Furkotský štít vzhůru dolů!

Furkotský štít vzhůru dolů!
Radim lyžuje z Furkotského sedla na Vyšné Wahlenbergovo pleso ve Furkotské dolině.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

SKI GUIDE Furkotský štít nad Furkotskou dolinou nabízí hezký, pestrý a poměrně bezpečný skialpinistický sjezd. Stoupáme stejnou trasou, jako sjíždíme, a můžeme si tedy detailně naplánovat, kudy pojedeme dolů. 

Furkotský štít vzhůru dolů!
Furkotský štít. Výstup na vrchol z Bystrého sedla.
Autor snímku Kuba Turek

Furkotský štít uzavírá Furkotskou i vedlejší Mlynickou dolinu. Sklání se nad vysokohorským přechodem mezi nimi přes Bystré sedlo. Jeho blízkým sousedem je Hrubý vrch. 

Furkotská dolina je snadno dostupná ze Štrbského plesa. Před výstupem na samotný Furkotský štít tedy nemusíme "povinně" přespávat na horské chatě.

VIDEO Furkotský štít, lyžařský sjezd Furkotskou dolinou

Přespíme v Chatě pod Soliskom (1840 m) na stolech v hospodě. Mohli bychom si romantickou noc odpustit a vyjet až ráno lanovkou ze Štrbského plesa na Solisko. Nebo vyrazit po červeně značené Tatranské Magistrále a pak po žluté turistické značce rovnou do Furkotské doliny.

Příjemné stoupání Furkotskou dolinou

Hned u chaty nastupujeme do lyží. Po modré turistické značce sjedeme dlouhým strmým traverzem do Furkotské doliny. Na Škutnasté poľaně (1710 m) lepíme na lyže stoupací pásy.

Stoupáme středem doliny, nebo spíš vpravo (ve směru výstupu). Přecházíme po zamrzlé hladině Nižného Wahlenbergova plesa (2053 m), překonáme jezerní stěnu a spouštíme se na zamrzlou a zasněženou hladinu Vyšného Wahlenbergova plesa (2145 m). Z něho už vidíme náš cíl jako na dlani.

Vpravo se zařezává dosti strmé Bystré sedlo, uprostřed ční mohutná sněhová pyramida Furkotský štít a vlevo široké Furkotské sedlo (2277 m). Až na něj vystoupáme na lyžích. Zde bývá obvykle depo a i my zde odložíme lyže. 

Furkotská dolina, Vysoké Tatry.

Pěšky, s mačkami na nohách a cepínem v ruce vyjdeme jižním úbočím nad Bystré sedlo (2314 m) a pak už jen krátce po hřebeni na Furkotský štít (2405 m). Na Furkotské sedlo se vracíme po vlastních stopách.

Furkotský štít, Vysoké Tatry.

Nádherný turistický sjezd

Z Furkotského sedla jedeme na lyžích dolů při spádnici, abychom neutrhli lavinu ze širokého travnatého sedla. Přesto se musíme vyhýbat obrovské nafoukané a ubité sněhové desce. Kdyby praskla, pánbůhsnámiazlýpryč. Furkotské sedlo kvůli své poloze není extrémně lavinézní, ale vítr na něm tvoří obrovské převěje nad Nefcerkou a sněhové desky do Furkoty.

Zpočátku strmost dosahuje téměř 40 stupňů, ale níž se dolina rychle pokládá a ukazuje krásu turistického lyžování. Můžeme si vybrat směr, který nám právě vyhovuje.

Kriváň, Vysoké Tatry.

Protože jedeme v brzkém odpoledni, držíme se co nejvíce vpravo (ve směru jízdy), kam ještě nepřišlo slunce. Pod hřebenem Ostré sníh stále nerozbředl ani nezmrzl, a tak lyžujeme jarním prašanem. Dva hezké sjezdíky nám poskytnou jezerní stěny obou Wahlenbergových ples. Na závěr nalepíme stoupací pásy a za necelou půlhodinu vyšlapeme k chatě Pod Soliskom.

Horydoly.czHORSKÝ VŮDCE DOPORUČUJE: Lyžovanie okolo Kriváňa

Furkotský štít, Vysoké Tatry.

Staří známí: Tetmajer v létě a Martin v zimě

Odedávna na Furkotský štít stoupali lovci, pytláci a téměř jistě i hledači cenných kovů a drahých kamenů. Turistická trasa z Mlynické do Furkotské doliny přes Bystré sedlo byla vyznačena a částečně zajištěna roku 1899. Již následující rok vedla z Bystrého sedla odbočka až na Furkotský štít.

V roce 1993 ochránci přírody Furkotský štít uzavřeli pro turisty a žlutě značený přechod přesunuli z Bystrého sedla dál od Furkotského štítu do náročnějšího terénu skrze štrbinu Bystrá lávka. Důvodem byla eroze svahu.

Na Furkotský štít, který se ocitl mimo značenou trasou, tedy automaticky dopadl zákaz turistiky. Paradoxně na něj podle návštěvního řádu mohou vystupovat horolezci a skialpinisté. Samozřejmě se na tento poměrně lehce dostupný vrchol chodí i přes zákaz také pěšky.

