Neznámá čtyřka na Dynamitce

Neznámá čtyřka na Dynamitce
Horní skála nad bývalou Dynamitkou je lehce dostupná.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Před čtyřmi lety někdo vyčistil skálu u Dynamitky, navrtal do ní borháky a vznikla hezká horolezecká cesta. Mnoho cyklistů na ní mlsně kouká, když projíždějí pod Bohnicemi po cyklostezce podél Vltavy do Prahy.

Neznámá čtyřka na Dynamitce
Neznámá cesta na Dynamitce.
Autor snímku Hana Suchá

Neznámá cesta na Dynamitce je dlouhá asi 20 metrů. Je vybavená spolehlivými borháky na jistění.

Kámen jsou droby a břidlice jako skoro všude v dolním Povltaví pod Prahou. Tato šedočerná hornina je v Praze hluboká osm kilometrů. Vznikla jako usazenina hluboko na dně moře před půl miliardou až tři čtvrtě miliardou let. Tehdy ve starohorách vznikly sinice a po nich bakterie. Snad už i první houby a řasy. Ze starohor je známý i první organismus se sexuálním mechanismem rozmnožování - červená řasa Bangiomorpha pubescens.

Objevil se první známý superkontinent Rodinie, formovaly se středy dnešních kontinentů a mořská pobřeží. Po jednom z nich dnes lezeme, ačkoliv už je jinde než u rovníku a skála již není utopená na dně moře, ale objevila se na povrchu.

Dynamitka, skalní lezení v dolním Povltaví.

"Náhodou jsem objevila borháky u Dynamitky. To možná vylezeš," pravila má žena v listopadu a zasnila se: "Určitě je tam zavrtal nějaký lezec jako svatební dar své nastávající, protože nahoře na skalní vyhlídce je namalované velké srdce." Byl jsem poněkud pragmatičtější: "To určitě..." Počkali jsme, až se přeženou Vánoce, a vyrazili Dynamitku prozkoumat.

Zdá se, že neznámý lezec našel jediný pruh pevné skály v celé stěně. Okolo jsou všechny kameny naskládané jako stavebnice lego.

Lezení samotné je hezké s vyrovnanou obtížností v lehce položené skále a zdá se, že i bezpečné. Bez helmy však tady nedá ránu prvolezec ani jistič.

"Bydlím tady už čtyři roky, cesta tady byla a já si ji chtěl vždycky vylézt," přišel se na nás podívat zdejší usedlík. "Vždycky když tudy jedu na kole, dívám se borháky, ale zatím jsem nenašel spolulezce," zajíždí k nám cyklista z Vltavské cyklostezky. "Podívejte se také na horní skálu, je tam nějaké staré jištění a víc cest," radí nám s tím, že ani tam nikdy neviděl nikoho lézt.

Nevíme tedy, kdo cestu udělal, kdy přesně vznikla a zda se vůbec leze.

Dynamitka, skalní lezení v dolním Povltaví.

NEZNÁMÁ CESTA

Dynamitka
Dolní Povltaví

Obtížnost: 4 UIAA. Jištění borháky.

Prvovýstup: Neznámí lezci před 2000.

Výstup: Skála se zvedá nad červenou a modrou turistickou značkou u Vltavské cyklostezky vedle severního oplocení objektu bývalé Dynamitky. V levé části západní stěny vede strmá úzká plotna. Pod vrcholovým převisem uhneme doleva do zářezu k poslednímu borháku. Vřele doporučujeme odtud slanit. Dá se dolézt ještě několik metrů na okružní podvrcholovou rampu, ze které lze sestoupit pěšky, ale terén je je úžasně lámavý a zarostlý.

Sestup: Slaněním.

Horydoly.czNA DRUHÉM BŘEHU: Lezení na Holém vrchu

Dynamitka, skalní lezení v dolním Povltaví.

Horní skála na Dynamitce je vlastně ostroh u hradiště Zámka. Na vyhlídku se dá přijít pěšky po neznačené cestě po loukách mezi Zámeckou a Drahanskou rokli. Anebo vystoupat po krkolomné stezce vlevo od Dolní skály a vpravo od bývalého kamenolomu.

V západní stěně je natlučených několik prastarých skob a na šikmé sestupové rampě nad nimi je osazený novější nýt, který ovšem nebudí větší důvěru než rezavé skoby. Stěnou evidentně vedou středně těžké lezecké linie, ale ani o nich není nic známo. Zprava ze skalního sedélka se dá vymyslet několik dvojkových lezeckých variant, pokud si chcete užít lehkého lezení s pěkným výhledem na velkou řeku.

Dynamitka, skalní lezení v dolním Povltaví.

Doprava

Přijít lze pěšky, ale lepší je přijet na kole nebo koloběžce až téměř pod skálu po asfaltové Vltavské cyklostezce.

