Furkotský štít vzhůru dolů!

Furkotský štít vzhůru dolů!
Radim lyžuje z Furkotského sedla na Vyšné Wahlenbergovo pleso ve Furkotské dolině.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

SKI GUIDE Furkotský štít nad Furkotskou dolinou nabízí hezký, pestrý a poměrně bezpečný skialpinistický sjezd. Stoupáme stejnou trasou, jako sjíždíme, a můžeme si tedy detailně naplánovat, kudy pojedeme dolů. 

Furkotský štít vzhůru dolů!
Furkotský štít. Výstup na vrchol z Bystrého sedla.
Autor snímku Kuba Turek

Furkotský štít uzavírá Furkotskou i vedlejší Mlynickou dolinu. Sklání se nad vysokohorským přechodem mezi nimi přes Bystré sedlo. Jeho blízkým sousedem je Hrubý vrch. 

Furkotská dolina je snadno dostupná ze Štrbského plesa. Před výstupem na samotný Furkotský štít tedy nemusíme "povinně" přespávat na horské chatě.

VIDEO Furkotský štít, lyžařský sjezd Furkotskou dolinou

Přespíme v Chatě pod Soliskom (1840 m) na stolech v hospodě. Mohli bychom si romantickou noc odpustit a vyjet až ráno lanovkou ze Štrbského plesa na Solisko. Nebo vyrazit po červeně značené Tatranské Magistrále a pak po žluté turistické značce rovnou do Furkotské doliny.

Příjemné stoupání Furkotskou dolinou

Hned u chaty nastupujeme do lyží. Po modré turistické značce sjedeme dlouhým strmým traverzem do Furkotské doliny. Na Škutnasté poľaně (1710 m) lepíme na lyže stoupací pásy.

Stoupáme středem doliny, nebo spíš vpravo (ve směru výstupu). Přecházíme po zamrzlé hladině Nižného Wahlenbergova plesa (2053 m), překonáme jezerní stěnu a spouštíme se na zamrzlou a zasněženou hladinu Vyšného Wahlenbergova plesa (2145 m). Z něho už vidíme náš cíl jako na dlani.

Vpravo se zařezává dosti strmé Bystré sedlo, uprostřed ční mohutná sněhová pyramida Furkotský štít a vlevo široké Furkotské sedlo (2277 m). Až na něj vystoupáme na lyžích. Zde bývá obvykle depo a i my zde odložíme lyže. 

Furkotská dolina, Vysoké Tatry.

Pěšky, s mačkami na nohách a cepínem v ruce vyjdeme jižním úbočím nad Bystré sedlo (2314 m) a pak už jen krátce po hřebeni na Furkotský štít (2405 m). Na Furkotské sedlo se vracíme po vlastních stopách.

Furkotský štít, Vysoké Tatry.

Nádherný turistický sjezd

Z Furkotského sedla jedeme na lyžích dolů při spádnici, abychom neutrhli lavinu ze širokého travnatého sedla. Přesto se musíme vyhýbat obrovské nafoukané a ubité sněhové desce. Kdyby praskla, pánbůhsnámiazlýpryč. Furkotské sedlo kvůli své poloze není extrémně lavinézní, ale vítr na něm tvoří obrovské převěje nad Nefcerkou a sněhové desky do Furkoty.

Zpočátku strmost dosahuje téměř 40 stupňů, ale níž se dolina rychle pokládá a ukazuje krásu turistického lyžování. Můžeme si vybrat směr, který nám právě vyhovuje.

Kriváň, Vysoké Tatry.

Protože jedeme v brzkém odpoledni, držíme se co nejvíce vpravo (ve směru jízdy), kam ještě nepřišlo slunce. Pod hřebenem Ostré sníh stále nerozbředl ani nezmrzl, a tak lyžujeme jarním prašanem. Dva hezké sjezdíky nám poskytnou jezerní stěny obou Wahlenbergových ples. Na závěr nalepíme stoupací pásy a za necelou půlhodinu vyšlapeme k chatě Pod Soliskom.