První turistický výstup uskutečnili v létě mezi roky 1889 - 1893 Kazimierz Przerwa-Tetmajer a Tadeusz Boy-Żeleński. V zimě stáli poprvé na vrcholu  4. ledna 1906 E. Baur, Alfred Martin a  H. Schäfer.

Horydoly.czTÚRA PŘES BYSTROU LÁVKU: Mlynická a Furkotská dolina 

Furkotský štít, Vysoké Tatry.

Z vrcholu Furkotského štítu se nám otevírá sice poněkud omezený, ale grandiozní výhled. Na jihu Veľké Solisko, na západě Vysoká a pod ní Chata pod Rysmi, na severu masivní kopa Hrubý vrch a na západě dramatický Kriváň.

Při rekreačním tempu a za dobrých sněhových podmínek je túra z chaty Pod Soliskom, případně ze Štrbského plesa na Furkotský štít a zpět celodenním podnikem.   

PANORAMA: Furkotský štít, výhled na východ ke Gerlachu
Kliknutím otevřete velké panorama (bez popisků nebo s popisky). FOTO: Kuba Turek


STRAVA.com: Stáhněte si trasu ve formátu GPX

 

Proč Furkotská dolina? 

Furkotská dolina má původ neobvyklého názvu v latinském poněmčelém výrazu furka neboli sedlo. Nejspíš se vztahuje k Sedielkovému priechodu, protože bylo nejlépe průchozí pro horníky z lokality Za Handel, kde se zpracovávala ruda vytěžená na Kriváni.

Romantická slovanská teorie upřednostňuje původ názvu od potoka, který prý furkoce neboli žbluňká a šplouchá. Takové sloveso se ovšem ve slovanských jazycích nevyskytuje.

Bystré sedlo znamená v moderní slovenštině i češtině strmé či příkré.

Wahlenbergova plesa nesou jméno po švédském botanikovi jménem Göran Wahlenberg (1780-1851), který měřil výšku tatranských štítů, zhotovil první vrstevnicovou mapu Tater, popsal tatranskou flóru v knize Flora Carpatorum Principalium. Jako první zaznamenaný člověk vystoupil na Kriváň a Lomnický štít. Nechal pro své botanizování postavit přístřešek ve Furkotské dolině mezi Nižným a Vyšným Wahlenbergovým plesem. 

Solisko je původně Salenberg, neboli hora ve které se těží kovová ruda. Název se vztahuje k německému pojmu slitan a ještě staršímu gemánskému skleid pro těžbu.

Horydoly.czDOPORUČUJEME KE ČTENÍ: Po stopách tatranských názvov

Booking.com

Doporučené vybavení

Lavinové vybavení: vyhledávačsondalopata - nezapomeňte se předem informovat na lavinovou situaci
Skialpinistická výbava: lyže, pásy, hole, boty, lyžařské brýle, přilba
* Horolezecká výbava: turistický cepín, mačky
Turistická výbava: batoh 30 l, čelovka, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil, opalovací krém, tmavé brýle, bivakovací pytel
Teplé oblečení: čepicekalhoty a bundanávleky na boty2 páry rukavicfunkční prádlodvoje ponožky, fleece nebo softshell.
* Peníze, doklady, pojištění, fotoaparát nebo kamera.
* Horké pití v termosce a jídlo na cestu. 

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

INFO: Vysoké Tatry na HORYDOLY

MAPA: Hlaváčkova podrobná mapa Vysoké Tatry


Horydoly.cz SKI GUIDE skialpinismus a skitouring

Rakousko

Allalinhorn (4027) Armkarwand (2200) Augstenspitze (3228) Bliggspitze (3453) Dachstein (2997) Dreiländerspitze (3197) Gammerspitze (2537) Grossglockner (3798) Grossvenediger (3678) Hoher Zinken (2222) Hochschwab (2277) Hochvernagtwand (3390) Ochsenscharte (2955) Piz Buin (3312) Radurschl Scharte (2870) Rote Furka (2688) Sexegertenspitze (3350) Silleskogel (2418) Sonnblick (3106) Sonnenwand (3091) Vennspitze (2390) Vermunt Pass (2798) Wannetjoch (3110) Wildspitze (3770)

Itálie

Marmolada (3344) Monte Breva (3104) Passo Colbricon (1908) Passo Valletta (2699) Monte Sobretta (3296)

Švýcarsko

Aletschhorn (4195) Jungfrau (4158) Mönch (4099) Monte Rosa (4609) Wetterhorn (3701)

Německo

Watzmann (2714)

Francie

Mont Blanc (4810) Vallé Blanche (3842) Col du Fréjus (2541 m)

Česko

Kotel (1435) Lysá hora (1344 m) Sněžka (1602) Dlouhý důl (1363) Bílé Labe (1515 m)

