Skalní lezení v Davli

Skalní lezení v Davli
Davle, skalní lezení v lomu na soutoku Vltavy a Sázavy.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Pražáci hledají skály, po kterých se dá lézt. Zdá se, že se jim to stále daří. Jedna z nejnovějších lezeckých oblastí vznikla hned za hranicemi metropole v Davli.

Davle u soutoku Sázavy a Vltavy leží na okraji středočeského plutonu. Tento geologický jev znamená, že před Davlí končí Vltavská žula a začínají vyvřeliny.

Na levém vltavském břehu se proto leze po křemičitém porfyru. To znamená, že pevné skály se nacházejí ve změti nadrcené horniny a lámavých vrstev sopečných výlevů i popela.

Bývalý lom Davle u Vltavy

Známý prvovýstupce Jan Kareš objevil pro lezce bývalý lom na kámen, očistil zdejší skály, navrtal jištění a zkulturnil smetiště na nástupech. Nápomocni jsou mu v tom mnozí místní i přespolní lezci. Část nákladů zaplatila obec Davle. Pro ní má hodnotu především vyčištěný prostor od komunálního odpadu a sportovní vyžití pro děti.

Lezecká oblast Davle je umístěna v bývalém největším davelském lomu. Skučkův kamenolom na porfyr byl otevřen roku 1841 a těžilo se v něm do roku 1966. Od roku 1991 je využíván jako kruhový nájezd na most Vltavanů na silnici spojující Vltavu a Sázavu, tedy Davli a Jílové u Prahy. Zároveň je na jeho dně umístěna velká benzinová stanice.

Davle, skalní lezení na Vltavě.

Lezecká oblast už několik let "není dodělaná". To znamená, že lidé okolo Jana Kareše stále lámou volné kameny z lezeckých cest, vyrovnávají terasy na nástupech, čistí skály od suti a trávy, vrtají nová jištění a odstraňují vachrlaté bloky skal z lomových okrajů. 

Přesto se tady už leze. Všechny stávající cesty jsou hustě odjištěné lepenými borháky. Všechny výstupy zde jsou ve sportovním stylu. Většina cest je ukloněná, některé kolmé. Všeobecně se obtížnost zdejšího lezení zvyšuje se zmenšováním chytů. Atletické cesty tady nehledejte.

Názvy sektorů a cest ještě nejsou ustálené. Oficiální popisy ani nákresy neexistují. Lézt tedy musíte podle svého citu a odhadu. Žádný problém v tom ovšem není, protože i když se nestrefíte do své obtížnosti, vždy můžete slanit nebo se nechat spustit. Borháky jsou vrtané velmi na husto. 

Uvádíme provizorní popis celého lomu zprava doleva:

Banbíni / Dětský koutek

Zhruba desetimetrová skalní kulisa je hustě zajištěná. Nahoře se táhne bezpečná police u slaňovacích stanovišť. Pod skálou v lesíku je ohniště. Obtížnost lezení je zhruba 3-5 UIAA. Cesty jsou vhodné pro děti a mládež.  

Davle, skalní lezení na Vltavě.

Bilý tesák / Pravý pilíř

Pravé ohraničení amfiteátru, ve kterém se nachází pravý sektor. Po ostří vedou jednodušší cesty okolo 4 UIAA.  

Davle, skalní lezení na Vltavě.

Pravý sektor

Nejlepší lezení v Davli. V pravé části vedou dlouhé cesty 5-7 UIAA v téměř kolmé skále o výšce až 20 m. Levá část je kratší a položenější 3 - 5 UIAA.

Davle, skalní lezení na Vltavě.

Střední sektor

Kolmé stěny s malými chyty začínají na sedmičce a končí na devítce UIAA.

Davle, skalní lezení na Vltavě.

Levý sektor

Podivný sektor v horní etáži lomu je komplikovaně dostupný zespodu nebo slaněním svrchu. Téměř všechny cesty tady vznikly odlámáním původní skály. 

Davle, skalní lezení na Vltavě.

Levé koryto

Položenou skálu uvidíte v širokém koutě mezi levou plotnou a levým sektorem. Středem vede 35 m dlouhá a nezajištěná cesta 2 UIAA podél spár a trhlin až pod les, kde je umístěné slaňovací stanoviště. 

Davle, skalní lezení na Vltavě.

Černá dáma / Levá plotna

Nad asfaltovou odbočkou ze sjezdu ční výrazná strmá plotna. Vedou přes ní cesty 3 - 5 UIAA. 

Davle, skalní lezení na Vltavě.  

 

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Doprava

Vlak jezdí často po trase Praha Zahradní Město - Braník - Davle - Čerčany. Z nádraží se přejde po mostě přes Vltavu rovnou do lomu 500 metrů.