Od metra a nádraží Holešovice se jede přes Trojský most a po cyklostezce A2 na pravém břehu Vltavy 8 km. Od nádraží Podbaba je to jen 5 km, ale je nutné přeplout přes Vltavu přívozem, na který platí jízdenka MHD. Rychlý a zajímavý příjezd vede od metra Kobylisy po cyklotrase A28 rychle dolů Bohnickým údolím 6 km. Z Kralup je to po cyklostezce 19 km.

Pěšky je to pod skálu nejkratší ze zastávky Zámky, kam připlouvá přívoz od vlaku ze Sedlece nebo přijíždí autobus č. 236 z Bohnic a od Zoologické zahrady. 

STRAVA.com: stáhněte trasu GPX na koloběžce z Bohnic k Dynamitce a nazpět do Libně.

Doporučené vybavení

Lano 50 m, 7x expreska, lezečky, 3x karabina se zámkem, jistítko, 2 smyčky, helma, hrudní a sedací úvaz, lékárnička, outdoorový mobil, chytré hodinky, batoh, jídlo a horké pití v termosce. Na pozdní návrat není od věci čelovka. Hodí se jízdní kolo nebo koloběžka na příjezd po cyklostezce. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá kompaktní fotoaparát. Nezapomeňte peníze na dopravu nebo Lítačku pražské MHD, doklady a pojištění.

Nobelova dynamitka

Dynamitka pod Bohnicemi je bývalá továrná Dynamit-Fabriken vorm. Alfred Nobel & Company. Stojí v Zámecké rokli při ústí Čimického potoka do Vltavy. Dochovaly se tři budovy a 23metrový komín.

Továrna na výrobu dynamitu, vynalezeného 1866, byla postavena 1870 hamburskou společností Alfred Nobel a spol. Odborník na chemické výrobky August Schramm doporučil pro stavbu odlehlou úzkou rokli kvůli bezpečnosti a břeh řeky kvůli vypouštění jedovatého odpadu. Dynamit byl dodáván především dolům v Čechách a rakousko-uherské armádě, která ho zavedla do praxe jako první na světě.

Provoz dynamitky byl spuštěn za osobní účasti Alfreda Nobela.

Krátce po zahájení výroby se odehrálo několik tragédií. Byly proto postaveny pevnější objekty a mohutné ochranné valy. Za první světové války tu pracovalo 500 dělníků. Odpad z výroby byl časem zpracováván na umělá hnojiva.

Po vzniku Československa byla výroba dynamitu přesunuta do pardubické chemičky a v Bohnicích se krátce vyráběly průmyslové trhaviny chloratit a astralit. Když firma zkrachovala, areál koupil zbrojař František Janeček a od 1923 se vyráběl ruční granáty. Po německé okupaci 1939 převzaly továrnu firmy M. Berker a Waffenwerke Brünn (dnes Brněnská Zbrojovka) a vyráběl se střelný prach.

Po komunistickém znárodnění 1946 šla bohnická dynamitka z ruky do ruky. Patřila podnikům Zbrojovka Brno, Konstrukta Praha (postavila střelnici), Jiskra (vyráběla pyrotechniku) a Řempo (využila sklady). Po sametové revoluci byla dynamitka restituována předválečným majitelům a dnes je využívána jako skladiště a k bydlení.

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz Skály pro horolezce

Bezvel Bílý kříž 

Bořeň Dvojspára Západní hřebenovka Doporučené výstupy

Brdy Babka Hadí královna Klobouček Mrtnická skála

Černolice Podzimní lahůdka Černolice Podzimní panika v Černolicích Panikář Severní převis Severní komín Tři převisy Dagova zpráva o nevidomých na skále Nevidomé Černolice V pohorkách na skalách Slepucha u Černolic Slepucha Kvílení

Českosaské Švýcarsko Falkenstein Schusterweg Falkenstein Kotzwand Gans Gühnekamin Lokomotive Hunskirche Alter Weg Mönch Uferweg Oybin PolensprungPevnostRauhe Zinne Blockweg Talwächter Schusterweg

Český kras Horské výstupy v Českém krasu Křížová cesta Srbsko Černá skála u Řevnic Divadýlko u Kačáku Alkazar Traverz Matterhornu Alkazar lezecký park Šanův kout Plotna u Srbska Dušičková stěna Kamarádi z Tour Ronde Dušičková spára Stěna Za klášterem O strach postaráno Svatojánská kobylka Zubák

Český ráj Hruboskalsko III Hruboskalsko Daliborka Hruboskalsko Orloj Kozinec Suché skály hřebenovka

Davle Dyleň Godula Goethovy skály Haltravské hory Helfštýn Choustník

Frankenjura Sportovní lezení Frankenjura Lehčí lezení v Juře Hartelstein Action Directe

Jizerské hory Černá Studnice Hajní kostel Horní Hlídač Koutu Hrabivá cesta Malý Jezdec Kazatelna Normální cesta Zvon Severní cesta Paličník Kohoutí hřeben Žabí kůň Údolní cesta Červené skály Maria Theresia Uhlířova čapka Dříčský komín Kozlí jehla Stará cesta Kulička na Tišině Normální cesta Stojka Východní spára Zahradní věž Údolní cesta Divá Maří Normální cesta Malá Maří Strážce Divé Maří Jeskynní věž Normální cesty Věž Grálu Normální cesta Ostrý roh Frýdlantská cesta Čechuň Sedlo Vnitřní komín Krucze skaly Skalky na Ještědu Pelikán

