se blíží od Wiesbadener Hütte k začátku traverzu na Grüne Kuppe.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Pro lyžaře skončila sjezdovková sezona. Nastal čas pro turistické výpady do zasněžených vysokých hor. Této dřině a zároveň nadpozemské kráse se oddávají především obyvatelé alpských zemí. Vyznavačů skialpinismu však lavinovitě přibývá i v Česku.

Vymažte nedostatky ve svém lyžařském vzdělání a vystoupejte bělostným prašanem tam, kam létají orli, lezou horolezci a odkud se pláněmi neporušeného sněhu spouštějí skialpinisté. Ale pozor - můžete se nakazit nemocí zvaná bílá touha a už se nikdy nebudete chtít vrátit zpět na české kopečky.

Teď v dubnu a květnu vrcholí skialpinistická sezóna. Dny jsou již dost dlouhé, slunce svítí, sníh si sednul a nehrozí tolik lavin jako v zimě. Někde již správci otevřeli chaty, jinde se spí v noclehárnách, které jsou na chatách volně přístupné po celou zimu a jimž turisté říkají winterraum.

"Do zasněžených Alp se dnes nechodí jinak než na skialpinistických lyžích," říká horský vůdce a bývalý metodik Českého horolezeckého svazu Dušan Stuchlík. "Pěší turisté, horolezci i pravověrní lyžaři zjistili, že nic lepšího není. Brodění po pás ve sněhu už je minulostí." V nižších horách a v lesích se používají ještě trochu sněžnice, ale nad pásmem lesa je už neuvidíte.

Chasseral skialp.

Rakousko a Německo

Nejdostupnější zemí, kam lze zajet na týden i na pouhý víkend, je Rakousko. K němu je možné připočítat ještě kousek Německa, který zasahuje do Alp.

První hory začínají již před Salcburkem (Tennengebirge), u Vídně (Hausberge) a za Mnichovem (Wilder Kaiser). Pokud je dobré počasí, je lepší zajet po dálnici o hodinu dál a vydat se na hlavní hřeben Alp, který dosahuje výšek přes tři tisíce metrů nad mořem.

Populární vrcholy jsou o pěkných víkendech obsypány desítkami skialpinistů. Pokud v průvodci objevíte poznámku, že se jedná o Modetour, můžete počítat s prošlapanou stopou, ale také velkou společností ostatních zájemců o výstup.

Rakouské Alpy jsou doslova posázené horskými chatami ve správě Rakouského nebo Německého alpského spolku (OEAV a DAV). Zda jsou již otevřené, nebo budeme muset využít zimní noclehárnu, se lze informovat na internetové stránce www.alpenverein.at, případně si zamluvit postel přímo na chatě. Spartánský nocleh vyjde na patnáct až třicet eur, členové platí polovinu a děti čtvrtinu. I v neobhospodařeném winterraumu se platí – buď pošlete peníze na účet správce nebo je vhodíte do pokladničky přibité na stěnu.

O winterraum se musí někdo starat, někdo naštípat před sezónou dříví, po sezóně uklidit, zkontrolovat vybavení, opravit ho zvenku a připravit na další zimu. Ta tu trvá více než půl roku.

Dachstein. Sestup ze Steinerscharte na ledovec Gosau.  

Víkend

Dachstein (2997) – tady si užijete všechno. Ledovcové túry, přechody úzkých sedélek s lyžemi na zádech, výstupy po sněhu s cepínem v ruce i zimní feráty, skalní stezky zabezpečené ocelovými lany a železnými kramlemi.
Watzmann (2714) – nezáživné stoupání lesem a dlouhý skalní hřeben ostrý jako žiletka odmění návštěvníka kouzelným pohledem na jezero Königssee z dvoukilometrové výšky.

Prodloužený víkend

Grossglockner (3798) – nejvyšší rakouská hora ční majestátní špičkou nad okolní vrcholky, a proto je cílem skialpinistů z celé Evropy. O květnových svátcích bývá na závěrečném úzkém hřebeni, po kterém je nutné lézt bez lyží v mačkách, s cepínem a uvázaní na laně, regulérní zácpa. Jestli chcete užít aspoň trochu klidu, vypravte se sem ve všední den.
Grossvenediger (3674) – jediný rakouský štít, který konkuruje Grossglockneru, je skoro stejně vysoký, ale má úplně jiný charakter. Obrovská ledovcová kopule se zdvihá ze všech stran, aby vytvořila legendární sněhovou převěj na vrcholku, která je odsazená od samotného hřebene až desítky metrů.

Týden

Hoch Tirol Tour (3798) - nejkrásnější lyžařská túra Východních Alp zavede skialpinisty na dva nejvyšší rakouské vrcholy Grossglockner a Grossvenediger. Cesta mezi nimi trvá šest dní.