Slovensko

Baranec (2184) Barania sedlo (2384) Bystré sedlo (2314) Furkotský štít (2405) Gerlach (2655) Guľatý kopec (2125) Hincovo pleso (1946) Kopské sedlo (1750) Kozí štít (2116) Kriváň (2494) Kupoľa (2414) Lomnický štít (2634) Priečné sedlo (2352 m) Satanovo sedlo (2300) Sedielkový priechod (1950) Svišťový štít (2383) Tupá (2284) Západný Železný štít (2360) Ždiarska Vidla (2146) Žeruchovky (2230)

Slovenské hřebenovky: Slovenské Rudohorie Nizké Tatry - východ (Králova hola) Nízké Tatry - centrální část (Ďumbier a Chopok) Nízké Tatry - západ (Chopok) Malá Fatra - hřeben na těžko Malá Fatra - centrální část Malá Fatra na jaře Malá Fatra - Belské lúky Velká Fatra - Rakytovský hřeben na těžko Velká Fatra - Rakytovský hřeben s přespáním na chatách Velká Fatra - Rakytovský hřeben na lehko Velká Fatra - Klačianský hřeben Velká Fatra - Krížňanský hřeben na sněžnicích Velká Fatra - Křížňanský hřeben Roháče

Svět

Jebel Toubkal Maroko (4167) Hoverla Ukrajina (2061) Rawka Polsko (1307)

Přechody: Krkonoše Vysoké Tatry Téry Expres Tatarkův lyžařský okruh Hoch Tirol Haute Route Nockberge Trail

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Ubytá nebo ubitá?
Díky za opravu. Jsem to hlava dubová, samozřejmě že sníh je ubitý, neboli umlácený větrem.
Reaguj
Ubytá nebo ubitá?

Sněhová deska je vždycky UBITÁ. Viz pasáž Nádherný turistický sjezd.

  • Autor Laďa
  • Datum a čas 18.4.2020 14:30
Reaguj
Kouzelné vyjádření

Začátek je opravdu strmější, ale za to dost široký. Když nehrozí uthnutí laviny, dá se to to sjet stylem "od úvrati k úvrati"- A pak už je jízda dolinou kochačka a vychutnávačka.

Reaguj
Kouzelné vyjádření

Turistický sjezd ve Čtyřicítce :-)))))))

  • Autor Skiák
  • Datum a čas 16.4.2020 16:08
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy... celý článek

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Burčák na kole jižní Moravou

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Bazoš spustil tmavý režim v mobilní aplikaci

Bazoš spustil tmavý režim v mobilní aplikaci

Tmavý režim se stěhuje z největších světových mobilních aplikací do předních českých a slovenských aplikací. Zatím poslední ohlásil nabídku tmavého režimu inzertní server Bazoš.cz / Bazoš.sk. 
Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Pokud cestujete s dětmi do rakouského Zillertalu, určitě se zastavte v městečku Fügen jen pár kilometrů od sjezdu z Inntalské dálnice a vydejte se na průzkum adventure hřiště Spieljoch.
Žulový Pelikán v polských Jizerkách

Žulový Pelikán v polských Jizerkách

CLIMBING GUIDE Velký a Malý nebo Jižní a Severní - v každém případě Pelikán. Dvě žulové skály na hřebenech Jizerských hor, za polskou hranicí, jsou dokonale ukryté v lese, že se na ně začalo
TEST Expreska Simond Rocky Klimb

TEST Expreska Simond Rocky Klimb

Levné expresky Simond Rocky Klimb testujeme půldruhého roku. Doporučujeme je především lezeckým začátečníkům (kvůli láci), softmoverům (kvůli bezpečné manipulaci) a horolezcům (nebude jim líto, když je ztratí nebo nechají na skále). 
Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

15 tobogánů a klouzaček, 18 bazénů, blahodárná geotermální voda, relaxační zóna a úžasný saunový svět. Perfektní spojení slunečného odpočinku, zábavy a sportovního vyžití poskytuje modernizovaný aquapark Bešeňová.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Eigasai - japonské filmy Praha, Lucerna 24.-26.9. 24.9.
Bouldering - mistrovství České republiky Slaný, Masarykovo náměstí 24.-25.9. 24.9.
Řepařská drážka - nostalgický vlak Kolín 25.-26.9. Řepánkovy slavnosti 25.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Den hrdinů - ukázky záchranných složek Praha, Holešovice 25.9. 13:00
Svatováclavské slavnosti Kutná Hora   25.9.
Rollo Liga - koloběžky Konstantinovy Lázně 25.-26.9. 25.9.

Diskuse

Cesta hrdinov SNP je fake! Igor Hnízdo, 26.9.2021 2:32, 2 příspěvky
Online exam helper Exam Help Online, 25.9.2021 7:46, 118 příspěvků
Java Assignment Help Java Assignment Help, 25.9.2021 5:34, 118 příspěvků
Slaňovátko Michael Beránek, 24.9.2021 15:50, 13 příspěvků
Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 8 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 8 příspěvků
Re: Re: Dülfer pálí Lukas B., 20.9.2021 8:11, 13 příspěvků
Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55