Lechův kámen v Kouřimi, radost pro horolezce

Lechův kámen v Kouřimi, radost pro horolezce
Lechův kámen, Kouřim.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Výrazný Lechův kámen fascinuje lidi od pradávna. Dnes na něj lezou boulderisti, dlouho ho znají turisté, Slované u něj postavili hlavní bránu do Kouřimi.

Lechův kámen v Kouřimi, radost pro horolezce
Lechův kámen, lezení ve východní stěně.
Autor snímku Hana Suchá

Spekuluje se, že zlická Kouřim se mohla stát hlavním městem Čech místo přemyslovské Prahy. 

Nemohla. Veletok Vltavu nenahradí Vavřinecký potok

Faktem ovšem je, že ospalé středočeské městečko Kouřim několikrát v historii tvrdě konkurovalo Praze.

Na Staré Kouřimi stálo pravěké hradiště. Zdá se, že jedno z největších v Evropě. V keltské době se rozšířilo do tří samostatných lokalit na zdejších návrších. Slované zesílili jeho opevnění. Zličané, kterým to tu patřilo, podlehli v bojích s Přemyslovci. Měl to být svatý Václav, kdo porazil knížete Radslava. Přemyslovci poté přemístili Kouřim tam, kde je dnes. Nejprve postavili jeden z nejstarších hradů na českém území a během let vyrostlo mohutně opevněné gotické město. Definitivní konec jeho slávy nastal, když radní odmítli železnici a ta teď vede daleko od něj.

Na tak staré a slavné lokalitě lezeme po rulovém balvanu!

Lechův kámen

Osamocený rulový balvan Lechův kámen slouží jako boulderingová skalka. Vede na něj 17 lezeckých směrů. Výška je maximálně 5 metrů. Ve východní stěně je dokonce zasazený starý jistící nýt.

Legenda praví, že když praotec Čech zůstal na Řípu, jeho bratr Lech pokračoval dál a zastavil se až v Kouřimi. Rozdělal oheň a kouřem dal příbuzným vědět, že tady zůstane. Následují dvě další verze - buď se Lech stal praotcem Zličanů a na Kouřimi zůstal, nebo odešel na sever a stal se praotcem Poláků.

Kouřim.

Kouřimský lom

Dole pod Lechovým kamenem u Vavřineckého potoka je opuštěný rulový lom. V minulých desetiletích zde proběhlo více pokusů o horolezectví. Až teprve na začátku letošního roku se rodina Coubalových vrhla do akce a spolu s několika dalšími lezci vytvořili 18 sportovně odjištěných cest. Výška stěn je do 20 metrů.

Předcházela tomu velká rekultivace lomu a přeměna na lesopak, kterou nechalo udělat město Kouřim.

Kouřim.

Pražská kavárna

Nově objevený masiv Pražská kavárna je od letošního roku sportovně přejištěný. Najdete ho na pravém břehu Vavřineckého potoka proti mlýnu Bukačov.

Vavřinecký potok za nízké letní vody u mlýna Bukačov před Kouřimí.

Strašík

Několik masivů pod bývalým rybníkem Strašík a proti mlýnu Pašov se tyčí ve svahu nad pravým břehem Vavřineckého potoka.

Kouřim.

Doprava

Do Kouřimi jezdí vlak z Peček na hlavní rychlíkové trati. Je tedy možné s sebou vzít kolo nebo koloběžku. Do Kouřimi jezdí dostatek autobusových spojů. Osobní auto lze odstavit na parkovišti na kouřimském náměstí. 

Přístup na Lechův kámen, do Kouřimského lomu a k Pražské kavárně je nejlepší po naučné značce Stará Kouřim, která začíná u silničního mostu v Podskalí. Ke Strašíku se jde odtamtud po modré turistické značce.  

LEZECKÉ PRŮVODCE: Lechův kámen a Kouřimský lom a Pražská kavárnaStrašík

 

Doporučené vybavení

Lano 30 m5x expreskalezečky3x karabina se zámkemjistítko, smyčky, helma, sedací úvaz, případně bouldermatka, lékárnička, outdoorový mobilchytré hodinkybatohnůžtrekové boty na přístupnepromokavá bundačepicebunda softshellfunkční trikoponožky, jídlo a horké pití v termosce. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá kompaktní fotoaparát. Nezapomeňte peníze na dopravu, doklady a pojištění.