Horydoly.czHORSKÝ VŮDCE DOPORUČUJE: Lyžovanie okolo Kriváňa

Furkotský štít, Vysoké Tatry.

Staří známí: Tetmajer v létě a Martin v zimě

Odedávna na Furkotský štít stoupali lovci, pytláci a téměř jistě i hledači cenných kovů a drahých kamenů. Turistická trasa z Mlynické do Furkotské doliny přes Bystré sedlo byla vyznačena a částečně zajištěna roku 1899. Již následující rok vedla z Bystrého sedla odbočka až na Furkotský štít.

V roce 1993 ochránci přírody Furkotský štít uzavřeli pro turisty a žlutě značený přechod přesunuli z Bystrého sedla dál od Furkotského štítu do náročnějšího terénu skrze štrbinu Bystrá lávka. Důvodem byla eroze svahu.

Na Furkotský štít, který se ocitl mimo značenou trasou, tedy automaticky dopadl zákaz turistiky. Paradoxně na něj podle návštěvního řádu mohou vystupovat horolezci a skialpinisté. Samozřejmě se na tento poměrně lehce dostupný vrchol chodí i přes zákaz také pěšky.

První turistický výstup uskutečnili v létě mezi roky 1889 - 1893 Kazimierz Przerwa-Tetmajer a Tadeusz Boy-Żeleński. V zimě stáli poprvé na vrcholu  4. ledna 1906 E. Baur, Alfred Martin a  H. Schäfer.

Horydoly.czTÚRA PŘES BYSTROU LÁVKU: Mlynická a Furkotská dolina 

Furkotský štít, Vysoké Tatry.

Z vrcholu Furkotského štítu se nám otevírá sice poněkud omezený, ale grandiozní výhled. Na jihu Veľké Solisko, na západě Vysoká a pod ní Chata pod Rysmi, na severu masivní kopa Hrubý vrch a na západě dramatický Kriváň.

Při rekreačním tempu a za dobrých sněhových podmínek je túra z chaty Pod Soliskom, případně ze Štrbského plesa na Furkotský štít a zpět celodenním podnikem.   

PANORAMA: Furkotský štít, výhled na východ ke Gerlachu
Kliknutím otevřete velké panorama (bez popisků nebo s popisky). FOTO: Kuba Turek


STRAVA.com: Stáhněte si trasu ve formátu GPX

 

Proč Furkotská dolina? 

Furkotská dolina má původ neobvyklého názvu v latinském poněmčelém výrazu furka neboli sedlo. Nejspíš se vztahuje k Sedielkovému priechodu, protože bylo nejlépe průchozí pro horníky z lokality Za Handel, kde se zpracovávala ruda vytěžená na Kriváni.

Romantická slovanská teorie upřednostňuje původ názvu od potoka, který prý furkoce neboli žbluňká a šplouchá. Takové sloveso se ovšem ve slovanských jazycích nevyskytuje.

Bystré sedlo znamená v moderní slovenštině i češtině strmé či příkré.

Wahlenbergova plesa nesou jméno po švédském botanikovi jménem Göran Wahlenberg (1780-1851), který měřil výšku tatranských štítů, zhotovil první vrstevnicovou mapu Tater, popsal tatranskou flóru v knize Flora Carpatorum Principalium. Jako první zaznamenaný člověk vystoupil na Kriváň a Lomnický štít. Nechal pro své botanizování postavit přístřešek ve Furkotské dolině mezi Nižným a Vyšným Wahlenbergovým plesem. 

Solisko je původně Salenberg, neboli hora ve které se těží kovová ruda. Název se vztahuje k německému pojmu slitan a ještě staršímu gemánskému skleid pro těžbu.

