Hadí královna v Brdech pro romantické horolezce

Hadí královna v Brdech pro romantické horolezce
Hurvínek motá lano v Brdech.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Dvacetimetrová křemencová skála v Brdech nese jméno Hadí královna po bájné bytosti z keltských dob. Horolezci na nic lezou více než půl století. Dávno před nimi zde byl lom na kvalitní kámen.

Hadí královna v Brdech pro romantické horolezce
Hadí královna, Východní hrana 3 UIAA.
Autor snímku Hana Suchá

Brdský přízrak Hadí královna sídlí na Krkavčích skalách v jihovýchodním úbočí hory Plešivec. Připomeňme, že na plochém vrcholu od nepaměti stávalo hradiště, Keltové zde tavili bronzové výrobky neskutečné krásy a pak zmizeli jako mávnutím kouzelného proutku.

Hadí královna, Brdy.

Keltský Plešivec

V jedné ze skal je prý rozsáhlá jeskyně s velkým kamenným stolem a na něm leží Hadí královna. "Někdy je vídána jako had s oslnivě se lesknoucí korunkou na hlavě, jindy zas jako panna jedoucí na jelenu, v jedné ruce má místo žezla zmiji a druhou rukou přidržuje uzdu, kterou je měděný had," píše Jan Čáka, největší znalec Brd.

Neradno se s ní setkat! Myslivecký mládenec spatřil Hadí královnu jednoho jarního dne, když se vyhřívala na slunci. Vzal jí z hlavy korunku, ale to neměl dělat. Královna procitla a přivolala hadí družinu, která mládence uštkla.

Nářek a vzlyky Hadí královny bývají slyšet u nedalekého Smaragdového jezírka (také pozůstatek těžby kamene). Kdo je uslyší, tomu přinesou smůlu a předznamenávají neštěstí v budoucnosti.

Hadí královna, Brdy.

Připomeňme, že keltská mytologie se táhne podél Berounky a Vltavy už od 2. století před naším letopočtem. Přes údolí od Plešivce se nad obcí Koněprusy vypínají kopce Zlatý kůň a Kobyla. Názvy dodnes odkazují na pověst o Bílém koni, který projíždí jeskyněmi plnými zlata.

 

Strmá skalní stěna

Výrazný skalní útvar Hadí královna tvoří strmá skalní stěna obrácená k jihu. Levou větší část tvoří kolmá a málo členitá stěna zakončená vrcholovými převisy s malým sedélkem. Pravá část je užší a dole převislá. Mezi nimi vede hluboký komín, do kterého je nahoře vklíněný obrovský kámen. Oba vrcholy jsou od severu lehce dostupné a vysoké jen několik metrů.

Je to bývalý lom, kde se v 19. století těžil kvalitní kámen. To znamená, že nejpevnější vrstvy byly odtěženy a lezcům tedy zbývá křehčí terén. Ačkoliv jsou lezecké cesty částečně zajistěny masivními borháky a zbytek se dá dobře dojistit vlastními friendy a vklíněnci, je nutné dávat pozor na uvolněné kameny. Nahoře jsou slaňovací borháky.

Hadí královna, Brdy.

Krkavčí skála, Poslední věž a Poslední pilíř

Vlevo nahoře nad Hadí královnou v kamenitém svahu se vypíná nižší kolmá Krkavčí skála. Lezecké cesty vedou v jižní stěně. Mají délku 10 metrů a obtížnost 2 - 4 UIAA.

Vpravo o něco dále ve svahu stojí malá Poslední věž s výrazným komínkem v západní stěnce a ještě dál Poslední pilíř.

Na historických kresbách je vidět, že pod stěnou Hadí královny stávala štíhlá skalní jehla. Padla za oběť těžbě křemence.

Na zdejších skalách se leze velmi málo. Kdo z horolezců sem přijde, bude mít téměř jistotu, že kromě něho zde nepoleze nikdo jiný. Je to ideální místo pro lezce,kteří hledají romantiku, klid a samotu. Občas se pod skálou zjeví zbloudilý turista a někdy nad skalnatým svahem táboří trampové. 