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

Horydoly.cz Skály pro horolezce

Bezvel Bílý kříž 

Bořeň Dvojspára Západní hřebenovka Doporučené výstupy

Brdy Babka Hadí královna Klobouček Mrtnická skála

Černá skála u Řevnic 

Černolice Podzimní lahůdka Černolice Podzimní panika v Černolicích Panikář Severní převis Severní komín Tři převisy Dagova zpráva o nevidomých na skále Nevidomé Černolice V pohorkách na skalách Slepucha u Černolic Slepucha Kvílení

Českosaské Švýcarsko Falkenstein Schusterweg Falkenstein Kotzwand Gans Gühnekamin Lokomotive Hunskirche Alter Weg Mönch Uferweg Oybin PolensprungPevnostRauhe Zine Blockweg Talwächter Schusterweg

Český ráj Hruboskalsko III Hruboskalsko Daliborka Suché skály hřebenovka

Dyleň Godula Goethovy skály Haltravské hory Choustník

Jizerské hory Černá Studnice Hajní kostel Horní Hlídač Koutu Hrabivá cesta Malý Jezdec Zvon Severní cesta Paličník Kohoutí hřeben Žabí kůň Údolní cesta Červené skály Maria Theresia Uhlířova čapka Dříčský komín Kozlí jehla Stará cesta Kulička na Tišině Normální cesta Stojka Východní spára Zahradní věž Údolní cesta Divá Maří Normální cesta Malá Maří Strážce Divé Maří Jeskynní věž Normální cesty Věž Grálu Normální cesta Ostrý roh Frýdlantská cesta Čechuň Sedlo Vnitřní komín Krucze skaly Skalky na Ještědu Pelikán

Káčov Klepec Kokořínsko U Nedvězí Konstantinovy Lázně Kouřim Kotek Kozelka spárokomíny Kozí vrch Kreutzberk Luž Ondřej u Zábrdky

Lužické hory Oybin skryté věže pod Oybinem Jonsdorf Bílý potok Smrtka

Praha Bílá skála v Libni Branické skály Červ Dobyvatel Dalejské údolí Dešťovka Divoká Šárka Divoká Šárka Dívčí skok Divoká Šárka Jižní rys Divoká Šárka Hřeben Černých věží Divoká Šárka Gotické okno Divoká Šárka Brenta Holý vrch a Kozí hřbety Holý vrch Holý vrch Hostivařská skalka Hlubočepy Hlubočepy Kozí hřbety Lojzovka u Středokluk Na požárech Opatov Wall Prokopské údolí Rohožník

Paní skála u Želivy Pašinka Pikovická jehla Poříčí nad Sázavou Přílepy

Řež Řež 5. masiv U přívozu Velká Stolice Strmá Zábavný koutek Řež tradiční lezení Catching the Train

Strašín u Rokytky Stripsenjoch Wilder Kaiser Svatošské skály Špičák u Mostu Švédské skály Zbořený Kostelec Hurychov Zbořený Kostelec Trojúhelník Žabka u Zábrdky

Vltavská žula Bílá skála Mařenka jako na horách Mařenka Mařenka Direttissima Mařenka prvovýstup Direttissima Mařenka Komín Roviště Psí léta na Rovišti Pakosta Malá skalka u Kamenné Čarovná hrana ve Velké Velká Jickovice Sluneční stěna Županovice

Labské pískovce Bielatal V-VII Bieletal IV-V Rájec Blíženci Západní spára Tisá Solivá

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Čertova brázda

Tak už to je u toho lomu i na horosvazu. 

 

ČASOVÉ OMEZENÍ

Ochrana přírody: Lezení zakázáno, není souhlas vlastníka pozemku
, dotčený orgán: MěÚ Kouřim

Škoda, to ta oblast dlouho nevydržela.

A pokud jde o Lechův kámen, tak tam je uvedeno:

 

ČASOVÉ OMEZENÍ

Ochrana přírody: Lezení zakázáno, památková ochrana
, dotčený orgán: MěÚ Kouřim

Reaguj
Čertova brázda

Ještě k tomu lezení - na louce u lomu v Kouřimi někdo nabouchal cedule zákaz lezení. Řídím se tím, co se píše na horosvazu - tedy zákaz lezení NE, hnízdění ptáků NE, "Lezení pouze pro organizované horolezce" = ČHS.

Tak ty cedule jsou trochu matoucí, možná nějaká občanská iniciativa. Každopádně masová záležitost typu Tetín se z toho asi nestane, tak není důvod se (horo)lezců nějak obávat. Navíc jsme udělali útratu v místním bistru. 

Cesty jsou pěkné, občas se někde kus uvolní nebo je třeba očistit chyt, tak určitě něco odolného na hlavu.

