Sedielkový priechod na lyžích

Sedielkový priechod na lyžích
Sedielkový priechod, zimní výstup od východu z Furkotské doliny.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

SKI GUIDE Odpočinková, středně těžká skialpinistická túra nás zavedla na Sedielkový priechod ve Vysokých Tatrách. Málo známé sedlo umožňuje přejít na lyžích z Furkotské doliny do Suché Važecké doliny.     

Přespíme v Chatě pod Soliskom (1840 m) na stolech v hospodě. Víc místa tady nemají.

Chata pod Soliskom, Vysoké Tatry.

Po snídani nespěcháme. Nemáme to moc daleko. Lanovka ze Štrbského plesa na Solisko už jezdí, slunce dávno vyšlo. Čekáme, až se rozplyne ranní mlha.

Chata pod Soliskom, Vysoké Tatry.

Hned u chaty naskakujeme do lyží. Po modré turistické značce sjedeme do Furkotské doliny. Ledovatá krusta neposkytne komfortní sjezd, ale za to se zdá bezpečná.

VIDEO Sedielkový priechod skialp 

Na Škutnasté poľaně (1710 m) lepíme na lyže stoupací pásy. Stoupáme na úpatí Sedielkové kopy pod sedlo Sedielkový priechod. Dvě malinkatá Sedielkove plieska (1871 m) zůstávají hluboko pod sněhem.

Sedielkový priechod, Vysoké Tatry.

Mraky odešly a sníh se rychle ohřívá. Prašan na východním svahu těžkne a trhá se. Zamíříme proto pod skály na levém okraji žlabu.

Kopeme sněhový profil. Ukazuje nám tři zledovatělé vrstvy v hloubce sněhu. Skutečně nebezpečná je jen horní vrstva ztěžklého prašanu. Chvíli diskutujeme, zda by mohla opravdu ujet. Nakonec se shodneme, že nejspíš ne.

Sedielkový priechod, Vysoké Tatry.

Lyže upevňujeme na batohy. V mačkách a s cepínem v ruce se brodíme po pás ve sněhu. Slovenští horolezci takový postup přisprostle označují za dvojvaječný sníh. Důsledně dodržujeme rozestupy a posunujeme se od jednoho bezpečného místa k druhému.

Pod sedlem je sníh vyfoukaný až na trávu a suť. Najdeme starý turistický chodník a pohodlně po něm vystoupáme na Sedielkový priechod (1950 m). Protože sníh je vyfoukaný i v západním úbočí, sejdeme o několik desítek výškových metrů dolů, kde teprve nazujeme lyže.

Horydoly.czTÚRA V OKOLÍ: Mlynická a Furkotská dolina

Sedielkový priechod, Vysoké Tatry.

Ztěžklý prašan leží i tady. Menší sklon svahu ovšem zaručuje, že tudy s lavinou nepojedeme. Škoda že nádherně vykrojené obloučky nemůžeme dělat déle.

V Suché Važecké dolině se držíme vlevo vysoko nade dnem, abychom neztratili výšku a nemuseli šlapat pěšky přes obrovský morénový val pod Jamskou kopou. Dolina připomíná spíš Západní než Vysoké Tatry. Není příliš strmá ani skalnatá, ale za to je velmi široká.

Sjíždíme všemi lesními pásmy. Nahoře roste jen tráva a mech, na mohutných morénách se zahušťuje kosodřevina, následují rozlehlé a těžko průjezdné polomy a nakonec sjedeme do lesa na rozcestí turistických značek Biely Váh (1460 m).

Cesty tady nevedou a terén je značně komplikovaný. V Suché dolině se všeobecně držíme vlevo od dna. Níže ve Važecké dolině jedeme podél Zlomiskového potoka po levém, mírnějším břehu. Orientujeme se spíše podle intuice, abychom prokličkovali kosodřevinovými porosty a posléze smrčinovými polomy.

Horydoly.czHORSKÝ VŮDCE DOPORUČUJE: Lyžovanie okolo Kriváňa

Štrbské pleso, Vysoké Tatry, lyžařský areál.

Po Tatranské Magistrále dojdeme na pásech k ústí Furkotské doliny (1558 m), sjedeme na lyžích ke Štrbskému plesu (1347 m) a nakonec pěšky dojdeme na nádraží Štrbské pleso (1320 m).

Větší část trasy vede mimo značené turistické značky, nebo po značkách, které jsou v zimě pro turistiku uzavřené. K absolvování zimní túry je bezpodmínečně nutné příslušné vybavení, znalosti a dobrá orientace v této části Vysokých Tater!

STRAVA.com: Stáhněte si trasu ve formátu GPX

 

Trasu absolvovala v obráceném směru Iva Filová. Nejprve se nezáživně a dlouho stoupá Važeckou dolinou na Sedielkový priechod a pak strmě a krátce sveze do Furkotské doliny.

Jak a proč se to tady jmenuje?