Francie a Švýcarsko

Do Francie je se jede deset až dvacet hodin. Je to daleko, ale čekají tu legendární hory a alpinistická střediska. Mekkou horolezců a skialpinistů z celého světa je Chamonix. Aspoň jednou za život každý z nich touží zdolat zdejší vyhlášené hory.
Švýcarsko a Francie si pro sebe zabraly Západní Alpy, nejvyšší a nejdrsnější pohoří Evropy. Výlet na lyžích tady obnáší také velkou porci horolezeckých výstupů po ledopádech a zledovatělých stráních, boj s ledovcovými trhlinami a padajícími ledovými věžemi.

Je nutné počítat s aklimatizací, protože ve výškách nad tři tisíce metrů se pohybujeme velmi často a nejvyšší vrchol Mont Blanc sahá až do výšky 4806 metrů nad mořem.

Ubytování je v Západních Alpách spartánské. Na chatách velí chataři a chatařky jako armádní důstojníci. Spát se chodí brzo, vstává se na povel dlouho před východem slunce. Tento dril má ale dobr důvody – vzdálenosti jsou tu daleké a je nutné túru stihnout co nejdřív. Odpoledne se totiž ze svahů uvolňují obrovské jarní laviny.

Kromě chat jsou na méně dostupných místech postavené velké bivaky, což jsou obvykle velké plechové boudy s několika postelemi. Nejsou přes zimu obhospodařované, přístup do nich mají všichni a správce k nim v létě zajde či zaletí vrtulníkem jen párkrát v létě.

Co dělají skialpinisté, když zjistí, že je bivak obsazený? "Jen jsme zahlédli blížící se davy, zalehli jsme na lůžko a již jsme se z něho nepohnuli. Místo plánovaných dvanácti lidí se jich na pryčně nakonec uložilo dvakrát tolik. O spánku se nedalo mluvit," popisuje typickou situaci na Wetterhonu švýcarský horský vůdce Alex Luczy. "Ostatní chudáci, na které nezbylo místo, se poskládali se na zem, dva přečkali noc na prahu a několik odvážlivců se vydalo na noční výstup k vrcholu. Náš ranní odchod z bivaku byl spíše útěkem."

Vallée Blanche, odpočinek při sjezdu v horní čísti údolí.

Víkend

Vallé Blanche (3842) – Bílé údolí je ideální túrou pro skialpové začátečníky. Dvacetikilometrový sjezd nabízí zážitek na pomezí skitouringu a freeridingu. Lanovkou se vyjede na vrchol Midi a po ledovci se sjíždí do Chamonix.
Wetterhorn (3701) – velmi náročná túra na fyzikou i psychickou kondici! Wetterhorn pouští lyžaře na svůj vrchol jen po dlouhém rozpraskaném ledovci, je nutno neustále kličkovat mezi zrádnými trhlinami.

Prodloužený víkend

Mont Blanc (4806) – zimní túra na nejvyšší vrchol Evropy vyžaduje celé muže (a ženy). Obvykle se táboří ve stanu poblíž lanovky na Midi. Ještě v noci se stoupá mezi obrovskými trhlinami na Tacul, pokračuje se lezením s lyžemi na zádech na Maudit, překračují se obrovské trhliny v sedle Brenva a nakonec zbývá jen dorazit po vrcholové kopuli na nejvyšší místo. Tady se už všichni, s výjimkou místních horských vůdců, táhnou jako šneci. Při cestě nazpátek se znovu stoupá na zmíněné vrcholy a dokonce se i slaňuje.

Týden

Haute route (3660) – pro skialpinisty je to cesta všech cest. Za pět až sedm dní přejdou z Chamonix pod Mont Blankem do Zermattu pod Matterhornem. Při tom překonávají mnohá sedla ve výškách okolo tří tisíc metrů. Vysoko v horách se často mění počasí, a tak musí být lyžař připraven na všechno.

Itálie a Slovinsko

Vápencová pohoří na jih od hlavního hřebene Alp jsou krytá proti větrům a špatnému počasí ze severní Evropy. Navíc v nich nejsou skoro žádné ledovce, který by stály za řeč. To jsou pro milovníky zimních hor dobré zprávy.

Horší je, že Dolomity a Julské Alpy jsou změtí skalních věží, stěn, roklí, údolíček a kuloárů. Na rozdíl od zasněžených alpských velikánů tady neexistuje jasný horský hřeben, po kterém by se dalo jet na lyžích. Všechny túry vedou údolími, žlaby a strmými úbočími. Málokdy se jede rovnou dolů, nebo stoupá přímo nahoru. Neustále je potřeba hledat správnou cestu.