Bus jezdí ze Smíchovského nádraží do zastávky Davle obec. Do lomu je to odtud 300 metrů.

Autem se přijede z Prahy podél Vltavy nebo přes Jílové, případně z Dobříše přes Štěchovice. Bezplatné parkoviště je u benzinové pumpy vedle mostu. 

Na kanoi je vhodné spojit lezení se splutím Sázavy. Z Pikovic plujeme po klidné vodě na soutok s Vltavou a před mostem Vltavanů zakotvíme na levém břehu u benzinové stanice. Mořský kajak využijeme, pokud splouváme kaskádu vltavských přehrad. Kotvíme jako kanoe hned za soutokem na levém břehu. Po lezení doplujeme přes poslední přehradu Vrané do Prahy. Z Prahy můžeme připlout výletním parníkem do Davle ke starému mostu, který pak dál pokračuje na Slapy. 

Příjezd na kole nebo koloběžce nelze bohužel doporučit. Ideální Vltavská cyklotrasa A2 končí ve Skochovicích. Odtud je nutné přejet na druhý břeh Vltavy nelegálně po železničním mostě a pokračovat po frekventované silnici do Davle. Teoreticky je možné přijet po silnici z Jílového, nebo po silnicích z Mníšku pod Brdy či Nového Knína, nebo dokonce po lesní cestě přes brody Zahořanského potoka, ale to jsou spíše samostatné cyklisické výlety, než rychlé cesty za lezením.  

Doporučené vybavení

Lano 50 m8x expreskalezečky, 3x karabina se zámkemjistítko, smyčky, magnezium, helma, sedací a hrudní úvazlékárnička, outdoorový mobilchytré hodinkybatoh. Nezapomeňte peníze na dopravu, doklady a pojištění.

 

 

Horydoly.cz Skály pro horolezce

Bezvel Bílý kříž 

Bořeň Dvojspára Západní hřebenovka Doporučené výstupy

Brdy Babka Hadí královna Klobouček Mrtnická skála

Černolice Podzimní lahůdka Černolice Podzimní panika v Černolicích Panikář Severní převis Severní komín Tři převisy Dagova zpráva o nevidomých na skále Nevidomé Černolice V pohorkách na skalách Slepucha u Černolic Slepucha Kvílení

Českosaské Švýcarsko Falkenstein Schusterweg Falkenstein Kotzwand Gans Gühnekamin Lokomotive Hunskirche Alter Weg Mönch Uferweg Oybin PolensprungPevnostRauhe Zine Blockweg Talwächter Schusterweg

Český kras Horské výstupy v Českém krasu Srbsko Černá skála u Řevnic Divadýlko u Kačáku Alkazar Traverz Matterhornu Alkazar lezecký park Šanův kout Plotna u Srbska Dušičková stěna Kamarádi z Tour Ronde Dušičková spára Stěna Za klášterem O strach postaráno Svatojánská kobylka Zubák

Český ráj Hruboskalsko III Hruboskalsko Daliborka Hruboskalsko Orloj Kozinec Suché skály hřebenovka

Davle Dyleň Godula Goethovy skály Haltravské hory Choustník

Frankenjura Sportovní lezení Frankenjura Lehčí lezení v Juře Hartelstein Action Directe

Jizerské hory Černá Studnice Hajní kostel Horní Hlídač Koutu Hrabivá cesta Malý Jezdec Kazatelna Normální cesta Zvon Severní cesta Paličník Kohoutí hřeben Žabí kůň Údolní cesta Červené skály Maria Theresia Uhlířova čapka Dříčský komín Kozlí jehla Stará cesta Kulička na Tišině Normální cesta Stojka Východní spára Zahradní věž Údolní cesta Divá Maří Normální cesta Malá Maří Strážce Divé Maří Jeskynní věž Normální cesty Věž Grálu Normální cesta Ostrý roh Frýdlantská cesta Čechuň Sedlo Vnitřní komín Krucze skaly Skalky na Ještědu Pelikán

Káčov Klepec Kokořínsko U Nedvězí Konstantinovy Lázně Kouřim Kotek Kozelka spárokomíny Kozí vrch Kreutzberk Luž Ondřej u Zábrdky

Labské pískovce Bielatal V-VII Bielatal IV-V Bielatal Praxedis Südwestweg Bielatal Archimedes Alter Weg Rájec Blíženci Západní spára Tisá Solivá 

Lužické hory Oybin skryté věže pod Oybinem Jonsdorf Bílý potok Smrtka Křížová věž Normální cesta I