Solisko je původně Salenberg, neboli hora ve které se těží kovová ruda. Název se vztahuje k německému pojmu slitan a ještě staršímu gemánskému skleid pro těžbu. Názvy několika slovenských Solisek mají stejný původ jako mnoho Salatínů.

Furkotská dolina má původ v latinském poněmčelém výrazu furka neboli sedlo. Nejspíš se vztahuje k Sedielkovému priechodu, protože bylo nejlépe průchozí pro horníky z lokality Za Handel, kde se zpracovávala ruda vytěžená na Kriváni.

Sedielkový priechod nesl v minulosti několik verzí svého jména. Sedilko byl původně název pro dnešní Sedielkovou kopu (polsky Siodelko), protože téměř na vrcholu je Sedielková pláň připomínající mělké sedlo. Po druhé světové válce se název přenesl na vedlejší sedlo a pozměnil se na Sedielko. Jenže jiné důležité Sedielko existuje nad Téryho chatou, a tak nevýznamné sedélko dostalo dnešní název Sedielkový priechod (polsky Siodelko Furkotne).

Jižně od sedla se zvedá Sedielková kopa, severně je Ostrá veža (polsky Wažecka turnia). Její součástí je ostrý Kozí chrbát, jehož pojmenování znělo původně Tzirgenruycke, neboli hřeben, kde probíhá těžba.

Toponymie od severu k jihu:

Ostrá veža (Ważecka Turnia) má dva vcholy a mezi nimi je Ostrá štrbina (Ważecka Szczerbina)
Prostredná Ostrá štrbina (Pośrednia Ważecka Szczerbina)
Ostrý palec (Ważecki Palec)
Nižná Ostrá štrbina (Niżnia Ważecka Szczerbina)
Ostrý hrb (Ważecki Kopiniak) má dva rcholy a mezi nimi je Štrbina v Ostrom hrbe (Szczerbina w Ważeckim Kopiniaku)
Vyšný Ostrý zárez (Ważecki Karb)
Ostrá věžička (Ważecki Ząb, též Ważecka Turniczka)
Nižný Ostrý zárez (Ważecki Karbik)
Ostrá kopa (Ważecka Kopa) má dva vrcholy a mezi nimi je Ostrá priehyba (Ważecka Przehyba)
Štrbina nad Vežičkou (Szczerbina nad Turniczką)
Vežička nad Štrbinou (Turniczka nad Szczerbiną)
Štrbina pod Vežičkou (Szczerbina pod Turniczką)
Kopa nad Sedielkom (Kopa nad Siodełkiem)
Sedielkový priechod (Sediolko Furkotne)
Kopa pred Sedielkom (Zadnia Siodełkowa Kopa)
Sedielková pláň
Sedielková kopa (Pośrednia Siodełkowa Kopa)
Skrajna Siodełkowa Kopa.

Suchá Važecká dolina je odnož Važecké doliny, která se jmenuje podle obce Važec, do jejíhož majetku patřila. Dříve se nazývala Handeltal dle hornického podniku, která sídlil v místech, kde se obě doliny spojovaly, a zpracovával vytěženou rudu především z Kriváně, ale i z Važecké doliny a Furkotské doliny. Pojmenování Suchá dolina vychází ze skutečnosti, že údolím neteče žádný potok a dvě nepatrná jezírka v létě vysychají.

Horydoly.czDOPORUČUJEME KE ČTENÍ: Po stopách tatranských názvov

Booking.com

Doporučené vybavení

Lavinové vybavení: vyhledávačsondalopata - nezapomeňte se předem informovat na lavinovou situaci
Skialpinistická výbava: lyže, pásy, hole, boty, lyžařské brýle, přilba
Turistická výbava: batoh 30 l, čelovka, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil, opalovací krém, tmavé brýle, bivakovací pytel
Teplé oblečení: čepicekalhoty a bundanávleky na boty2 páry rukavicfunkční prádlodvoje ponožky, fleece nebo softshell.
* Peníze, doklady, pojištění, fotoaparát nebo kamera.
* Horké pití v termosce a jídlo na cestu. 

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

INFO: Vysoké Tatry na HORYDOLY

MAPA: Hlaváčkova podrobná mapa Vysoké Tatry


Horydoly.cz SKI GUIDE skialpinismus a skitouring

Rakousko

Allalinhorn (4027) Armkarwand (2200) Augstenspitze (3228) Bliggspitze (3453) Dachstein (2997) Dreiländerspitze (3197) Gammerspitze (2537) Grossglockner (3798) Grossvenediger (3678) Hoher Zinken (2222) Hochschwab (2277) Hochvernagtwand (3390) Ochsenscharte (2955) Piz Buin (3312) Radurschl Scharte (2870) Rote Furka (2688) Sexegertenspitze (3350) Silleskogel (2418) Sonnblick (3106) Sonnenwand (3091) Vennspitze (2390) Vermunt Pass (2798) Wannetjoch (3110) Wildspitze (3770)

