4 horolezecké čtyřky na pravém břehu Bielatal

4 horolezecké čtyřky na pravém břehu Bielatal
Bielatal, skály na pravém břehu potoka Biela.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Bielatal je doporučován jako cíl prvního lezení v Sasku. V minulém díle jsme zavítali na levý břeh potoku Biela, abychom našli pár cest pro méně výkonné a více bojácné lezce. Nyní pojďme dát dohromady výběr cest z první pětky obtížnosti na pravém břehu.

Doporučované pískovcové věže nabízejí lezecké cesty, které jsou vidět od paty stěny, což je vhodné pro začátečníky.

Bonze: Südostwand IV**

Dvojhvězdičková čtyřka bude cílem větších skupin lezců - krajinářů. Ale nevadí, kolem je dalších lehčích cest dost. Čekání se dá vyplnit lezením na další věže a vrátit se, až bude volno.

Začátek je v úzkém průlezu z jihovýchodu a nastupuje se spárou / žlábkem. V tom opravdu drží ruce i založené jištění. Láká k vylezení, protože je nástup lehčí. Potom cesta uhýbá mírně doprava a terén začíná být balkónovitý. Ale není nijak těžké se na tyto plochy vydrápat. Zvlášť když vás jistí dobře založená smyce.

Cesta vás v podstatě navede k vrcholu a není třeba bloudit. Základ je umět se udržet v jednodušších spárách a udělat pár překroků a přelezů na balkóny s mírným převisem nakonec. Jinak je to nekonfliktní a svižné plotnové lezení a lze ho zajistit běžným sortimentem plochých a lanových smyček.

Ohledně prvovýstupu víme jen, že byl uskutečněn před rokem 1920.

Wolfskopf: Südostwand IV*(*)

Věž připomíná E.T. mimozemšťana z 3D tiskárny. Budou se zde také tvořit fronty. Aby ne, téměř každý metr nebo dva je možné umístit smyčku do hodin. Ty nejsou příliš prošoupané, protože každý používá jiné místo k jištění a hodně jich přehlédne.

Navíc materiál nepodléhá přílišnému opotřebení. Cesta vede asi 3 metry od východní hrany. Co dodat, prostě pohoda. Věž stojí asi 70 m od Bonze u stejné turistické pěšiny, od které vystoupáme do svahu.

Prvovýstupci byli Dietmar Heinicke, D. Lehmann, H. Tittel a A. Fritzsch v roce 1961. Ano 4 nebo 5členná lanová družstva nejsou v Sasku nic neobvyklého.

Felsensportnadel: Alter Weg III*

Pokud bychom s volnou linií neuspěli ani na Vlčí hlavě, můžeme si střihnout parádní Starou cestu, která vede na věž přímo naproti přes pěšinu. Věž není přiliš velká, ale klesá od ní cesta dolů, tak o expozici nebude nouze. Jak už to u starých cest bývá, věž se oblézá nejlehčím terénem.

Leze se traverzem od severní náhorní hrany k východní až téměř na údolní stranu a z balkónu se stoupá vzhůru. Trocha paniky může nastat při nástupu, kdy se při traverzu země vzdaluje a leze se v dost velké výšce bez jištění.

Sice to může pro pískaře znít jako samozřejmost, ale také kvůli tomuto nejištěnému nástupu lezte na věž, jen když je opravdu suchá.

Terén je opravdu přehledný. Expozice začátku může někoho odradit, jakkoliv je dolez velkolepý a dobře zajistitelný. Pokud lano nevede příliš ostře přes expresky a používají se prodloužení, při oblézání věže ani nedřete pískovcovou skálu. Hezká cesta, ale bohužel krátká.

Prvovýstup udělali Kurt Schneider, A. Gründlich, G. Riedel, R. Reichel a A. Witting, 1912

Varianta za IV této cesty vede severní hranou a v průvodci je označena rozpačitým smajlíkem.

Na druhé straně věže z údolí je ještě Osterweg IV s hvězdičkou v závorce. Píše se o ní, že je ve spodní části spára převislá. Ale je v ní spousta příčných prahů a po celé délce ji lze zajistit smyčkami.

Převislé čtyřky v Bielatalu po velkých chytech jsou vcelku časté. Je třeba si zvyknout na hodně vzduchu pod nohama a v převisech nepanikařit. Ale je za co se chytat.

Verlassene Wand

Rozložitá věž je ve stejném uskupení s předešlými věžemi. Vypínají se jen pár desítek metrů od sebe. Už jsme ji ale nestihli prozkoumat. Založili jsme záložku do průvodce a nechali výstup na příště. Stojí v něm: "Jeden z největších a nejvýznamnějších vrcholů v Bielatalu... cesty všech obtížností" a tak dále.