Horydoly.czDOPORUČUJEME KE ČTENÍ: Po stopách tatranských názvov

Booking.com

Doporučené vybavení

Lavinové vybavení: vyhledávačsondalopata - nezapomeňte se předem informovat na lavinovou situaci
Skialpinistická výbava: lyže, pásy, hole, boty, lyžařské brýle, přilba
* Horolezecká výbava: turistický cepín, mačky
Turistická výbava: batoh 30 l, čelovka, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil, opalovací krém, tmavé brýle, bivakovací pytel
Teplé oblečení: čepicekalhoty a bundanávleky na boty2 páry rukavicfunkční prádlodvoje ponožky, fleece nebo softshell.
* Peníze, doklady, pojištění, fotoaparát nebo kamera.
* Horké pití v termosce a jídlo na cestu. 

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

INFO: Vysoké Tatry na HORYDOLY

MAPA: Hlaváčkova podrobná mapa Vysoké Tatry


Horydoly.cz SKI GUIDE skialpinismus a skitouring

Rakousko

Allalinhorn (4027) Armkarwand (2200) Augstenspitze (3228) Bliggspitze (3453) Dachstein (2997) Dreiländerspitze (3197) Gammerspitze (2537) Grossglockner (3798) Grossvenediger (3678) Hoher Zinken (2222) Hochschwab (2277) Hochvernagtwand (3390) Ochsenscharte (2955) Piz Buin (3312) Radurschl Scharte (2870) Rote Furka (2688) Sexegertenspitze (3350) Silleskogel (2418) Sonnblick (3106) Sonnenwand (3091) Vennspitze (2390) Vermunt Pass (2798) Wannetjoch (3110) Wildspitze (3770)

Itálie

Marmolada (3344) Monte Breva (3104) Passo Colbricon (1908) Passo Valletta (2699) Monte Sobretta (3296)

Švýcarsko

Aletschhorn (4195) Jungfrau (4158) Mönch (4099) Monte Rosa (4609) Wetterhorn (3701)

Německo

Watzmann (2714)

Francie

Mont Blanc (4810) Vallé Blanche (3842) Col du Fréjus (2541 m)

Česko

Kotel (1435) Lysá hora (1344 m) Sněžka (1602) Dlouhý důl (1363) Bílé Labe (1515 m)

Slovensko

Baranec (2184) Barania sedlo (2384) Bystré sedlo (2314) Furkotský štít (2405) Gerlach (2655) Guľatý kopec (2125) Hincovo pleso (1946) Kopské sedlo (1750) Kozí štít (2116) Kriváň (2494) Kupoľa (2414) Lomnický štít (2634) Priečné sedlo (2352 m) Satanovo sedlo (2300) Sedielkový priechod (1950) Svišťový štít (2383) Tupá (2284) Západný Železný štít (2360) Ždiarska Vidla (2146) Žeruchovky (2230)

Slovenské hřebenovky: Slovenské Rudohorie Nizké Tatry - východ (Králova hola) Nízké Tatry - centrální část (Ďumbier a Chopok) Nízké Tatry - západ (Chopok) Malá Fatra - hřeben na těžko Malá Fatra - centrální část Malá Fatra na jaře Malá Fatra - Belské lúky Velká Fatra - Rakytovský hřeben na těžko Velká Fatra - Rakytovský hřeben s přespáním na chatách Velká Fatra - Rakytovský hřeben na lehko Velká Fatra - Klačianský hřeben Velká Fatra - Krížňanský hřeben na sněžnicích Velká Fatra - Křížňanský hřeben Roháče

Svět

Jebel Toubkal Maroko (4167) Hoverla Ukrajina (2061) Rawka Polsko (1307)

Přechody: Krkonoše Vysoké Tatry Téry Expres Tatarkův lyžařský okruh Hoch Tirol Haute Route Nockberge Trail

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Ubytá nebo ubitá?
Díky za opravu. Jsem to hlava dubová, samozřejmě že sníh je ubitý, neboli umlácený větrem.
Reaguj
Ubytá nebo ubitá?

Sněhová deska je vždycky UBITÁ. Viz pasáž Nádherný turistický sjezd.