Káčov Klepec Kokořínsko U Nedvězí Konstantinovy Lázně Kouřim Kotek Kozelka spárokomíny Kozí vrch Kreutzberk Luž Ondřej u Zábrdky

Labské pískovce Bielatal V-VII Bielatal IV-V Bielatal Praxedis Südwestweg Bielatal Archimedes Alter Weg Rájec Blíženci Západní spára Tisá Solivá 

Lužické hory Oybin skryté věže pod Oybinem Jonsdorf Bílý potok Smrtka Křížová věž Normální cesta I

Praha Bílá skála v Libni Branické skály Červ Dobyvatel Dalejské údolí Dešťovka Divoká Šárka Divoká Šárka Dívčí skok Divoká Šárka Jižní rys Divoká Šárka Hřeben Černých věží Divoká Šárka Gotické okno Divoká Šárka Brenta Dynamitka Holý vrch a Kozí hřbety Holý vrch Holý vrch Hostivařská skalka Hlubočepy Hlubočepy Kozí hřbety Lojzovka u Středokluk Na požárech Opatov Wall Prokopské údolí Rohožník 

Paní skála u Želivy Pašinka Pikovická jehla Poříčí nad Sázavou Přílepy

Řež Řež 5. masiv U přívozu Velká Stolice Strmá Zábavný koutek Řež tradiční lezení Catching the Train

Strašín u Rokytky Strážov Stripsenjoch Wilder Kaiser Svatošské skály Špičák u Mostu Švédské skály Zbořený Kostelec Hurychov Zbořený Kostelec Trojúhelník Zákolany Žabka u Zábrdky

Vltavská žula Bílá skála Mařenka jako na horách Mařenka Mařenka Direttissima Mařenka prvovýstup Direttissima Mařenka Komín Roviště Psí léta na Rovišti Pakosta Malá skalka u Kamenné Čarovná hrana ve Velké Velká Jickovice Sluneční stěna Županovice

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Dynamitka

Díky za upřesnění.

Reaguj
Dynamitka

Nýty na sestupové rampě jsou dva, ten druhý, který jsi asi nenašel, vypadá důvěryhodněji, je trochu schovamý pod převískem a jak na něj neprší, tak nezreznul utahovací šroub. Osazovali jsme je ručně v roce 2001, jsou to Pestry.

Používali jsme je na toprope, cesty pod nima jsme zdola nelezli. Už asi 10 let si říkám, že do nich osadím nějaký borhák, aby se daly lézt rozumně odspodu. Za lokdaunu byly docela omágované, nyní pro lámavost opět zaslouženě upadli v zapomnění.

Nad výlezem na nejvyšší částí horní skály je ještě umístěn starý kruh, řekl bych, že HO Bohnice ho používalo stejným způsobem. 

  • Autor Martin
  • Datum a čas 10.1.2024 14:23
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

V roce 1924 byla na olympijských hrách poprvé představena kanoistika. Na počest této události dopádloval do Paříže český sportovec Emerich Rath. Jeho cesta v kajaku po Seině činila 400 km.... celý článek

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Jak strach z přírody překonat a strávit nezapomenutelnou noc pod širákem?

Rakouská řeka Steyr

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života lidí, kteří chtějí kombinovat práci s cestováním. Pro dobrodruhy může být zpracování zakázky z dodávky skvělým jobem, protože nabízí flexibilitu a svobodu. Je to jejich životní
Jak vybrat správné výživové doplňky

Jak vybrat správné výživové doplňky

V posledních letech se zájem o zdravý životní styl výrazně zvýšil. Lidé se více zaměřují na prevenci a hledají optimální způsoby, jak podpořit své zdraví a vitalitu. V tomto kontextu hrají výživové doplňky klíčovou roli.
Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Ve spoustě koktejlových receptur se objevují sirupy. Nejčastěji ten základní, z cukru a bez další příchuti, ale některé koktejly můžete oživit i ochucenými sirupy. Pokud rádi dotahujete své mixologické umění do posledního detailu
TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

Kotníčkové barefootové boty Xero Scrambler Mid dobře poslouží jako pohorky ve středních horách typu Fagaráš, Vysoké Tatry nebo Severní Vápencové Alpy, a také jako obuv pro volný čas v chladnějším jaru či
Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Představte si, jaký to je pocit, když stojíte na okraji letadla, cítíte adrenalin proudící celým tělem a vítr se vám opírá do tváře. A pak najednou vyrazíte volným pádem vstříc oblakům.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Pohár povodí Ohře Doubí Vodácký maraton 27.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
High Jump Hřiměždice 2.-3.8. Skoky do vody 2.8.

Diskuse

jaxx liberty wallet Richardsip, 23.7.2024 10:15, 8 příspěvků
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek
Faberlic zkušenosti Denhid, 15.7.2024 0:45, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38