Itálie

Marmolada (3344) Monte Breva (3104) Passo Colbricon (1908) Passo Valletta (2699) Monte Sobretta (3296)

Švýcarsko

Aletschhorn (4195) Jungfrau (4158) Mönch (4099) Monte Rosa (4609) Wetterhorn (3701)

Německo

Watzmann (2714)

Francie

Mont Blanc (4810) Vallé Blanche (3842) Col du Fréjus (2541 m)

Česko

Kotel (1435) Lysá hora (1344 m) Sněžka (1602) Dlouhý důl (1363) Bílé Labe (1515 m)

Slovensko

Baranec (2184) Barania sedlo (2384) Bystré sedlo (2314) Gerlach (2655) Guľatý kopec (2125) Hincovo pleso (1946) Kopské sedlo (1750) Kozí štít (2116) Kriváň (2494) Kupoľa (2414) Lomnický štít (2634) Priečné sedlo (2352 m) Satanovo sedlo (2300) Sedielkový priechod (1950) Svišťový štít (2383) Tupá (2284) Západný Železný štít (2360) Ždiarska Vidla (2146) Žeruchovky (2230)

Slovenské hřebenovky: Slovenské Rudohorie Nizké Tatry - východ (Králova hola) Nízké Tatry - centrální část (Ďumbier a Chopok) Nízké Tatry - západ (Chopok) Malá Fatra - hřeben na těžko Malá Fatra - centrální část Malá Fatra na jaře Malá Fatra - Belské lúky Velká Fatra - Rakytovský hřeben na těžko Velká Fatra - Rakytovský hřeben s přespáním na chatách Velká Fatra - Rakytovský hřeben na lehko Velká Fatra - Klačianský hřeben Velká Fatra - Krížňanský hřeben na sněžnicích Velká Fatra - Křížňanský hřeben Roháče

Svět

Jebel Toubkal Maroko (4167) Hoverla Ukrajina (2061) Rawka Polsko (1307)

Přechody: Krkonoše Vysoké Tatry Téry Expres Tatarkův lyžařský okruh Hoch Tirol Haute Route Nockberge Trail

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy... celý článek

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Burčák na kole jižní Moravou

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Žulový Pelikán v polských Jizerkách

Žulový Pelikán v polských Jizerkách

CLIMBING GUIDE Velký a Malý nebo Jižní a Severní - v každém případě Pelikán. Dvě žulové skály na hřebenech Jizerských hor, za polskou hranicí, jsou dokonale ukryté v lese, že se na ně začalo
TEST Expreska Simond Rocky Klimb

TEST Expreska Simond Rocky Klimb

Levné expresky Simond Rocky Klimb testujeme půldruhého roku. Doporučujeme je především lezeckým začátečníkům (kvůli láci), softmoverům (kvůli bezpečné manipulaci) a horolezcům (nebude jim líto, když je ztratí nebo nechají na skále). 
Káva, jak se podává ve Vídni

Káva, jak se podává ve Vídni

Rakouské a speciálně vídeňské kavárny jsou fenoménem jak pro místní obyvatele, tak pro přespolní turisty. Jaké druhy kávy si můžete objednat u kavárníků?
RECEPT Sypané housky

RECEPT Sypané housky

Pečení housek je vyšší škola pekařského řemesla. Musejí být vláčné i křupavé, držet tradiční tvar, barvu a chuť. A měly by co nejdéle vydržet čerstvé.
Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

15 tobogánů a klouzaček, 18 bazénů, blahodárná geotermální voda, relaxační zóna a úžasný saunový svět. Perfektní spojení slunečného odpočinku, zábavy a sportovního vyžití poskytuje modernizovaný aquapark Bešeňová.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Eigasai - japonské filmy Praha, Lucerna 24.-26.9. 24.9.
Bouldering - mistrovství České republiky Slaný, Masarykovo náměstí 24.-25.9. 24.9.
Řepařská drážka - nostalgický vlak Kolín 25.-26.9. Řepánkovy slavnosti 25.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Den hrdinů - ukázky záchranných složek Praha, Holešovice 25.9. 13:00
Svatováclavské slavnosti Kutná Hora   25.9.
Rollo Liga - koloběžky Konstantinovy Lázně 25.-26.9. 25.9.

Diskuse

Běh na podzim Jana, 27.9.2021 10:43, 6 příspěvků
jak vázat tkaničky na pevno Břetislav, 26.9.2021 15:41, 2 příspěvky
E-scooter v Německu Břetislav, 26.9.2021 14:21, 9 příspěvků
Wer putzt der findet Šlojíř, 26.9.2021 13:12, 3 příspěvky
Cesta hrdinov SNP je fake! Igor Hnízdo, 26.9.2021 2:32, 2 příspěvky
Online exam helper Exam Help Online, 25.9.2021 7:46, 118 příspěvků
Java Assignment Help Java Assignment Help, 25.9.2021 5:34, 118 příspěvků
Slaňovátko Michael Beránek, 24.9.2021 15:50, 13 příspěvků
Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 9 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55