K vyzkoušení láká Alter Weg III* s pilířem a komínem, Pfeilerweg IV* / Direkter Pfeilerweg V* nebo Juliweg V* se spárou.

Tato stěna v hlavní lezecké sezoně připomíná množstvím lidí vyhlídku pro turisty. Ale místa je nahoře dost a cest k vylezení spousta.

Bielatal.

Pro připomenutí: V Bielatalu je podešťový limit 24 hodin. Lezení je povoleno celoročně, tedy pokud není uvedeno jinak, například z důvodu hnízdění ptactva. Ale v chladných obdobích nemusí těch 24 hodin na vyschnutí stačit. Tak je třeba se řídit selským rozumem a nelézt tam, kde je mokro. Spáry, komíny a náhorní stěny mohou vysychat déle.

Kruhy na jištění se v Bielatalu nejčastěji používají u cest od VII výše. Pokud nelezete podle hvězdiček, je třeba lehčí cesty dobře prohlédnout a odhadnout, jesti se do skalního terénu dá umístit dostatek vlastního jištění.

Horydoly.czSROVNÁVACÍ TABULKA: Obtížnost skalního lezení 

Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Doporučené vybavení

Přilba, hrudní a sedací úvazek, 3 karabiny se zámkem, 6 expresek, jistítko, lano 50 m, hodně smyček, textilní vklíněnce, dřevěné šťáradlo, spárové rukavice, lezečky, lékárnička, batoh, outdoorový mobil, kompaktní fotoaparát, pojištění.

Doprava

Autobusy jezdí do Ostrova. V Ostrově je možné zaparkovat pouze na placeném parkovišti. 

Pěšky nebo na kole je to ke skalám 3,5 km. Nejprve se jde skrze obec po silnici dolů na sever. Na státních hranicích se mění ve zpevněnou lesní cestu, po levé ruce míjíme pramen Zehrborn a poté pramen Singeborn. Před ním odbočíme doprava do kopce po žluté turistické značce a dojdeme až k věžím.

Kde přespat

V Ostrově je k dispozici autokemp Pod Císařem, kemp Tisá, hotel Ostrov. Ve stanu lze zdarma přespat v Zehrborn-Biwak v lese pod skalami. Sem lze přijít nebo přijet na kole z Ostrova. V Ottomühle je v provozu horolezecká chata Bielatal-Hütte.

Horydoly.cz Skály pro horolezce

Bezvel Bílý kříž 

Bořeň Dvojspára Západní hřebenovka Doporučené výstupy

Brdy Babka Hadí královna Klobouček Mrtnická skála

Černolice Podzimní lahůdka Černolice Podzimní panika v Černolicích Panikář Severní převis Severní komín Tři převisy Dagova zpráva o nevidomých na skále Nevidomé Černolice V pohorkách na skalách Slepucha u Černolic Slepucha Kvílení

Českosaské Švýcarsko Falkenstein Schusterweg Falkenstein Kotzwand Gans Gühnekamin Lokomotive Hunskirche Alter Weg Mönch Uferweg Oybin PolensprungPevnostRauhe Zinne Blockweg Talwächter Schusterweg

Český kras Horské výstupy v Českém krasu Křížová cesta Srbsko Černá skála u Řevnic Divadýlko u Kačáku Alkazar Traverz Matterhornu Alkazar lezecký park Šanův kout Plotna u Srbska Dušičková stěna Kamarádi z Tour Ronde Dušičková spára Stěna Za klášterem O strach postaráno Svatojánská kobylka Zubák

Český ráj Hruboskalsko III Hruboskalsko Daliborka Hruboskalsko Orloj Kozinec Suché skály hřebenovka

Davle Dyleň Godula Goethovy skály Haltravské hory Helfštýn Choustník

Frankenjura Sportovní lezení Frankenjura Lehčí lezení v Juře Hartelstein Action Directe

Jizerské hory Černá Studnice Hajní kostel Horní Hlídač Koutu Hrabivá cesta Malý Jezdec Kazatelna Normální cesta Zvon Severní cesta Paličník Kohoutí hřeben Žabí kůň Údolní cesta Červené skály Maria Theresia Uhlířova čapka Dříčský komín Kozlí jehla Stará cesta Kulička na Tišině Normální cesta Stojka Východní spára Zahradní věž Údolní cesta Divá Maří Normální cesta Malá Maří Strážce Divé Maří Jeskynní věž Normální cesty Věž Grálu Normální cesta Ostrý roh Frýdlantská cesta Čechuň Sedlo Vnitřní komín Krucze skaly Skalky na Ještědu Pelikán

Káčov Klepec Kněžívka Kokořínsko U Nedvězí Konstantinovy Lázně Kouřim Kotek Kozelka spárokomíny Kozí vrch Kreutzberk Luž Ondřej u Zábrdky

