Zadná Žeruchová priehyba, skialpová maličkost mezi Zeleným a Bílým plesem

Zadná Žeruchová priehyba, skialpová maličkost mezi Zeleným a Bílým plesem
Vysoké Tatry. Kuba přichází na Zadnou Žeruchovou priehybu. Vzadu je Kopské sedlo.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

SKI GUIDE Na chatu Pri Zelenom plese v zimě dorazí horolezci a skialpinisté obvykle dopoledne. Co s načatým dnem pak řeší výpravou do Červené dolinky. Doporučujeme půldenní alternativu: Zadní Žeruchovou priehybu. Výstup je strmý ale sjezd si můžete vybrat podle svého gusta buď příjemný slalom mezi kosodřevinou nebo úzký žlab mezi skálami.      

Zadná Žeruchová priehyba, skialpová maličkost mezi Zeleným a Bílým plesem
Pohled na Pyšný štít a Medenou dolinku z hřebene Žeruchových veží.
Autor snímku Kuba Turek

Celá túra i s návratem trvá za dobrých podmínek 3 hodiny.

STRAVA.com: stáhněte trasu Žeruchová priehyba v GPX 

Od chaty Pri Zelenom plese (1550 m) mírně stoupáme na pásech Tatranskou magistrálou po červené turistické značce.

V místech, kde překračuje Žeruchový potok, vidíme nad sebou strmý skalnatý žlab, kde potok pramení. Obejdeme ho zleva mírnějším žlabem uprostřed kosodřeviny.

Zadná Žeruchová priehyba.

Lyže připneme na batoh (cca 1650 m) a stoupáme šikmým žlabem na nevýrazné žebro nad skalní soutěskou. Nad ní překročíme nálevkovité prameniště Žeruchového potoka. Lavinézní traverz doprava zdoláme co nejvýše pod skalami, abychom omezili riziko pádu do soutěsky.

Dlouhým stoupajícím traverzem pokračujeme šikmo doprava na široký, kosodřevinou porostlý hřbet. Ocitneme se vlevo nad Žeruchovou kopou.

Po hřebeni doleva vystoupáme posledních pár desítek metrů na úzké sedlo Zadná Žeruchová priehyba (1856 m). Nad námi se strmě zvedá skalní masiv Východné Žeruchové veže. Tady začíná dlouhá hřebenovka Žeruchových věží na Kozí štít a dál na Jahňací štít.

Mírně klesající Žeruchový hřeben poskytuje doslova instruktážní pohled na Belianské Tatry.

PANORAMA Belianské Tatry
zprava Hlúpy, Ždiarska Vidla, Havran, Nový, Muráň
Kliknutím na snímek otevřete velké panorama. FOTO: Kuba Turek

Lyže putují z batohů na sníh. Rozhodujeme se pro mírnější variantu sjezdu, protože sněhu není mnoho a žlab přímo na Nižné Žeruchové pliesko na nás nepřátelsky cení kamenné zuby.

Mezi keříky kosodřeviny je proti tomu vždy dost místa a navíc nasypal prašan po kolena. Kličkujeme po hřebeni krátce na východ a ještě hodně vysoko nad Žeruchovou priehybou se stočíme rovnou dolů na sever. Famózní slalom jedeme na oči, ale rychle a plavně. Přehled máme dobrý, svah má stále příjemný sklon.

Nohám necháme odpočinout na zasněženém Nižném Žeruchovém pliesku (1774 m).

Víceméně údolím bezejmenného potůčku, nebo spíš vpravo od něj, kroužíme jeden oblouček za druhým v prašanu mezi kosovkou. Za pár okamžiků přejíždíme zamrzlou hladinu Veľkého Bieleho plesa (1615 m). Na břehu stojí rozcestník a kousek dál krytá lavička, kde svačíme. Dnes máme krásný slunečný a bezvětrný den. Pijeme čaj, chroustáme sušenky, klábosíme, opalujeme se. Včera jsme tudy projížděli po západu slunce, fičelo a byla zima, až praštělo. Svačina sestávala z hltu čaje z termosky a hurá pryč odsud.

Horydoly.czZIMNÍ DOBRODRUŽSTVÍ: Bílá plesa daleko od lidí

Vysoké Tatry, Biele pleso, zima.

U Bílého plesa začíná červeně značená Tatranská magistrála, která je prošlapaná až k Zelenému plesu.

Pokud to tady znáte, je pro lyžaře výhodnější na chvíli značku opustit a Trojrohé pleso neobcházet zprava (jde se tam do kopce), ale objet ho zleva a na Magistrálu se napojit zhruba u pramene Linda. Následuje dlouhý klesající traverz na horní hranici lesa, s několika drobnými stoupáními, který nás přivede nazpět k chatě Pri Zelenom plese.

Závěrečný zážitek nám připravují dvě vypasené lišky, které nám uhnou z cesty a pak vedle lyžařské stopy trpělivě čekají, až je mineme, aby mohly pokračovat dál ke svému cíli.

Liška.

Co jsou Žeruchy?

Obskurní název hřebene Žeruchových věží odvozují milovníci slovanských reálií od slova žerucha, což by měla být slovenská verze kapustovité rostliny řeřicha, přesněji žerušničník prehliadnutý. Má to tři háčky: řeřicha tady neroste, nežili tady Slováci ale Spišští Němci, názvy byly odvozené od hornické činnosti, které se tady provozovala.