O pár km dál jsou další, Bošické skály, takové mini-Roviště - https://www.horosvaz.cz/skaly-sektor-673/ - převisy, plotny.. čtyřky i osmičky

 

  • Autor Šlojíř
  • Datum a čas 2.5.2023 10:35
Reaguj
Čertova brázda

Koukněte na badatele.net na díl o přilehlé Čertově brázdě, to je zas radost pro záhadology (kdo udělal 20 km dlouhý zářez)

Reaguj
kouřim bylo významné město

a kouřimský kraj dosahoval do roku 48 (samozřejmě 1848!) až k hranicím (tehdejší) Prahy (třeba polovina Braníka na levém břehu Kunratického potoka byla v Kouřimském kraji). a od pobělohorských  konfiskací vyplenění za třicetileté války Kouřim začala upadat, a poslední ťafku tomu dala železnice, a to dvakrát - poprvé trasování hlavní trati, a podruhé trasování lokálky (legenda praví, že pokaždé byl důvodem aktivní odpor vedení města). dneska uzavírá pětistovku měst podle počtu obyvatel.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 21.4.2023 11:04
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Slovenská matka se zabila na Zbojnickém chodníku v Malé Fatře

Slovenská matka se zabila na Zbojnickém chodníku v Malé Fatře

ČERNÁ VDOVA Pád turistky ze Zbojníckeho chodníku Tiesňavách ve Vrátnej dolině v Malé Fatře nahlásil turista 27. května. "Podľa prvotných informácií padla žena do rokliny a viac nereagovala," uvádí Horská záchranná služba.... celý článek

Nejlepší a nejprodávanější pračky 2023

100 kilometrů hřebenovky Českým Švýcarskem

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

TEST Pohory Meindl Litepeak GTX Lady

TEST Pohory Meindl Litepeak GTX Lady

Dámské pohorky na těžší turistiku, lehčí lezení a feráty prodává renomovaný německý výrobce Meindl pod názvem Litepeak GTX Lady. Pánský model stejného jména je stejný, jen trochu těžší a pevnější.
Houby AKTUÁLNĚ 2023

Houby AKTUÁLNĚ 2023

Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Cestování v těhotenství: Důležité jsou pravidelné pauzy, lékařské potvrzení i výběr destinace

Cestování v těhotenství: Důležité jsou pravidelné pauzy, lékařské potvrzení i výběr destinace

Těhotné ženy se nemusejí vzdávat cestování. Na cestu však musejí být důkladně připraveny. Při létání je třeba počítat s možnými kontrolami zdravotního stavu i zvýšeným rizikem trombózy, při cestě autem zase nesmějí
Blackjack s omezeným rozpočtem: Jak si užít hru, aniž byste přišli o peníze

Blackjack s omezeným rozpočtem: Jak si užít hru, aniž byste přišli o peníze

Jako hráč se musíte naučit rozpoznat rizika, která jsou pro vás příliš velká, stejně jako správně rozdělit své síly a finance a kontrolovat své zapojení do herního procesu a náladu, když sedíte u black
Emericyho nářek na Lomnický štít

Emericyho nářek na Lomnický štít

CLIMBING GUIDE Normální cesta na Lomnický štít vede z Lomnického sedla. Od lanovky ji zkušený turista nebo horolezec zvládne za dvě hodiny. Bohužel je dovoleno lézt pouze s horským vůdcem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bike and Music Festival Itálie, Paganella 27.-29.5. 27.5.
Papírové modely gotických staveb - výstava Jílové u Prahy, muzeum Do 30.5. 30.5.
Vltava - konec splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 31.5.
Vydra - konec splutí Modrava 15.3.-31.5. Jen víkendy 31.5.
Opylování - výstava Praha, Botanická zahrada 1.6.-30.9. 1.6.
O poklad zubaté Žáby
Česko 1.-4.6. Etapový koloběžková závod 1.6.
Primátorky Praha 2.-4.6. Veslařský závod 2.6.
Setkání čtenářů časopisu Turista Prášily, chata KČT 2.-4.6. 2.6.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 2.-18.6. 2.6.
Dračí lodě Kadaň 2.-3.6. 2.6.

Diskuse

naiva Michael Beranek, 27.5.2023 19:39, 4 příspěvky
WS Skiák, 27.5.2023 14:18, 1 příspěvek
lemacemjjyh defavor7 defavor7, 26.5.2023 21:01, 1 příspěvek
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 26.5.2023 13:01, 4 příspěvky
naiva Horydoly - Andrea Černá, 26.5.2023 11:21, 4 příspěvky
naiva Andy, 26.5.2023 11:09, 4 příspěvky
lemace defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:56, 1 příspěvek
kicvmkd defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:54, 3 příspěvky
občasná bolest kloubů Maru, 25.5.2023 14:54, 31 příspěvků
Sněhové podmínky Lukas B., 25.5.2023 13:27, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates rekordní zisk Horydoly , 16.5.2023 11:17
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 15.5.2023 18:52
Cyklistické kempy na FTV... Horydoly , 15.5.2023 18:47
Passkey technology Google Horydoly Open, 9.5.2023 23:26
Správci ctností žalují li... milan šupa, 27.4.2023 19:47
Holubi představují riziko... Horydoly Open, 21.4.2023 11:46
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.4.2023 12:10
RunTour Kopřivnice Horydoly , 7.4.2023 12:05