Hadí královna, Brdy.

HADÍ KRÁLOVNA

Doporučené horolezecké cesty jsou zvýrazněny tučným písmem.

Jihozápadní hrana, 2 UIAA, 22 m
Admirál, 6- UIAA, 16 m
Kotvička, 4+, 18 m
Rébus (Pověste ho vejš), 6 UIAA, 20 m
Vidium, 7- UIAA, 20 m 
Cesta nářku, 6 UIAA, 20 m
varianta nástupu Cesty nářku, 6 UIAA, 20 m
E varianta, 7+ UIAA, 20 m
Saský trik, 6- UIAA, 20 m
Přímá, 5 UIAA, 20 m
Pravá hrana, 4 UIAA, 20 m
Odkaz plešatců, 7- UIAA, 18 m

Komín, 4 UIAA, 20 m

Ukradené sny, 5 UIAA, 20 m 
Větrná, 4 UIAA, 20 m
Karanténa, 8- UIAA, 20 m
Převislá, 7+ UIAA (IV A2), 20 m
Hrana, 3 UIAA, 20 m

Východní stěna, 3+ UIAA, 15 m
Severní nahlédnutí, 6- UIAA, 12 m
Gore-tex, 7- UIAA, 10 m
Smutná, 5 UIAA, 8 m
Krátká spára, 3- UIAA, 6 m
Stará cesta, 1 UIAA, 6 m

Hadí královna, Brdy.

Doprava

Pěšky od železniční stanice Rejkovice po zelené turistické značce do Plešiveckého sedla. Sem také pěšky nebo na horském kole po červené turistické značce od lesního parkoviště v sedle Klínek, kde je autobusová zastávka Plešivec. Odtud po neznačené lesní pěšině na severozápad nad okrajem skal.   

Pitná voda ve studánce Na Valech půl kilometru na sever od Hadí královny.

Ohniště a spaní: trampský camp nedaleko studánky Na Valech, vyskládaná plošina uprostřed kamenného moře pod Krkavčí skálou, turistické přístřešky na vyhlídce Plešivec.

Hadí královna, Brdy.

Doporučené vybavení

Lano 50 m, 6x expreska, lezečky, 3x karabina se zámkem, jistítko, vklíněnce, friendy, šťáradlo, smyčky, helma, hrudní a sedací úvaz, horolezecký průvodce, lékárnička, outdoorový mobil, chytré hodinky, batoh, nůž, trekové boty na přístup, nepromokavá bunda, čepice, bunda softshellfunkční trikoponožky, jídlo a horké pití v termosce. Na pozdní návrat není od věci čelovka. Hodí se trekové hole kvůli velkému převýšení. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá kompaktní fotoaparát. Nezapomeňte peníze na dopravu, doklady a pojištění.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

UBYTOVÁNÍ: Chaty, chalupy, apartmány a penziony ve Středních Čechách

Poslední horolezecký průvodce Hřebeny a okolí od Martina Mašáta vyšel roku 2020. Před tím byla Hadí královna popsaná jen v Nepískovcových skalách z roku 1986.

Martin Mašát: Hřebeny a okolí.prodává knihkupectví Kosmas." /> 

Nepískovcové skály, horolezecké průvodce.

Horydoly.cz Skály pro horolezce

Bezvel Bílý kříž 

Bořeň Dvojspára Západní hřebenovka Doporučené výstupy

Brdy Babka Hadí královna Klobouček Mrtnická skála

Černá skála u Řevnic 

Černolice Podzimní lahůdka Černolice Podzimní panika v Černolicích Panikář Severní převis Severní komín Tři převisy Dagova zpráva o nevidomých na skále Nevidomé Černolice V pohorkách na skalách Slepucha u Černolic Slepucha Kvílení

Českosaské Švýcarsko Falkenstein Schusterweg Falkenstein Kotzwand Gans Gühnekamin Lokomotive Hunskirche Alter Weg Mönch Uferweg Oybin PolensprungPevnostRauhe Zine Blockweg Talwächter Schusterweg