Oranžové skály šlehají jako plameny do výšin, nad nimi se klene modrá obloha a zpod jejich úpatí šplhají k nebesům běloskvoucí sněhové kužele. Zaledněné hory na severu se blýskají obrovskými plochými ledovci.

Marmolada, lyžování.  

Víkend

Brenta (3173) – lanovka pomůže překonat bez námahy značné převýšení a skialpinisté si mohou vybrat z množství túr, které tím pádem vedou převážně z kopce. Oblíbené trasy míří do údolí Valesinella a Brenta. Horolezecké vybavení na překonání skalních úseků je nutné.
Marmolada (3340) – okružní túra po královně Dolomit se dá uskutečnit až do léta, dokonce čím později, tím lépe. Výstup totiž vede po náročné ferátě. Na vrchol je dlouhá cesta zajištěná ocelovými lany, žebříky a stupni. Teprve sjezd vede po ledovci.

Prodloužený víkend

Adamello (3539) – zdolání obrovského masívu pokrytého systéme ledovců je pro italské skialpinisty maturitou. Je při tom jedno, zda stoupají na lyžích už z údolí, nebo si pomohou některou z lanovek v okolí.
Cevedale (3769) – skrze rozsáhlou ledovcovou oblast vede nepříliš náročná, ale dlouhá lyžařská túra.
Ortler (3905) – těžká túra vyžaduje ledovcové znalosti, úzkostlivé dodržování bezpečnostních pravidel a kondici. Velkou část túry nahoru i dolů musí družstvo absolvovat navázané na horolezeckém laně. Na skále se jistí proti případnému pádu, na sněhu proti proboření do ledovcové trhliny.

Slovensko, Polsko a Ukrajina

Na Slovensko může jezdit se sjezdovkami jen lyžař znuděný Alpami. Zato turistické lyže dobře poslouží při několikadenním přechodu některých z nižších hor a skialpinisté najdou svůj ráj v Roháčích nebo Vysokých Tatrách. Slovensko je hřiště pro lyžařskou turistiku ve všech podobách.

Výhodou je, že večer si člověk z Čech lehne do spacího vagonu, vlak ho odveze pod hory a ráno může vyrazit svěží přímo do kopců. Dá se tam tedy jezdit i na víkend.

Podobně jsou na tom i Karpaty ve východním Polsku a na západní Ukrajině. Navíc jsou opuštěné a porostlé lesy. Nehrozí tu tedy příliš laviny, při dodržení slušného chování vůči přírodě tam lze skoro kdekoliv rozbalit stan nebo přespat v opuštěné salaši, případně rozdělat oheň. Setkání s medvědy není vyloučeno a možná v noci uslyšíte vlčí vytí.

Víkend

Vysoké Tatry (2665) – královská tatranská túra vede přes všechna důležitá sedla a okolo všech horských chat. Za tři dni se přejdou celé nejmenší velehory světa.
Roháče (2248) – bez nadsázky nejlepší skialpinistické terény v Česko-Slovensku jsou v okolí Žiarské chaty. Slyžovat tady pár sedel a vrcholků patří k základnímu lyžařskému vzdělání.

Doporučené vybavení

Lavinové vybavení (vyhledávačsondalopata) - nezapomeňte se předem informovat na lavinou situaci!
Skialpinistická výbava (lyže, pásy, hole, boty, přilbalyžařské brýle). Turistický cepín, mačky, lano 50 m, prusiky, ledovcový šroub, 4 karabiny se zámkem, sedací úvaz4 smyčky na družstvo, 2 delší prchačky.
Turistická výbava (batoh 45 l, zapalovač, čelovka, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil, opalovací krém, tmavé brýle, bivakovací pytel, chatový pytel).
Teplé oblečení (čepicekalhoty a bundanávleky na boty2 páry rukavicfunkční prádloponožky, fleece nebo softshell).
* Peníze, doklady, pojištění, fotoaparát nebo kamera.
* Horké pití v termosce (Marschtee je v ceně snídaně) a jídlo na oběd a svačiny.