  • Autor Laďa
  • Datum a čas 18.4.2020 14:30
Reaguj
Kouzelné vyjádření

Začátek je opravdu strmější, ale za to dost široký. Když nehrozí uthnutí laviny, dá se to to sjet stylem "od úvrati k úvrati"- A pak už je jízda dolinou kochačka a vychutnávačka.

Reaguj
Kouzelné vyjádření

Turistický sjezd ve Čtyřicítce :-)))))))

  • Autor Skiák
  • Datum a čas 16.4.2020 16:08
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Cyklonovinky 2022

Cyklonovinky 2022

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Alpy.cz změnily sekci Alpenvereinu: Innsbruck mění za Austria

Českými mistry v boulderingu jsou Stráník a Jurčenková

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

CLIMBING GUIDE Totální lezecký rauš: Obtížnost 4 UIAA, 6 délek, 20 nýtů, 240 metrů a nekonečný počet hodin. To je sportovně laděná cesta Irma la Deuce na Plombergstein v Solné komoře.
Klasický Karbunkulový hřeben

Klasický Karbunkulový hřeben

CLIMBING GUIDE Karbunkulový hřeben patří k absolutním klasikám ve Vysokých Tatrách. Který horolezec tuto dlouhou, exponovanou a při tom docela jednoduchou túru nelezl, jakoby v Tatrách snad ani nebyl. V létě se leze tato dvojková
Jak používat obrázky v marketingu

Jak používat obrázky v marketingu

Obrázky mají své místo v téměř každém aspektu vašich propagačních strategií. Níže uvádíme nejoblíbenější (a nejjednodušší) místa pro začlenění obrázků a vizuálů do vašeho marketingu.
25 kilometrů trailů na Dolní Moravě.

25 kilometrů trailů na Dolní Moravě.

Vyrazte na kolo s celou rodinou! Horský resort Dolní Morava otevřel nový Zelený trail, trať pro rodiny a začátečníky. Díky němu se Trail Park rozrostl na 25 kilometrů cest s nejrůznějšími důmyslnými překážkami,
Co si vzít na sebe na večeři s přáteli?

Co si vzít na sebe na večeři s přáteli?

Setkání s přáteli je vždycky důvodem k oslavě: nejenže si můžete užít příjemné chvíle s blízkými lidmi, ale můžete také... koupit si něco nového na sebe! Navrhujeme, jaké stylizace se hodí na večeři

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 23.-28.9. 23.9.
Houby - výstava Havlíčkův Brod, muzeum 26.-28.9. 26.9.
Chrousti na písku i velehorách - film Mnichovo Hradiště, kino Natočil Karel Vlček 27.9. 18:00
Gočárovy schody - cyklomaraton a běh Hradec Králové Horská kola 28.9.
Vinařská 10 - běh Chrudim   28.9.
Přes 3 jezy Praha, Císařská louka Skautský vodácký závod 28.9.
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 29.9.-2.10. 29.9.
Bobr cup - štafeta Litovel Kolo, kajak, běh 1.10.
Zamykání Lužnice Suchdol 1.10.
Ralsko Tour - cyklomaraton Hradčany, letiště Horská kola 1.10.

Diskuse

Casino Bonusy Roman, 25.9.2022 1:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.9.2022 11:54, 1 příspěvek
Vlastní bydlení je k neza... Svatava, 22.9.2022 10:38, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Legimnes, 21.9.2022 17:47, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Lumens, 21.9.2022 16:55, 4 příspěvky
Divnej dnešní svět. Honza, 21.9.2022 12:55, 6 příspěvků
Temelín Šlojíř, 21.9.2022 10:34, 2 příspěvky
Velký Kopiniak - zajímavá... Kuba Turek, 20.9.2022 15:16, 9 příspěvků
Velký Kopiniak - zajímavá... Laďa Krejčí, 20.9.2022 14:21, 9 příspěvků
Outdoorové oblečení Sandra, 19.9.2022 18:54, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07
Lodě na vltavské vodě Horydoly , 23.8.2022 11:54
Cestovní ruch Česko Horydoly , 23.8.2022 11:16