Český ráj Hruboskalsko III Hruboskalsko Daliborka Suché skály hřebenovka

Dyleň Godula Goethovy skály Haltravské hory Choustník

Jizerské hory Černá Studnice Horní Hlídač Koutu Hrabivá cesta Malý Jezdec Zvon Severní cesta Paličník Kohoutí hřeben Žabí kůň Údolní cesta Červené skály Maria Theresia Uhlířova čapka Dříčský komín Kozlí jehla Stará cesta Kulička na Tišině Normální cesta Stojka Východní spára Zahradní věž Údolní cesta Divá Maří Normální cesta Malá Maří Strážce Divé Maří Jeskynní věž Normální cesty Věž Grálu Normální cesta Ostrý roh Frýdlantská cesta Čechuň Sedlo Vnitřní komín Krucze skaly Skalky na Ještědu Pelikán

Káčov Klepec Kokořínsko U Nedvězí Konstantinovy Lázně Kotek Kozelka spárokomíny Kozí vrch Kreutzberk Luž Ondřej u Zábrdky

Lužické hory Oybin skryté věže pod Oybinem Jonsdorf Bílý potok Smrtka

Praha Bílá skála v Libni Branické skály Červ Dobyvatel Dalejské údolí Dešťovka Divoká Šárka Divoká Šárka Dívčí skok Divoká Šárka Jižní rys Divoká Šárka Hřeben Černých věží Divoká Šárka Gotické okno Divoká Šárka Brenta Holý vrch a Kozí hřbety Holý vrch Holý vrch Hostivařská skalka Hlubočepy Hlubočepy Kozí hřbety Lojzovka u Středokluk Na požárech Opatov Wall Prokopské údolí Rohožník

Paní skála u Želivy Pašinka Pikovická jehla Poříčí nad Sázavou Přílepy

Řež Řež 5. masiv U přívozu Velká Stolice Strmá Zábavný koutek Řež tradiční lezení Catching the Train

Strašín u Rokytky Stripsenjoch Wilder Kaiser Svatošské skály Špičák u Mostu Švédské skály Zbořený Kostelec Hurychov Zbořený Kostelec Trojúhelník Žabka u Zábrdky

Vltavská žula Bílá skála Mařenka jako na horách Mařenka Mařenka Direttissima Mařenka prvovýstup Direttissima Mařenka Komín Roviště Psí léta na Rovišti Pakosta Malá skalka u Kamenné Čarovná hrana ve Velké Velká Jickovice Sluneční stěna Županovice

Labské pískovce Bielatal V-VII Bieletal IV-V Rájec Blíženci Západní spára Tisá Solivá

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Text – Honza:

navazovat lanem i celotělově, ovšem potřeboval na to skoro půlku lana. 

 

Nehodlám dlouze debatovat o věcech o kterých si každý může myslet co chce. Je jasné, že čtenář Honza o minulosti nemá velké ponětí. Něco viděl v kině, něco si třeba přečetl v nějaké přístupné horolezecké literatuře. Ale nějaké velké osobní zkušenosti s minulostí asi nebude mít.

Jeho poznámky jsou jakousi žabomyší válkou,

jen nevím vůči komu. Už jsem to zpozoroval u jiných jeho příspěvků do diskuze na těchto stránkách – ale třeba na to má nějakou vysokou školu sportu a tak nám to všechno nějak vždy může vysvětlit

Reaguj
Svět se změnil

Asi někdo nepostřehl, že jsem nepsal o onom kšandovém úvazku....

a tu pulku pochopitelně také nebrat jako půlící bod lana....

  • Autor Honza
  • Datum a čas 30.1.2023 19:46
Reaguj
Svět se změnil

Je vidět, že diskutéři nejsou zrovna nejstarší. Před 70 - 80 lety neexistovaly úvazky (ten jsem si sám později ušil, podobně jako sloní nohu a spacák. Úvazek moje děti používaly při pochodech ne zcela bezpečným terénem o desítky let později) a tak tento způsob navázání - „kšandy“ - byl tou dobou zcela běžný, normální a jediný.. Není pravda, že na navázání bylo potřeba půl lana, to je zdeformovaný pohled někoho který nemá ani šajnu.