 


Horydoly.cz
 SKI GUIDE skialpinismus a skitouring

Rakousko

Allalinhorn (4027) Armkarwand (2200) Augstenspitze (3228) Bliggspitze (3453) Dachstein (2997) Dreiländerspitze (3197) Gammerspitze (2537) Grossglockner (3798) Grossvenediger (3678) Hoher Zinken (2222) Hochschwab (2277) Hochvernagtwand (3390) Kolmkarspitz (2529) Piz Buin (3312) Radurschl Scharte (2870) Sexegertenspitze (3350) Silleskogel (2418) Sonnblick (3106) Sonnenwand (3091) Wannetjoch (3110) Wildspitze (3770)

Itálie

Marmolada (3344) Monte Breva (3104) Passo Colbricon (1908) Passo Valletta (2699) Sobretta (3296)

Švýcarsko

Aletschhorn (4195) Jungfrau (4158) Mönch (4099) Monte Rosa (4609) Wetterhorn (3701)

Německo

Watzmann (2714)

Česko

Kotel (1435) Lysá hora (1344 m) Sněžka (1602)

Slovensko

Baranec (2184) Bystré sedlo (2314) Gerlach (2655) Guľatý kopec (2125) Hincovo pleso (1946) Kopské sedlo (1750) Kozí štít (2116) Kriváň (2494) Kupoľa (2414) Lomnický štít (2634) Satanovo sedlo (2300) Svišťový štít (2383) Tupá (2284) Západný Železný štít (2360) Ždiarska Vidla (2146) Žeruchovky (2230)

Slovenské hřebenovky: Slovenské Rudohorie Nizké Tatry - východ (Králova hola) Nizké Tatry - centrální část (Ďumbier a Chopok) Nizké Tatry - západ (Chopok) Malá Fatra - hřeben na těžko Malá Fatra - centrální část Malá Fatra na jaře Malá Fatra - Belské lúky Velká Fatra - Rakytovský hřeben na těžko Velká Fatra - Rakytovský hřeben s přespáním na chatách Velká Fatra - Rakytovský hřeben na lehko Velká Fatra - Klačianský hřeben Velká Fatra - Krížňanský hřeben na sněžnicích Velká Fatra - Křížňanský hřeben Roháče

Svět

Jebel Toubkal Marok (4167) Hoverla Ukrajina (2061) Rawka Polsko (1307)

Přechody: Krkonoše Vysoké Tatry Téry Expres Tatarkův lyžařský okruh Hoch Tirol Haute Route Nockberge Trail

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Nadoblačná hřebenovka Watzmann

Nadoblačná hřebenovka Watzmann

VIA FERRATA GUIDE Na přechod hlavního hřebene Watzmannu je potřeba si vyhradit tři dny. Během prvního dne dorazíme na chatu Watzmannhaus, druhý den uděláme samotnou hřebenovku k chatě Wimbachgries a třetí den... celý článek

Korosadowicz na Kolový štít

Emericyho nářek na Lomnický štít

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

MŠENO Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Rock Master Spectacular Duel: Phenomenal Ghisolfi and Piccolruaz

Rock Master Spectacular Duel: Phenomenal Ghisolfi and Piccolruaz

Amazing duel with Ghisolfi defeating Piccolruaz! Piccolruaz flies over Ondra in the semifinal. Ondra takes revenge in the combined and wins his 6th Rock Master Trophy. Mia Krampl doubles, shared
Rock Master KO Boulder: The Italian Laura Rogora and The Awaited Adam Ondra Win

Rock Master KO Boulder: The Italian Laura Rogora and The Awaited Adam Ondra Win

Today in Arco, Trento, Italy the 34rd Rock Master show started with KO Boulder. An elimination-competition on four spectacular boulders, surely difficult yet amazing. On the podium also the Slovenian
Sportovní skalkaření na Stripsenjoch ve Wilder Kaiser

Sportovní skalkaření na Stripsenjoch ve Wilder Kaiser

CLIMBING GUIDE Sportovní lezecké cesty a tři feráty k tomu si můžete vychutnat poblíž horské chaty Stripsenjochhaus v pohoří Wilder Kaiser. 
Pytel visí na normálce Věže u Nedvězí

Pytel visí na normálce Věže u Nedvězí

Zavěsil jsem další pytel. Chtěl jsem vylézt na odlehlou Věž u Nedvězí na Kokořínsku. Klasickou dvojkovou cestou z roku 1969 se mi to nepodařilo. Kterému horolezci se taková věc občas nepřihodí, ať

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Nalehko - festival Liberec, Lidové sady 25.-26.9. 25.9.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Horolezecký orientační běh Jetřichovice, koupaliště 2.10. 10:00
Nábor horolezeckého oddílu Humanita Praha, Jednota 7.10. 18:30
Deň Horskej záchrannej služby Oravská Polhora, Slaná voda 9.10. 11:00
Psotkov memoriál Vysoké Tatry, Štrbské pleso Horský běh 16.10.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
IDET - veletrh Brno, Výstaviště 20.-22.10. 20.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.

Diskuse

Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 11 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 11 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 2 příspěvky
Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky
Bylo by to jednoduché sekera a kladivo, 16.9.2021 11:45, 1 příspěvek
Nadýmání a zažívací potíže Jana Bokšová, 14.9.2021 10:18, 2 příspěvky
Nadýmání a zažívací potíže markinka, 14.9.2021 8:56, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30