Labské pískovce Bielatal V-VII Bielatal IV-V levý břeh Bielatal IV pravý břeh Bielatal Praxedis Südwestweg Bielatal Archimedes Alter Weg Bielatal Herkulesstein Alter Weg Rájec Blíženci Západní spára Tisá Solivá 

Lužické hory Oybin skryté věže pod Oybinem Jonsdorf Bílý potok Smrtka Křížová věž Normální cesta I

Praha Bílá skála v Libni Branické skály Červ Dobyvatel Dalejské údolí Dešťovka Divoká Šárka Divoká Šárka Dívčí skok Divoká Šárka Jižní rys Divoká Šárka Hřeben Černých věží Divoká Šárka Gotické okno Divoká Šárka Brenta Dynamitka Holý vrch a Kozí hřbety Holý vrch Holý vrch Hostivařská skalka Hlubočepy Hlubočepy Kozí hřbety Lojzovka u Středokluk Na požárech Opatov Wall Prokopské údolí Rohožník 

Paní skála u Želivy Pašinka Pikovická jehla Poříčí nad Sázavou Přílepy

Řež Řež 5. masiv U přívozu Velká Stolice Strmá Zábavný koutek Řež tradiční lezení Catching the Train

Strašín u Rokytky Strážov Stripsenjoch Wilder Kaiser Svatošské skály Špičák u Mostu Švédské skály Zbořený Kostelec Hurychov Zbořený Kostelec Trojúhelník Zákolany Žabka u Zábrdky

Vltavská žula Bílá skála Mařenka jako na horách Mařenka Mařenka Direttissima Mařenka prvovýstup Direttissima Mařenka Komín Roviště Psí léta na Rovišti Pakosta Malá skalka u Kamenné Čarovná hrana ve Velké Velká Jickovice Sluneční stěna Županovice

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Skály v údolí Vrchlice: plotny u Malešova

Skály v údolí Vrchlice: plotny u Malešova

AKTUALIZACE Okolí Kutné Hory je malý lezecký ráj. Přímo ve městě se leze v Yosemitu, což je pás pískovcových skal na Královské vycházce. Další rulové plotny i pískovcové stěny najdete v historickém centru (skály... celý článek

Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

Aprílové počasí na Šumavě a v Krkonoších

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Vzdělávání – cesta k horolezeckému úspěchu?

Vzdělávání – cesta k horolezeckému úspěchu?

Nový systém vzdělávání představil Český horolezecký svaz a reakce na něj přišly od členů prakticky okamžitě. Instruktor poskytuje metodickou přípravu, trenér se zaměřuje na výkonnostní stránku svěřenců. Oba vzdělávací směry jsou
Jak si vybrat nejlepší stránku na sázení pro české hráče?

Jak si vybrat nejlepší stránku na sázení pro české hráče?

Chcete si užít spoustu zábavy při sázení bez jakýchkoli problémů? Pak si musíte vybrat tu správnou sázkovku. Ne všechny totiž nabízí stejnou úroveň služeb a příležitostí.
Jak živé barvy bot mohou proměnit každý outfit?

Jak živé barvy bot mohou proměnit každý outfit?

Ve světě módy, kde často dominují bezpečné, neutrální odstíny, živé barvy bot představují osvěžující závan originality, přidávají charakter a osobnost každému outfitu. Ať už jste milovníkem casual stylu, nebo preferujete elegantní,
Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Vůně a obrazy kvetoucích třešňových stromů jako při májové premiéře před deseti lety vytvořily kulisy Trailu Praha i v půlce března. Místy vysvitlo teplé sluníčko, běželo se i kolem líbajících se milenců u sochy
Malý Javorový štít, nepříjemná zimní hřebenovka

Malý Javorový štít, nepříjemná zimní hřebenovka

Zase jsme jednou naběhli na připravené vidle! Přelezli jsme celý hřeben Malého Javorového štítu ve Vysokých Tatrách. Místo očekávané lehké vyhlídkové túry jsme absolvovali těžký celodenní boj je skálou, trávou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Dunajec - otvorenie vodáckej sezóny Červený Kláštor 19.-21.4. 19.4.
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Bratislava - Vídeň Bratislava Koloběžkový závod 20.4.
Predator race Monínec 20.-21.4. 20.4.
Svätojurský cyklomaraton Svätý Jur Horská kola 20.4.
Bajkonur - orientační závod na kolech Pikovice Scorelauf dvojic MTB 20.4.
Sázava - historická plavba Horka 20.4.
Kamenice - rafting Plavy 20.-21.4. 20.4.
Bakovský půlmaraton Bakov nad Jizerou 20.4.

Diskuse

pmzcndju tadalafil 20 mg mexico, 20.4.2024 1:39, 12 příspěvků
doaebkbw azithromycin australia online, 20.4.2024 1:24, 1 příspěvek
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků
Test test, 16.4.2024 18:32, 1 příspěvek
Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 10 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09