Dnes je se sedákem doporučeno doplnit to prsákem – je blbé když člověk v ledovcové trhlině visí hlavou dolů.

Jasně, vývoj i ve sfěře horolezecké výstroje a výzbroje se nazastavil a za tu dlouhou dobu se velice rozvinul. Všechno bylo vylepšeno – mačky, lana, karabiny, smyčky, obleky a způsoby treninku atd. – ale to neznamená že to co kdysi bylo běžné je zhovadilovstí. Kdyby Jana měla lézt  oblečena a vyzbrojena tím co jsme měli tenkrát k dispozici, tak by si, podle mého odhadu, asi znečistila spodní kalhotky.

Reaguj
INU

Přiznávám, já tohle navázání viděl pouze ve filmi Smrt na Jehle. Také  jsem  viděl navazování jednoho starého horolezce navazovat lanem i celotělově, ovšem potřeboval na to skoro půlku lana. Jinak asi přes všechny jistě správné a uvedené nevýhody má jednu přednost - a sice onu svislou polohu při pádu, která u dnešního sedáku bez použití prsáku zajištěna není,,,,

  • Autor Honza
  • Datum a čas 30.1.2023 14:14
Reaguj
Kšandičky

Navazování na kšandičky je stále používaná a uznávaná nouzová metoda v horolezectví. V solidních horoškolách se to stále učí vedle Dülferova sedu.

Navíc, když se ti nechce na průzkumné výpravy do dalekých skal nosit v batohu sedák...   

Reaguj
Kšandičky

Je dobrý nápad ukazovat lidem takové zhovadilosti jako navazování na kšandičky?!:( Tohle snad soudného člověka nemůže ani napadnout! 

  • Autor Jana
  • Datum a čas 30.1.2023 12:28
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Polabí AKTUÁLNĚ 2023

Polabí AKTUÁLNĚ 2023

Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.... celý článek

Jak převážet kajaky autem?

Hrdý hrad Eilean Donan

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Cestování může být velmi drahé – nicméně existují způsoby, které vám pomohou ušetřit peníze. Zde je několik tipů, jak ušetřit peníze na cestování v roce 2023, užít si cestu a nezruinovat rodinný
Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Nejdůležitější turistickou trasou v Krkonoších je hřebenovka Česko-polského přátelství. Začíná pod Tvarožníkem u Vosecké boudy. Vede podél státních hranic, stále na východ, jednou na české podruhé na polské straně, až na Pomezní
Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

RADY DO OBCHODU Turistické vybavení se odlehčuje. Včetně nejzákladnějšího - bot, batohu a oblečení. Aby se z počítání gramů nestala nebezpečná zábava, musíte vědět, do čeho jdete. Doslova!
Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Telefony Samsung je jedna z nejsilnějších značek na trhu smartphonů. V oboru si stále drží zvláštní postavení.
7 nejlepších kasin po celém světě

7 nejlepších kasin po celém světě

Herní možnosti, které můžeme najít mezi TOP 7 kasina po celém světě, jsou rozmanité. Najdeme mimo jiné ruletu, hrací automaty, blackjack a poker.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 27.3.-9.4. 27.3.
Grónsko - diashow Přerov, Hvězda Přednáší Martin Loew 28.3. 18:00
Východy a západy slunce - fotovýstava Vrchlabí, Krtek Do 28.3. Fotografoval Miloš Šálek 28.3.
Grónsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 29.3. 18:00
Sella Ronda - skialp Itálie, Arabba   31.3.
Ples HOSOHOPO Praha, Hlubočepy Horolezecký oddíl Horní Počernice 31.3. 18:30
Začátek pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 1.4.
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 1.4.
Sázava - odemykání Týnec 1.4.
Otava - odemykání Sušice, kemp Splutí do Horažďovic 1.4. 11:00

Diskuse

Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Kuba Turek, 27.3.2023 12:05, 5 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Michael Beranek, 27.3.2023 9:41, 5 příspěvků
Symboly Šlojíř, 27.3.2023 9:34, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44