Praha Bílá skála v Libni Branické skály Červ Dobyvatel Dalejské údolí Dešťovka Divoká Šárka Divoká Šárka Dívčí skok Divoká Šárka Jižní rys Divoká Šárka Hřeben Černých věží Divoká Šárka Gotické okno Divoká Šárka Brenta Holý vrch a Kozí hřbety Holý vrch Holý vrch Hostivařská skalka Hlubočepy Hlubočepy Kozí hřbety Lojzovka u Středokluk Na požárech Opatov Wall Prokopské údolí Rohožník

Paní skála u Želivy Pašinka Pikovická jehla Poříčí nad Sázavou Přílepy

Řež Řež 5. masiv U přívozu Velká Stolice Strmá Zábavný koutek Řež tradiční lezení Catching the Train

Strašín u Rokytky Strážov Stripsenjoch Wilder Kaiser Svatošské skály Špičák u Mostu Švédské skály Zbořený Kostelec Hurychov Zbořený Kostelec Trojúhelník Zákolany Žabka u Zábrdky

Vltavská žula Bílá skála Mařenka jako na horách Mařenka Mařenka Direttissima Mařenka prvovýstup Direttissima Mařenka Komín Roviště Psí léta na Rovišti Pakosta Malá skalka u Kamenné Čarovná hrana ve Velké Velká Jickovice Sluneční stěna Županovice

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Zaevidoval bych to

Nebylo by na čase to sepsat? Někdo už očividně začal https://lezec.cz/cesty.php?cobl=4461766c65h

 • Autor E
 • Datum a čas 2.12.2023 10:53
Reaguj
Proboha . . . .

Co z vlastnictví lomu vyvozuješ ohledně tohoto článku?

Reaguj
Proboha . . . .

Sam ses laik Beranek a JPP, muzeme se bavit konkretne, cast lomu patri mestysu Davle (pozemkova parcela 77/1), druha cast Uphill Services s.r.o., (77/20 a 77/6), tohle jsou verejne dostupny informace, ke zmene vlastnika druhe casti doslo k 16.6.2021.

 

 • Autor Zadna JPP
 • Datum a čas 1.12.2023 20:55
Reaguj
Proboha . . . .

Předpokládám, že tento lom je už dávno ve výslužbě, tedy se tam netěží. Bylo by třeba se zeptat specialisty, jestli lom na mém pozemku mi dnes patří nebo ne – respektive komu patří lom, který není exploitován . Před mnoha lety byly všechny lomy znárodněny, takže patřily státu, nejsem si ale jistý, jestli toto platí i dnes.

Cesty k lomům patřily možná kdysi státu, dnes to nemusí být ten případ, ale možná že je tam věcné břemeno. Cesty v dnešní době klidně mohou patřit privátním osobám. Ale i tak je to majitel, ať je to kdokoliv, který dovolí nebo nedovolí aby po jeho cestě jezdila nějaká vozidla a třeba nedalo parkovala..

Bavíme se zde o něčem a vůbec nevíme konkrétně jaká vládne situace, nemáme údaje kdo je majitelem, kdo je oficiálně žadatalem a u které instituce nebo u kterého majitele je třeba žádat. To nedává příliš velký smysl.

A hlavně všichni jsme laici, žádní specialisté a tak jenom odhadujeme každý podle vlastních možná i naivních představ (aneb styl „Jedna paní povídala“) co by bylo třeba a co ne. A ten odhad je individuální – a u každého odlišný.

Nejsem si jistý a nevím, ale v tomto případě vlastně nějací papaláši či bafuňáři nemají co rozhodovat. Nebo se mýlím?

Reaguj
Proboha . . . .

Jen tak trochu od věci. Je to snad lom, ve kterém se těží? Pak by bylo vše jasné. A pokud  ne, tak snad všechno nerostné bohatství, kam patří i kámen je majetkem státu a ne nějakých bafunářů.  Jiná věc je pak s pozemky a přístupu. Ale i cesty k podobným věcem byly odjakživa,  v majetku státu.  Jen dnešní moderní bafunáři už nevědí kde a na čem nahrabat. Bohuřel.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 1.12.2023 14:55
Reaguj
Proboha . . . .

Co čekat od Turka jiného, než že nebude respektovat přání jiných. Postě Turek

 • Autor Matej
 • Datum a čas 30.11.2023 22:39
Reaguj
Proboha . . . .

. . . . co se tady všechno napíše – z části věci které k danému tématu vůbec nepřináleží.

Myslím si, že těžko se zabrání tomu aby na toto místo někdo někdy přijel, z kletráku vytáhnul lano a začal lézt –  a to jako kdysi na vlastní nebezpečí.  Pojistně to asi zatím nikdo nepokryje a tak se vrátíme do sedmdesátých let minulého století. To vůbec nevadi.A souhlas od těch, kteří jsou tam aktivní, kteří ale také souhal asi nemají tento lezec snad nepotřebuje.