 

Zde jsou nejvýznamnější body v okolí:

Žeruchový hrebeň - německé sloveso tzirgen (těžit) se posunulo do tvaru zergen a posléze bylo poslovenštěno na Žeruchy

Kozí štít - buď se tzirgen (těžit) po ukonení těžby posunulo na Ziege (koza), nebo staré germánské slovo sek (rubat a sekat) zmutovalo na staroněmecké Seke (koza), a tento význam se přeložil na slovenskou kozu   

Jahňací štít - buď se staroněmecký výraz Gans (kovová ruda) změnil na Gams (kamzík), nebo se výraz Lem (nekvalitní ruda) změnil na Lamm (jehně), a následně slovenské jehně    

Kopské sedlo - Kopersattel (měděné sedlo) odkazuje na druh kovu, který se zde těžil

Biele pleso a Biela voda Kežmarská - jezero i potok mají základ pojmenování v germánském slovesu beilan (dobývat ze země), navíc patřily městu Kežmarok - původně Kasmark (území, kde se těží nerosty) 

Horydoly.czDOPORUČUJEME KE ČTENÍ: Po stopách tatranských názvov

Booking.com

Doporučené vybavení

Lavinové vybavení: vyhledávačsondalopata - nezapomeňte se předem informovat na lavinovou situaci
Skialpinistická výbava: skialpové lyže, skialpové pásy, skialpové hole, skialpové botylyžařské brýlehelma, mačky, cepín (na výstupu může být sníh tvrdý!) 
Turistická výbava: batoh 30 l, čelovka, mapa, lékárnička, mobil, opalovací krém, tmavé brýle, bivakovací pytel
Teplé oblečení: čepice, kalhoty a bunda, návleky na boty, rukavice, funkční prádlo, ponožky, fleece nebo softshell.
* Peníze, doklady, pojištěníkompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.
* Horké pití v termosce a jídlo na cestu. 

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

INFO: Vysoké Tatry na HORYDOLY

MAPA: Hlaváčkova podrobná mapa Vysoké Tatry


Horydoly.cz SKI GUIDE skialpinismus a skitouring

Rakousko

Allalinhorn (4027) Armkarwand (2200) Augstenspitze (3228) Bliggspitze (3453) Dachstein (2997) Dreiländerspitze (3197) Gammerspitze (2537) Grossglockner (3798) Grossvenediger (3678) Hoher Zinken (2222) Hochschwab (2277) Hochvernagtwand (3390) Ochsenscharte (2955) Piz Buin (3312) Radurschl Scharte (2870) Rote Furka (2688) Sexegertenspitze (3350) Silleskogel (2418) Sonnblick (3106) Sonnenwand (3091) Vennspitze (2390) Vermunt Pass (2798) Wannetjoch (3110) Wildspitze (3770)

Itálie

Marmolada (3344) Monte Breva (3104) Passo Colbricon (1908) Passo Valletta (2699) Monte Sobretta (3296)

Švýcarsko

Aletschhorn (4195) Jungfrau (4158) Mönch (4099) Monte Rosa (4609) Wetterhorn (3701)

Německo

Watzmann (2714)

Francie

Mont Blanc (4810) Vallé Blanche (3842) Col du Fréjus (2541 m)

Česko

Bílé Labe (1515 m) Dlouhý důl (1363) Dlouhý hřeben (1085 m) Ještěd (1012) Kotel (1435) Lysá hora (1344 m) Pomezní hřeben (1188) Sněžka (1602)

Slovensko

Baranec (2184) Barania sedlo (2384) Bystré sedlo (2314) Gerlach (2655) Guľatý kopec (2125) Hincovo pleso (1946) Kopské sedlo (1750) Kozí štít (2116) Kriváň (2494) Kupoľa (2414) Lomnický štít (2634) Priečné sedlo (2352 m) Satanovo sedlo (2300) Sedielkový priechod (1950) Svišťový štít (2383) Tupá (2284) Zadná Žeruchová priehyba (1856) Západný Železný štít (2360) Ždiarska Vidla (2146) Žeruchovky (2230)

Slovenské hřebenovky: Slovenské Rudohorie Nizké Tatry - východ (Králova hola) Nízké Tatry - centrální část (Ďumbier a Chopok) Nízké Tatry - západ (Chopok) Malá Fatra - hřeben na těžko Malá Fatra - centrální část Malá Fatra na jaře Malá Fatra - Belské lúky Velká Fatra - Rakytovský hřeben na těžko Velká Fatra - Rakytovský hřeben s přespáním na chatách Velká Fatra - Rakytovský hřeben na lehko Velká Fatra - Klačianský hřeben Velká Fatra - Krížňanský hřeben na sněžnicích Velká Fatra - Křížňanský hřeben Roháče

Svět

Jebel Toubkal Maroko (4167) Hoverla Ukrajina (2061) Rawka Polsko (1307)

Přechody: Krkonoše Vysoké Tatry Téry Expres Tatarkův lyžařský okruh Hoch Tirol Haute Route Nockberge Trail

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Pozor lavina! Situace v Alpách se přiostřila

Pozor lavina! Situace v Alpách se přiostřila

V některých horských oblastech ve Východních Alpách dosáhla lavinová situace 4. stupně.... celý článek

Norské aerolinky Flyr zbankrotovaly

Vysočina AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Grónsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 6.2. 19:00
Siam - diashow Havlíčkův Brod, knihovna Přednáší David Hainall  6.2. 18:00
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.

Diskuse

Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19