Myslím si, že základním problémem je to, že se tam začalo lézt a dělat cesty aniž by to bylo posvěcené souhlasem majitele, obce a já nevím koho ještě.  Je jasné, že v dnešní době, kdy se většina borců třese na nějakou novou oblast (kde by případně mohli udělat nějakou cestu – jejich cestu s jejich jménem) se informace o nové oblasti v komunitě dost brzo uveřejní. Proti tomu se také nedá nic dělat – stále skály nepatří jednomu nýbrž všem.

Takže nějaké diskuze jestli «doprava» anebo «doleva» nejsou přínosné. a při této diskuzi si vyřizovat ještě nějaké osobní diskrepance, animozity nebo osobní účty  pro čtenáře nejsou moc zajímavé – to ať si tito přátele/nepřátelé dají sraz v nějaké hospodě a tam si to vyřídí.

Reaguj
Shrnuti

Se blbě zeptám, neposral si to Jan Kares Climbing team sám? Proč o tom vůbec psali a nedali vědět až "bude oblast dokončena"?

 • Autor X
 • Datum a čas 30.11.2023 13:45
Reaguj
Shrnuti nejdůležitější

KT kouká přes rameno na Hrnce.

 • Autor Kapitán Amerika
 • Datum a čas 30.11.2023 12:08
Reaguj
Shrnuti

Takze abych to shrnul:

 • Aby se predeslo pripadny komplikacim s novym majitelem casti pozemku, Jan Kares zada aby se tam v nejake vetsi mire nelezlo
 • Oblast neni hotova, stale se na ni pracuje (tzn. vsechno jako vzdy na vlastni nebezpeci)
 • Spoustu cest jiz lze lezt a pravne s tim nejde nic moc delat, lezt se budou
 • JKC tam normalne delaji kurzy
 • Nejsou topa, az to bude budou pekny cedulky a tabule
 • Turek dostane po drzce, jestli ho tam nekdo pristihne
 • Je podpora obce, da se ocekavat dalsi zazemi na miste
 • Dle hodnoceni na google je v okoli dost exkrementu i presto ze je naproti pumpa, takze chodte srat na pumpu

Zapomnel jsem na neco?

 • Autor Suma
 • Datum a čas 30.11.2023 10:29
Reaguj
Celkem 49 příspěvků v diskuzi


Praha AKTUÁLNĚ 2024

Praha AKTUÁLNĚ 2024

LÍTAČKA Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.... celý článek

Jizerský guláš 2024

Orla perč si vzala další oběť na stejné místě

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Kříž na vrcholu hory není součástí naší alpské kultury - tvrdí Reinhold Messner, který je vůči vrcholovým křížům kritický.
Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.
Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Různé nepředvídané situace v každodenním životě mohou způsobit, že nutně potřebujete peníze, ale nemáte je rychle dostupné. Nehoda nebo velká oprava auta, rozbitá pračka nebo poškození domu - situace jsou různorodé.
Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí domy Papilonia jsou umístěné v sedmi městech České republiky. Poslední byl otevřen v Liberci. Malí i velcí návštěvníci se v nich setkají tváří v tvář s tropickými motýly. Mohou je pozorovat i fotit z těsné blízkosti bez
Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

CLIMBING GUIDE Grüss Gott! Der Meister ist ein Klassiker! Uznání od švýcarského horského vůdce mě sice těší, ale horolezecký výstup s jistícím lanem okolo hrudi a slaňování Dülferem nebyl můj plán, jak se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Bike sraz na Vysočině Želiv 14.-16.6. Horská kola 14.6.
Dračí lodě České Budějovice, soutok Malše a Vltavy 14.-15.6. 14.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
Dračí lodě Krucemburk, Řeka 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Dračí lodě Sedlčany 14.-15.6. 14.6.
Masožravé rostliny - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-23.6. 14.6.
Krakonošova 100 Vrchlabí 14.-15.6. 14.6.
Krakonošův cyklomaraton Lomnice nad Popelkou Silniční kola 15.6.

Diskuse

CBD exceeded my expectati... Maxinepah, 15.6.2024 21:39, 1 příspěvek
Stephenjense Gichardpow, 15.6.2024 20:18, 120 příspěvků
Lhanebal Gichardpow, 15.6.2024 20:18, 14 příspěvků
Timsothyenush OLanebal, 15.6.2024 19:04, 14 příspěvků
xyexubpw medication, 15.6.2024 19:03, 120 příspěvků
FobertProft Dichaelrerce, 15.6.2024 18:18, 120 příspěvků
Lewiskit Shanebal, 15.6.2024 18:11, 14 příspěvků
IsmaelEvirm Shanebal, 15.6.2024 17:40, 120 příspěvků
Autor Kuba Turek, 13.6.2024 22:45, 4 příspěvky
Autor Ženda, 13.6.2024 21:02, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54